Porland, 20’ncı yılını büyüme yılı ilan etti

13 Eylül 2012 Perşembe

Ikea’nın en büyük porselen tedarikçisi Porland Porselen’de yıllık üretim 45 milyon adetten 70 milyona, çalışan sayısı bin 200’den bin 500’e çıkıyor. Yeni mağaza konsepti “Porland Fabrika” ile bin 300-bin 600 metrekarelik mağazalar açılıyor. Porland porselen, satışlarının yüzde 65’ini 20’den fazla ülkeye ihraç ediyor ve 2012 yılı itibarıyla Londra’da mağaza açmaya hazırlanıyor

porland-20nci-yilini-buyume-yili-ilan-etti

1992 yılında, yüzde 100 yerli sermaye ile kurulan Porland Porselen, 20’nci yılını kutladığı bu yıl, yeni bir döneme giriyor. Bilecik’teki tesislerinde yılda yaklaşık 45 milyon adet üretim yapan Porland, açılacak yeni fabrika ile üretimini yılda yaklaşık 70 milyon adete çıkartmaya hazırlanıyor. 2012 itibarıyla dünyada sektörel olarak bir ilki başaran Porland, üretici kimliği ile fabrika satış mağazası konseptini birleştirerek “Porland Fabrika” ismini verdiği yeni mağazalarını açıyor.

Türkiye’de 18 mağaza, 150’den fazla satış noktası bulunan Porland, İngiltere gastronomi pazarında elde ettiği yüzde 7’lik pazar payı ile bu yıl içerisinde Londra’da mağaza açmaya hazırlanıyor. Yurt dışında her geçen gün büyüyen iş hacmi ile ihracatına hızla devam eden Porland Porselen, 2014 yılında gerçekleştirmeyi planladığı halka arzla da büyüme hedefleri doğrultusunda emin adımlarla ilerliyor.

Üretici kimliğiyle porselenin yanı sıra, İtalyan çizgileri taşıyan çelik ürünler markası “Festino”, prestijli cam ürünleri markası “Fiamma” ve masa üstü tekstil ürünleri markası “Porland Style”, Porland'ın sofralara taşıdığı markalar arasında yer alıyor. Porland Porselen’in koleksiyonları, Porland’ın 11 kişilik koleksiyon ekibi tarafından hazırlanıyor.

Sektörde bir ilk: “Porland Fabrika” mağazaları
2012 ile birlikte 20’nci yılını kutlayan Porland, bu seneye özel büyüme hedeflerine ek olarak, yeni mağaza faaliyetleriyle de dikkat çekiyor. Dünyada sektörel olarak bir ilki başaran Porland, üretici kimliği ile fabrika satış mağazası konseptini birleştirerek “Porland Fabrika” ismini verdiği yeni mağazalarını açıyor.

Aynı tabaktan bin adet alan işletme sahibi ile evde kullanım için bir adet alan tüketicinin aynı fiyatı ödediği “Porland Fabrika” mağazalarında, dört çeşit ürün grubu bulunuyor. Seri sonu ürünler, ihraç fazlası ekonomik ürünler, Avrupa standartlarındaki standart ürün grubu ve özel tasarımlara sahip prestij grubu ürünler, uygun fiyatları ile dikkat çekiyor.

İlk olarak Beylikdüzü Perla Vista AVM’de açılan “Porland Fabrika” mağazası, bin 300 metrekare alan büyüklüğü ile dikkatleri çekiyor. Hem ev tüketicisine hem de gastronomi tüketicilerine yönelik binlerce ürünün sergilendiği mağaza konseptini, bin 453 metrekare alana kurulu Ankara Forum AVM takip ediyor. “Porland Fabrika” konseptinin son mağaza örneği ise Samsun LoveLet AVM’de bin 600 metrekare alanda açılacak.

“Porland Fabrika” mağazaları da dahil olmak üzere Türkiye’de 18 mağaza, 150’den fazla satış noktası ve www.porland.com.tr üzerinden online satış hizmeti bulunan Porland, yıl içerisinde mağaza ve satış noktalarını artırmayı hedefliyor.

Yılda 70 milyon adet üretim yapacak
Bu yıl açacağı yeni fabrika için yaklaşık 20 milyon euro yatırım yapan ve üretimini yılda 70 milyon adete çıkartmayı hedefleyen Porland, Türk Standartları Enstitüsü’nün 10850 kalite belgesine ilk sahip olan yerli porselen üreticisi olarak da çalışmalarını başarıyla sürdürüyor.

Porland’dan yeni bir buluş; “Alumilite”
Uluslararası piyasalarda kabul gören porselenin yapısını yüzdeip geliştiren Porland, 20. yılına damgasını vuracak yepyeni bir buluşla giriyor. Porland Porselen’in özel reçetesi ve ismiyle Alumilite, farklı dokulardaki porselenlerin, en çok sevilen ve tercih edilen özelliklerinin bir arada olduğu tek bir ürün olma özelliği gösteriyor. Sert porselenlere özgü yüzey dayanıklılığı ve yumuşak porselenlere özgü kremsi rengin aynı bünyede hayat bulduğu ürün, hem ev hem de gastronomi kesimi için her türlü kullanıma elverişli tasarımıyla dikkat çekiyor.

Yurt dışında büyüyor
Porland Porselen AŞ Satış Direktörü İsmail Taşkın, karlı büyümeyi sürdürülebilir kılarken yurt dışındaki pazarlara da açıldıklarını ve üretim yapılarını güçlendirdiklerini belirtti. Porland, 30’dan fazla ülkeye üretiminin yüzde 65’ini ihraç ediyor. Özellikle İngiltere gastronomi pazarında elde ettiği yüzde 7’lik pay ile büyük bir başarıya imza atan Porland, 2012 yılı itibarıyla Londra’da mağaza açmayı hedefliyor. Ikea’nın porselendeki ana tedarikçisi olarak da tüm dünyaya isminden söz ettiriyor.

2014'te halka açılacak
Porland, 2014 yılında halka açılmaya hazırlanıyor. Porland Porselen AŞ Satış Direktörü İsmail Taşkın, “Porland olarak ilk önceliğimiz, müşterilerimiz için değer yaratmak, beklentilerine kalite ve istikrarla karşılık vermektir. Görevlerimiz arasında ise; ürünlerimize sahip çıkmak ve satış sonrasında da müşterilerimizin yanında olmak yer alıyor” dedi.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri