Çalışan kadına Monist imzası

15 Kasım 2013 Cuma

Çalışan kadınların beklentilerini karşılamak üzere kurulan Monist, butik hizmetleriyle öne çıkıyor. Profesyonel iş hayatını bırakarak Monist’in kuran Sibel Türker, online mağaza ile başladığı perakende yolculuğunu Metrocity AVM’deki mağazayla sürdürüyor. Türker’in hedefi öncelikle İstanbul Anadolu Yakası olmak üzere mağaza sayısını artırmak

calisan-kadina-monist-imzasi

Fulya B. ÖZTÜRK

Profesyonel iş hayatını bırakıp Monist markasını yarattınız. Bu süreci dinleyebilir miyiz sizden, nasıl bir öyküsü var kuruluşun?
Aslında Monist'in ilginç bir hikâyesi var. Sektörde 4 büyük diye bilinen denetim şirketlerinden Deloitte'da denetim ortağı olarak görev yaparken radikal bir kararla sektör değiştirerek Monist'i kurmaya karar verdim. Marmara Üniversitesi İngilizce bölümünden mezun olduktan sonra, Deloitte’da denetim asistanı olarak işe başlamıştım. Sırayla denetim ekip şefi, müdürlükten başlayarak en son denetim ortaklığı pozisyonuna kadar geldim. Kurumsal görüntü olarak iş kıyafetlerinde koyu renk takımlar içine gömlek ve bluzlar, işe uygun elbiseler kullanmam gerekiyordu. Ancak özellikle bluz ve gömleklerde çektiğim sıkıntılar bende farklı fikirler oluşmasına neden oldu. Bluzları ipeklerden, birinci sınıf pamuklu kumaşlardan, boyları, yaka derinlikleri, tasarımları ile hiç sorunsuz kullanmak üzere üretmek ve ulaşılabilir fiyatlarla buluşturmak bu kadar zor olmamalıydı. Bu bluzları bir de organze kumaştan saklama kılıflarına koyarak sunmak, “ne ile nasıl giyileceğini” anlatan moda kartları eklemek, makyaj bulaşma riskine karşı makyaj önlüğü hazırlamak ve sürekli vücudumuza batan yıkama talimatlarını ürünlerin üzerinden kurtarıp ürün askısına iliştirmek mümkün olmalıydı. Bu düşüncelerle 17 yıllık profesyonel iş hayatımı noktalayarak, kaliteli ve kullanılabilir tasarımları kullanıcılarla buluşturmak üzere yola çıkarak Monist markasını kurdum. Sektöre ilk adım attığı dönemde sadece online satış hizmeti veren Monist, şimdi Metrocity AVM’de de kullanıcılarıyla buluşuyor.


Monist’in müşteri portföyünü kimler oluşturuyor?
Müşteri portföyümüzü çoğunlukla iş kadınları oluşturuyor. Özellikle de çalışan kadınların hayatlarını kolaylaştıran ve beklentilerini karşılayan tasarımlar sunuyoruz. Tabii çıkış noktamız kaliteyi ve kullanılabilirliği ulaşılabilir fiyatlarla müşteriye sunmak. Dolayısıyla iş kadınları dışında da müşterilerimiz var. Abiyeden günlük kullanıma kad
ar pek çok alternatifi bir arada sunarak kadınların yedi gününe ve her farklı anına hitap etme hedefindeyiz.

Ücretsiz görüntü danışmanlığı hizmeti veriyorsunuz. Bu konuyu açabilir miyiz, nedir “ücretsiz görüntü danışmanlığı”?
Deneyimli moda yazarı ve görüntü danışmanı Beril Stock tarafından verilen görüntü danışmanlığı hizmetimizde, müşterilerimizin renk tonlamaları, vücut ve yüz şekillerine uygun model seçimleri, makyaj ve saç biçimi konularında danışmanlık sağlıyoruz. Ayrıca Beril Stock tarafından görüntü danışmanlığı hizmeti almak isteyenlerin devamlı müşterimiz olmaları da gerekmiyor. Mağazamızı ziyaret etmeleri yeterli… Bunun yanı sıra Monist Blog'da yine Beril Stock tarafından yazılan moda trendleri, profesyonel yaşamda giyim konuları da yer alıyor.


Üretiminizi kendi bünyenizde mi yapıyorsunuz, yoksa fason olarak mı?
Seyrantepe’de yer alan üretim atölyemizde kendi kurduğumuz ekibimizle üretim yapıyoruz.


Markayı oluştururken nelere dikkat ettiniz, bu bağlamda iddianızı da öğrenebilir miyiz?
Monist markasını oluştururken öncelikle çalışan kadınların beklentilerini karşılamayı amaçladık. Markanın çıkış noktası da buradan geliyor zaten. Çalışan bir kadının yaşadığı sıkıntıları ya da beklentilerini biliyoruz. Dolayısıyla onlara arzuladıkları gibi bir hizmet ve kalite sunuyoruz. Diledikleri takdirde tasarımlar üzerinde, boy, renk gibi değişiklikler yapabiliyoruz ve yaptığımız bu değişiklikler içinde ekstra ücret talep etmiyoruz.İstanbul’dan sonra sırada İzmir ve Ankara var

Monist’in mağaza yatırımları hakkında bilgi alabilir miyiz? Kendi mağazalarınızla mı,
yoksa franchising sistemiyle mi büyümeyi hedefliyorsunuz?

Şimdilik online mağazamızdan ve Metrocity AVM’deki mağazamızdan hizmet veriyoruz. Büyümek ve mağaza sayısını arttırmak konusunda elbette düşüncelerim var. Fakat yavaş yavaş olması gerektiği kanaatindeyim. Hiçbir zaman yüksek oranlarda mağazalaşma hedefimiz olmayacak. Butik ve kişiye özel mağaza konseptimizi sürdüreceğiz. Kontrollü olmak ve daima müşterilerimizin beklentilerini aynı ölçüde karşılamak gerektiğini düşünüyorum. İstanbul’da ikinci mağazamızı Anadolu Yakası’nda açtıktan sonra, İzmir ve Ankara’da da mağaza açmak istiyoruz.


Online mağaza, markaya nasıl bir ivme kazandırıyor?
Daha öncede belirttiğim gibi biz ilk online mağazamızla piyasaya adım attık. Marka zamanla büyük ilgi gördü. Online mağazada en çok dikkat çeken noktalardan biri de stil kartları oldu. Online mağazamızı ziyaret eden müşterilerimiz, seçtikleri ürünleri nasıl bir renkle, nasıl bir saç, çanta ve ayakkabıyla kombinleyebileceklerini stil kartlarıyla gördüler. Böyle bir hizmeti sunmak marka bilinirliğinin artması ve müşteri memnuniyeti açısından büyük rol oynadı. 


Lokasyon seçimlerinizde öncelikleriniz caddeler mi AVM’ler mi olacak?
Aslında lokasyon seçimlerimizde de yine müşterilerimizin beklentileri doğrultusunda hareket ediyoruz. Cadde mağazacılığı, tüm yıl hava koşullarını düşündüğünüzde çok sınırlı sayıda olanak sunuyor. Doğru yerde olmanız şart, o anlamda da alternatifler az.  AVM'lerin daha avantajlı olduğunu düşünüyorum. Ama yakın zamanda planımız İstanbul Anadolu Yakası’nda bir mağaza açmak.


Öncelikle bu yıl ve önümüzdeki dönem hedefinizi, hayalinizi öğrenebilir miyiz?
Bu yıl için hedef marka bilinilirliğini arttırmak, müşteri sadakatini sağlamak. Mevcut müşterilerimiz ürün kalitesinden çok memnun, iade/değişim oranımız yok denecek kadar az. Gelecek dönemler için hedef, mağaza sayısını arttırmak ve aslında nihai hedef, yurt dışında da belli şehirlerde mağazalar açmak. Kumaş kalitemiz ve ürün yelpazemiz ile bu hedefin ulaşılabilir olduğuna inanıyoruz.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri