Limonun ateşi düştü

08 Eylül 2014 Pazartesi

Kilogramı 10 liraya kadar yükselen limonun fiyatı yeni mahsulün hasat edilmesiyle normale döndü. Limonun piyasa fiyatı 2-3 lira aralığında seyrediyor

limonun-atesi-dustu

Haziran ve temmuz ayında zam şampiyonu olmasıyla gündeme gelen limon, fiyatların düşmesiyle tüketicinin yüzünü güldürmeye başladı. İhracattaki artışın ardından iç piyasada değeri katlanan limonun yeni mahsulü çarşı ve pazardaki yerini almaya başlamasıyla fiyatlardaki artış yerini düşüşe bıraktı. Daha önce kilogramı 10, tanesiyse 1 liraya kadar yükselen limon, Mersin’deki çarşı ve pazarlarda kilogramı 2 ila 3 lira arasında değişen fiyatlarda alışveriş torbalarında yer edinir hale geldi.

Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçılar Birliği Sektör Kurulu ve Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı Kemal Kaçmaz, yaptığı açıklamada, geçen yıl 353 bin ton olan limon ihracatının yüzde 18 artarak bu yıl ağustos ayı sonu itibariyle 417 bin tona ulaştığını hatırlattı.

İhracattaki artışın ardından iç piyasada fiyatların tavan yaptığını ifade eden Kaçmaz, şöyle devam etti:
“İç piyasadaki fiyat artışı, yeni sezon ürünlerin piyasaya çıkmasıyla gerilemeye başladı. Yeni sezon ürünlerinin tam anlamıyla eylül ayının ikinci yarısında pazarlarda yer edineceği düşüncesiyle fiyatların daha normal seviyeye dönmesini bekliyoruz. Eylül ayının ikinci yarısında limon ihracatı ve hasadı tam anlamıyla başlayacak.”


Fotogaleri Bulunamadı!

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri