Koton, Turkven’le 2016’da 3 milyar TL ciro hedefliyor

07 Aralık 2012 Cuma

Koton’un kurucuları Gülden Yılmaz ve Yılmaz Yılmaz, Turkven ile yaptıkları ortaklıkla birlikte 2016 yılında da 650 mağaza ve 3 milyar TL ciro hedeflediklerini söyledi

koton-turkvenle-2016da-3-milyar-tl-ciro-hedefliyor

Turkven ile yaptıkları ortaklığın ardından açıklamalarda bulunan Koton’un kurucuları Gülden ve Yılmaz Yılmaz, 2016 yılında da 650 mağaza ile 3 milyar TL ciro hedeflediklerini söyledi. Daha önce, ortaklıkla ilgili soruları, “Koton’un küresel marka olma hedeflerine daha kolay ulaşmasını sağlayacak, Koton’a değer katacaksa neden olmasın” diye yanıtladığını hatırlatan Yılmaz, Turkven ortaklığına kadar pek çok şirketle görüşme yaptıklarını, fakat Koton’u hedeflerine taşıyacak uyumu ve bilgiyi Turkven ile sağlayacaklarını hissettiklerini ifade etti.

Uzakdoğu’da 50 mağaza
Yılmaz, Turkven ile görüşmenin Aralık 2011’de başlayıp, Temmuz 2012’de bittiğini, 8 aylık sürecin sonunda da Turkven ile eşit ortaklık yapıldığını söyledi. Şu anda iki kişi Turkven’den olmak üzere dört kişilik bir yönetim kurulu oluşturulduğunu belirten Yılmaz, yönetim kurulu başkanlığını kendisinin üstlendiğini anlattı.

Yılmaz Yılmaz, önümüzdeki döneme ilişkin hedeflerini de şöyle anlattı: “Uzakdoğu’yu inceliyoruz. 2015 yılında Uzakdoğu’da mağazalar açmaya başlayacağız. Bu bölgede 50 mağaza açmayı planlıyoruz. Ocak ayında Endonezya’ya gideceğiz. Turkven’in fonundaki önemli yatırımcılardan biri 300 milyar dolar civarında bir sermaye yönetiyor ve Endonezya’da, perakende dahil, birçok yatırımları ve çok üst düzey bir network’leri var. Dolayısıyla pazarı anlamak ve doğru kurgulamak için onlardan faydalanacağız ve beraber fırsatları değerlendireceğiz. 2023 hedeflerimizde ABD’ye açılmak var. Önümüzdeki 5 yıllık planda ise özellikle, Mısır, Azerbaycan ve Rusya’da hızla büyüyeceğiz. Rusya’da 60 mağazaya ulaşacağız ve Filipinler’de de mağaza açacağız.”

“Konuşulan rakamdan yükseğine sattık”
Yılmaz Yılmaz, Koton hisselerinin Turkven’e ne kadara satıldığına ilişkin olarak şunları söyledi: “Telaffuz edilen rakamdan çok daha yüksek bir rakama sattık diyebilirim. 5-10 yıl içinde konuşulan rakamın üzerine çıkacak. Hedef Koton’u büyütmek… Başka marka satın almayı da değerlendiriyoruz.”

“2013’teki büyüme hedefimiz yüzde 45”
2012 toplam 3 bin 600 çalışana ulaştıklarını söyleyen Gülden Yılmaz ise, “2013 yılında ise çalışan sayımız 4 binden fazla olacak. 2011 yılında yüzde 57 büyüme gerçekleştirdik, 2012’de de yılı yüzde 30 gibi bir büyümeyle kapatacağız. 2013 büyüme hedefimiz ise yüzde 45” dedi.

Gülden Yılmaz, şöyle devam etti: “2012 yılında 705 milyon net, 863 milyon TL perakende cirosu kaydederken, 2013 içinde 1 milyar TL net, 1.2 milyar TL perakende cirosu hedefliyoruz. 2016 yılında da 650 mağaza ile 3 milyar TL ciro hedefimiz var. Koton, perakende sektörünün önde gelen oyuncusu olarak yılda 20 bin civarında yeni ürün, sürekli değişen koleksiyonlar ve kalite-fiyat dengesinde de müşterinin beklentilerini karşılamaya devam edecek.”

Kaynak: Eylem Türk / Milliyet


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri