Dünya markalarının buluştuğu adres: Çetin Family

24 Ocak 2013 Perşembe

Mağazacılıkta 30 yılı geride bırakan ve 17’si Bursa’da toplamda 20 şubeyle dünya markalarını tüketiciyle buluşturan Çetin Family, öncülük ettiği uygulamalarla sektöre yön veriyor. Bursa’nın markası Çetin Family’nin Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Yağcı, “Armani, Versace, Pal Zileri; BSB, Fred Perry, Roberto Cavalli gibi 25’in üzerinde dünya markasının satış temsilcisi olduklarını, ‘shop in shop’ konseptinde hizmete sunacakları yeni yatırımlarında birçok markayı bir arada tüketicilerle buluşturacaklarını söyledi. Çetin Yağcı, mağaza yatırımlarının devam edeceğini belirtirken, sanal alışverişte nasıl konumlandıklarını ve sektördeki değişimleri paylaştı.

dunya-markalarinin-bulustugu-adres-cetin-family

Birgül Telli UYSAL

Mağazacılıkta önemli bir marka haline gelen Çetin Family’nin kuruluş hikâyesini paylaşır mısınız?

Ben aslen Gaziantepliyim. Ticarete çok küçük yaşlarda başladım. Babamın Suriye’den uygun fiyata aldığı ceketler, annemin elinden geçerek benim omuzlarımda satışa sunuluyordu. Omuzlara aldığım ceketler yerleri süpürüyordu diyebilirim. O kadar küçük yaşlarda tanıştım ticaretle. Üniversite için Bursa’ya geldiğimde ise 1982 yılında Burç Pasajı’nda 9 metrekarelik ilk mağazamızı açtık. Üniversiteyi bitirdiğimde 4 mağazayı açmıştık. Bugün 200’ün üzerinde çalışanımız, 25’in üzerinde dünya markasını satışa sunduğumuz, yüzlerle çeşidimizin bulunduğu toplamda 10 bin metrekarenin üzerinde satış alanıyla 20 mağazamız var. Mağazalarımızın 17 tanesi Bursa’da, 3 tanesi de İzmit, Susurluk ve İnegöl’de. 30 yılı anlatmak 3 dakika sürmüyor ama her mağazanın ayrı bir yeri var. Hepsine çok fazla emek harcadık.

Bursa için önemli bir marka yarattınız. Markalaşma sürecinizi anlatabilir misiniz?
Marka olmak uzun soluklu bir uğraş. Aslına bakarsanız ilk mağazadan başlayarak belli ilkelerle devam ederseniz, çalışmalarınızın sonucunu alıyorsunuz. Marka olmak kurumsal bir duruş, ana çizgiler istiyor. Bundan taviz vermemelisiniz. Tüm bunların yanında öngörülerinizin kuvvetli olması gerekiyor. Rakipleriniz durmadan geliyor. Rakiplerinizin gerisinde kalmamalı, birçok konuda öncü olmalısınız. Tabii zamanında çok daha kolaydı. Günümüzde küresel bakmak zorundasınız. Omuzlarımda ceket satarak tanıştım ticaretle, sonrasında cadde mağazacılığına geçildi. Bugün ise AVM’lerin önemi tartışılamaz. Bizim de AVM’lerde toplam 7 mağazamız bulunuyor. Ticari hayat da canlı organizma gibi… 30 yıl önceki ticaret günümüzde aynı değil. Ortada dönen değer aynı, para. Onun dışında tüm sistem değişiyor.

“Turizm önemli”

Ticaret anlayışının değişmesinden bahsetmişken sanal mağazacılık konusundaki yatırımlarınızı da öğrenebilir miyiz?
Aslında 20 değil, 20 artı 1 mağazamız var demeliydik. 2006 yılında kurduğumuz, tüketicilerin www.markastok.com adresinden ulaşabilecekleri bir online satış sitemiz var. Online satışa önem veriyoruz. İlginç bir detayı da paylaşmak isterim. Biz site üzerinden ilk satışı Hakkari’ye yaptık. Mağazalarımızla ulaşamayacağımız bölgelere de satış yapabilmek oldukça heyecan verici.

Yeni bir konseptle satış için yatırım yaptığınızı biliyoruz. Biraz da bu yeni yatırımınızla ilgili bilgi alabilir miyiz?
Mevcut mağazalarımızdan birisini büyüterek, dünya markalarını ‘shop in shop’ konseptiyle tüketicilere ulaştıracağız. Bin 500 metrekarelik bir alanda gerçekten özel bir sunumla müşterilerimizin karşısına çıkacağız. Bu yeni yatırım, Bursa’da dünya markaları için çok önemli bir vitrin olacak. Bunun dışında mağaza açmaya da devam edeceğiz ama önceliğimiz yenileme isteyen mağazalar olacak. Hem yenileme yapıyor hem de yeni metrekareler katıyoruz. Bizim 70 binin üzerinde cari kartlı Çetin Family müşterimiz var. Bu rakam gerçekten önemli.

Sektörle ilgili değerlendirmelerinizi de alabilir miyiz?
Türkiye iç pazardan doymuş, pazara gitme yolunda. Bu yüzden yatırımlarda çok daha dikkatli olmalıyız. Türkiye artık gelişmiş bir pazar. Ama Türkiye’nin genç nüfusu önemli. Genç nüfus demek, hareketli bir perakende sektörü demek. Daha önce de söylediğim gibi bizim ilk online satışımızı yaptığımız yer Hakkari. Doğuda çok önemli bir pazar var. Batıdaki büyüme yavaşlarken, doğudaki mağazacılık çok gelişecek. Türkiye, Kuveyt Savaşı öncesinde ciddi bir turist patlaması yaşadı. Ortadoğu ülkelerinden çok fazla turist gelmişti. Bu yıl da aynı şekilde o bölgelerden çok fazla turist girişi oldu. Bu fırsatı devam ettirmeliyiz. Avrupalı turistin alışveriş yapması daha zor. Ama Arap ülkelerinden gelen turistlerde ciddi bir alışveriş potansiyeli var. Bursa Valisi’nin turizm için verdiği çabalarının sonuçlarını alacağımızı düşünüyorum. Yerel yönetim ve ticaret odalarının Bursa’da turizmi hareketlendirmek için büyük emekleri var. Tüm bunların sonuçlarının alınacağını düşünüyorum. Turizm katkısıyla bir ekonomi oluşturamadığımızda pastadan alınan pay küçülüyor, kârlar düşüyor. Olaya sadece mağazacılık anlamında bakamıyorsunuz. Tüm dinamikler önemli.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri