“Kötü tecrübelerden olumlu notlar çıkarmalıyız”

27 Mayıs 2015 Çarşamba

Sürdürülebilirliliğin her haliyle ele alındığı “Sürdürülebilir Perakende Konferansı”nda Türkiye’nin önde gelen perakendecileri “Sürdürülebilir Perakende Dönüşümü” konu başlığı altında sürdürülebilirliliği tartışıyor ve Perakende.org ekibi konferansı canlı takip ediyor

kotu-tecrubelerden-olumlu-notlar-cikarmaliyiz

“Sürdürülebilir Perakende Konferansı”nda Türkiye’nin önemli perakendecileri kendi notlarını paylaşmaya devam ediyor. Lc Waikiki Genel Müdürü Yenal Gökyıldırım, Lc Waikiki’nin sürdürülebilir perakende için neler yaptığını “Dünya sanayileşmeye başladıkça tüketim toplumu daha fazla tüketmeye başladı. Sanayileşme, dünyamıza güzel buluşlar sağlasa da aslında var olan doğayı daha hızlı tüketiyor ve geleceği tehlikeye sokuyor.” sözleriyle anlatarak şöyle devam etti: “Dünya gelişmeye devam ettikçe ve yaşanan kötü tecrübeler karşımıza çıktıkça “Sürdürülebilirlilik”in önemi ortaya çıkıyor. Hükümetler ve insanlar, artık geleceğin tehlikeli şekilde gelmemesi için bir şeyleri değiştirme kararı aldı. Günümüzde birçok firma da bu konuda önemli çalışmalara imza atıyor. Önceden sürdürülebilir çalışmalar şirketlere külfet gibi görünüyordu fakat bu konunun öyle olmadığı ne güzel ki firmalar tarafından algılandı. Artık her firma bu konuyla ilgili olarak bir şeyler yapıyor ve daha iyi bir gelecek için çalışmalar yürütüyor.”

Lc Waikiki’nin çocuk giyimi konusundaki çalışmalarından da söz eden Gökyıldırm, “Çocuk kimyasalları bizim için çok önemli. Çocuk giyiminde gerçekten hiçbir yasaklı kimyasalın ürünlerimizde yer almaması için uğraşıyoruz. Ayrıca, genel anlamda çalışmalarımızı sürdürüyor ve her konuda sürdürülebilir uygulamaları mağazalarımızda harekete geçiriyoruz. 500 mağazamız var şu an ve biz bu mağazalarımızdan 100 tanesini aydınlatma konusunda led ışıklar kullanarak çok büyük tasarruflar elde ediyoruz. Biz sadece çevreye değil sosyal duyarlılığa da önem veriyoruz. Dünyada birçok firmanın harcamadığı paraları sosyal duyarlılığa harcıyoruz. Mesela 25 bin çalışanımız var ve yıl içinde 2-3 kez Kızılay’a kan bağışları yapıyoruz. Şirket olarak ayrıca ciromuzun yüzde 10’unu bu konular için ayırıyoruz. Bu ciro oranı bizim gibi bir şirket için gerçekten küçümsenecek bir rakam değil.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

TeknoSA satış sonrası hizmetiyle öne çıkıyor
Sürdürülebilir perakende için notlarını paylaşan bir diğer isim ise TeknoSA Genel Müdürü Bülent Gürcan oldu. Gürcan: “Perakende sektörü çok dinamik bir sektör. Sektörün şu an 2,5 milyon çalışanı var. Bu yüzden sektörün çok önemli bir vizyonu olmalı ve ona göre hareket etmeli.” diyerek sözlerine başlayan Bülent Gürcan, şunları söyledi: “TeknoSA 2000 yılında kuruldu ve “Herkes İçin Teknoloji” sloganını benimsedi. Hala da aynı söylemi devam ettiriyoruz. Her yıl bin kişiye istihdam sağlıyoruz ve bu kişilere her anlamda eğitimler veriyoruz. Bu çalışmaları TeknoSA Akademi çatısı altında gerçekleştiriyoruz ve bu akademi MEB onaylı bir kuruluş.”

“Kuruluşumuz sektöre önemli katkılar yaparken ödüllere de layık görülüyor ve biz de bu konudan dolayı çok memnunuz.” diyen Gürcan, “Bugün baktığınızda bütün teknoloji marketleri aynı markalı ürünleri, aynı işleve sahip ürünleri satıyor. Doğal olarak bizim bir şekilde öne çıkmamız gerekiyor ve biz de bunu satış sonrası verdiğimiz hizmetlerle karşılıyoruz. Bu konuda “Doktor Teknolog” uygulamasını hayata geçirdik. Böylece hem satış sonrası arıza yapabilen ürünleri tedavi ediyoruz hem de sadece yeni alınan ürünlerle değil evlerinizde var olan arızalı ürünlerle ilgili olarak da yardımcı oluyoruz. Bunun yanı sıra bizler kadınlarımıza ve sosyal sorumluluk projelerine de çok büyük önem veriyoruz. Buradan çalışan tüm kadınlarımıza teşekkür ediyorum. Onlara gerçekten ihtiyacımız var ve biz bu bilincin farkındayız. Bunun yanı sıra üniversitelerle birliktede çalışıyor ve projeler geliştiriyoruz. Bu da TeknoSA’nın gururları arasında.”Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri