Macera dolu Amerika - 4

09 Ekim 2017 Pazartesi

Perakende Uzmanı ve Danışmanı Ramazan Başan, Amerika gezisinde perakende sektörüne yönelik gördüklerini ve deneyimlediklerini kendi ajandasına not ederek ülkemize geri döndü. Dünyanın popüler ülkesi olan ve herkesin bir şekilde aşina olduğu Amerika, perakende sektörü için nasıl bir dünya? Ülkemizdeki perakendeyle farklılıkları neler? Dersler çıkarılacak olsa Amerika’dan nasıl dersler çıkarılır? Bu gibi soruları Başan Perakende.org için kaleme aldı. Gayet önemli ve dikkat edilmesi gereken noktalara değinen Başan’ın Amerika notları dördüncü dizisiyle Perakender. org’da…

macera-dolu-amerika---4

Amerikalının ne içtiğini bilmiyorum ama ne yediğini yerinde gördük. Sabah ana babamızdan gördüğümüz sahanda sucuklu yumurta, bal-kaymak, reçel, zeytin, peynir sadece bize has bir durum. Burada parayla bulamazsınız. Amerikalı, kahvaltıda kahve ve donut denilen (kandilde yapılan lokmadan hallice) şekerli hamur içine çikolata, reçel de sürerek duble tatlı bir hal alan bu tatlı yiyecekle başlar güne. 100 gram donut 452 kalori, yağ ve şeker zengini bir yiyecek.

 

Öğlen ise Subway’den sandviç ya da hamburger var menüde. Hamburger demişken, bizim burda Mc Donald’s lar Sosyete Hamburgercisi muamelesi görürken, Amerika’da evsizlerin, meteliğe kurşun sıkanların adresi. 4 kişi hamburger- cola yediğinde ödeyeceği para 11 dolar. Sadece Amerika’da 12 bin restoran zinciri olan McDonald’s’ın hamburgerinin içinde et olmadığı yönünde de mahkeme kararı var üstelik.

 

Bu arada nerde ne yerseniz yiyin ilk alkolsüz içecek ücretli olup sonrası limitsiz. İç içebildiğin kadar. Akşam eve geldiğinde evde yemek pişiren yok. Amerikalı ya Çin yemeği ya Kore işi noodle (makarnanın bir farklısı), ya da pizza siparişi veriyor.

 

Bir diğer adres Amerika’nın en büyük market zincirlerinden olan Whole Foods’tan sebzeden ete, pilavdan çorbaya kadar kutuya koyduğu ürünleri tartarak kg hesabı alır, evine götürür. İşte bu 421 şubeli market zincirini bu hafta dünyanın en büyük e-ticaret sitesi Amazon 13,7 milyar dolara (48 milyar TL) satın aldı. Türkiye’de marketler de buna benzer stratejiler ile müşteri sadakatını arttırarak daha yüksek ciro yapabilirler. Her markette torba torba buz satılır ki, buz olmadan su bile içmezler.

 

Bol bol cola, tatlı, kızartmalar, az sebze, bol kalori ile Amerika, dünya obezite raporuna göre nüfusun yüzde 31’i obez durumdadır. Bu oran gelişmiş ülkeler sıralamasında en yüksek oran.

 

Neyse ki New York’ta 5. caddede Simit Sarayı’nı bulduk. Bizim ülkenin markası diye aldığımız 2 simite (arası peynirli domatesli olandan) 12 dolar verdik. Yani 45 TL. Normal simit 1,5 dolar burada. New York’ta 5. caddedeki Simit Sarayı, 80 bin TL kirası ve aylık 1 milyon TL cirosu ile dünyadaki simit saraylarında Mekke’den sonra 2’nci en yüksek cirosu olan şubesi.

 

Markete yarım kilo çay almaya gittiğimde alamadan döndüm, sallama çaydan başka bir ürün yok. Kahve tüketimi bizim çay tüketimimiz gibi anlayacağınız.

 

Her yer avukat reklamlarıyla dolu. Avukata reklam serbest. Hakkınızı şöyle ararım, işinizi böyle çözerim demek için bilboardlar serbest.

 

Amerika’da 320 milyon nüfusun yüzde 12’si siyahi, yüzde 5’i Asyalı. Amerika’da genel kural Beyaz adam arabasına, siyah adam metroya biner. Kasiyerden, temizlikçisine kadar ne kadar düz iş, ucuz iş varsa siyahlarda ve Asyalılarda. Eyaletler arasında küçük farklar da olsa New York’ta devletin belirlediği asgari ücret saat başı 11 dolar. Günde 10 saat çalışan biri için 110 dolar fena değil. Burada insanların 2, bilemedim 3 işi bile olabiliyor. Aylıktan çok saat ücret esas alınıyor.

 

New York’ta 100-200 katlı gökdelenlerin arasında gezerken güneşi zor gördük.1930 yılında binlerce işçi ile yapılan bin 381 metre yüksekliğindeki 102 katlı Empire State (King Kong) binasına çıkmak 25 Dolar. Bir arkadaşa bakıp çıkacağız dedim kanmadılar.

 

Çocuklarınız lise üniversite seviyesindeyseler mutlaka work and travel seyahatleriyle gönderin. Yenidünya tecrübesi yaşasınlar. New York’ta bisikletle turist taşıyanların büyük çoğunluğu Türk. Birçoğuyla tanıştım. Hepsi mimar, mühendislik okuyan öğrenciler. Hayatlarına önemli bir tecrübe kattıklarını düşünüyorum.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri