Mağazaların şifrelerini Reteyes çözüyor

23 Aralık 2013 Pazartesi

Müşteri davranışlarını bilmek bir marka için tartışılmayacak kadar önemli. Bu kadar önemli olan bir başka konu da bir mağazanın, konumundan doğan avantajları kullanabilmesi. Reteyes, perakende ve bilimi bir araya getirerek yeni nesil teknolojilerle bir mağazanın tam kapasite ile çalışmasının şifrelerini sunuyor. Firma ortaklarından Gökhan Çapraz, pazarlama bileşenlerinin iyileştirilmesi ile yüzde 14’lere kadar ciro artışı sağlanabileceğini ifade ediyor

magazalarin-sifrelerini-reteyes-cozuyor

Murat Küçük

Reteyes’in kuruluş amacını ve hikâyesini sizden dinleyebilir miyiz? Reteyes hangi amaçla ne zaman kuruldu?
Reteyes, CS Teknoloji’nin kardeş kuruluş ve markalarından biri olarak kuruldu. Bu sebeple, öncelikle CS Teknoloji’den bahsetmek isterim. CS Teknoloji, 10 yılı aşkın bir süredir izleme ve gözetim teknolojileri başta olmak üzere elektronik güvenlik sistemleri alanında faaliyet gösteren, dünyanın önde gelen ürün ve servis sağlayıcı iş ortakları ile profesyonel çözümler sağlayan bir firma. Tüketiciye servis veya ürün sunulan sektörlerde hep sıcak bir konu olan izleme ve gözetim ihtiyacı ve değişen taleplere cevap verebilmek adına yeni nesil teknolojileri barındıran ürünler ve sunulan servisler de çeşitlilik kazandı. Özellikle perakendenin hızlı dinamikleri, farklılaşan toplumsal ve kültürel değerler, tüketicinin değişen davranışları, perakendecilerin müşterilere dokunan noktaları daha çok izleme, daha fazla bilgi toplama ve daha iyi anlama ihtiyacı ortaya çıktı. Olgunlaşan perakende sektörü, eskisinden daha fazla veriye dayalı bilimsel yaklaşımlarla operasyonu ve satış noktalarını yönetmek isteği bizleri de CS Teknoloji olarak sürekli bir arayış içerisine itti. Gerek sektörel bilgi birikimimiz, gerek mevcut yetkinlik beceri ve kabiliyetlerimiz ile sektöre yeni bir soluk katabilecek, ihtiyaçları farklı bir bakış açısı ile ele alabilecek ve çözümler üretebilecek ve perakendecilere ilk andan itibaren gerçek değer katabilecek ürün ve servisleri sunmak heyecanıyla Reteyes’ı kurma fikri doğdu. Perakende sektöründeki tecrübemizi, teknoloji yetkinliğimizi ve iş deneyimimizi aynı potada harmanlayabilmiş uzman bir ekibin birlikteliği ve girişimi ile CSTeknoloji’nin bir kardeş şirketi olarak 2012 yılında Reteyes kuruldu. Müşteri odaklılığın en ileri olduğu perakendeciler ve globaldeki en iyi uygulama örnekleri referans alınarak ürün ve servis portföyü oluşturuldu. Bu yaklaşımla, Reteyes, perakendecilere ilk andan itibaren gerçek değer katacak dünyada en çok kabul görmüş ve kendini ispatlamış çözümleri sunmayı hedefledi.

Kategorik ölçüm yapılabiliyor

Perakendeye sunduğunuz çözümleri ana hatlarıyla anlatır mısınız?
Reteyes olarak sunduğumuz çözümler gerçek zamanlı gerçek veri üretebilen, perakendecilere gerçek sonuç ve gerçek güç avantajı sağlayabilme odağında toplandı. Ürün ve çözümlerimizdeki üç ortak özellik kolay erişim, etkili bilgi üretimi ve gelişmiş analiz kabiliyetidir. Bu çerçevede bir perakendecinin satış noktası ile ilgili tüm ölçümleme ihtiyaçlarına cevap verecek ürün ve çözümler geliştirildi. Bu ürünler ile genel olarak müşteri ve ziyaretçi sayımı, trafik ölçümü, mağaza, reyon, kategori dönüşüm ölçümleri, mağaza yoğunluk ve akış ölçümleri, alan verimliliği, kasa, kasiyer ve servis seviyesi ölçümleri, işgücü etkinlik ölçümleri, mağaza içi pazarlama ve reklam etkinlik ölçümü kabiliyeti olan çözümlerimiz geliştirildi. Özellikle mağaza performans ölçümlemenin ilk ve en önemli adımı olan, trafik ölçümü konusunda geniş bir yelpazede ürün portföyümüz bulunuyor. Bu ürünler ileri teknoloji ve yüksek fonkisyonaliteye sahip, mağaza önü, vitrin, mağaza giriş-çıkış, mağaza içi özel alanlarda trafik ölçümü yapabiliyor. Sistem aynı zamanda ölçüm sırasında çocuk ya da yetişkin, yaş, cinsiyet, tekil, grup gibi farklı değerleri de verebiliyor. Farklı ihtiyaçlara cevap verebilecek, ölçeklenebilir, çok yüksek tutarlılıkta ölçümleme yapabilen, kullanımı kolay ve bakım ihtiyaçlarının düşük olduğu ölçümleme cihazları kızıl ötesi, video görüntü işleme, termal görüntü işleme, stereo (3D) görüntü işleme, pnömatik ve piezoelektrik gibi farklı teknolojileri barındırıyor. Bu geniş ürün portföyü, Reteyes’e perakendecilerin beklentilerine cevap verebilecek çözümleri özelleştirme kabiliyeti veriyor. Diğer taraftan gelişmiş ölçümleme ve analiz ihtiyaçlarına cevap verebilecek, mağaza içi tüm kaynaklardan veri okuyabilen mağaza yönetim platformumuz bulunuyor. Bu çözüm, ödeme kaydedici cihazlar, iş gücü yönetimi, dijital panolar, yangın alarm sistemleri gibi perakendecilerin mevcut altyapısı ile gelişmiş entegrasyon kabiliyetine sahip.

Reteyes’in kullandığı mağaza analiz yöntemlerini bizimle paylaşır mısınız?  En doğru verilere ulaşmada hangi yöntemleri izliyorsunuz?
İhtiyaç ve beklentiler doğrultusunda farklı teknolojileri barındıran ürünlerimizden en etkin ölçümleme yapabilen, fayda maliyet avantajının en ileri olduğu, stereo (3D) video analiz teknolojisini barındıran ölçüm cihazlarımız müşterilerimize kattığımız önemli bir katma değerdir. Çok yüksek tutarlılıkta ölçümleme yapabilen, parametrik uyarlanabilir ekranları ve çok amaçlı kullanılabilme özelliği ile en çok ilgi çeken ürünlerimizin başında geliyor. Bu çözüm ile tek bir cihazla, mağaza önü, vitrin, reyon, kasa veya ürün deneme kabinlerinde trafik ölçümü yapabilirken, kasa kuyruk ölçümü, servis seviyesi ölçümü, etkileşim ölçümü, hareket ve geçirilen süre ölçümü yapılabiliyor. Gerek iç mekân, gerekse dış ortamlarda sorunsuz çalışabilen, çevre koşullarının değişimine göre kendi kendini kalibre edebilen teknolojiye sahip bu ölçüm cihazlarının dünyanın en önde gelen perakendecilerinde de en iyi uygulama örnekleri de mevcut. Reteyes olarak benimsediğimiz yaklaşımda ilk adım müşterimizin ihtiyacını analiz edip, hedefleri ve beklentileri anlayarak gerçek değer katacak bir çözüm önerisinin oluşturulmasıyla başlar. Kabul görülen bu çözümü sahaya yani gerçek satış noktasına indirip, müşterimize nasıl bir değer katabileceğimizi ve vaadimizi gösteriyoruz. Bu süreç zarfında öngördüğümüz çözümü gerçek ortamda optimize ederek, kazanılacak değeri maksimize ediyoruz. Hem bizim, hem müşterimiz için verimli geçen bu süreç sonrasında bir yol haritası çıkartıyoruz. İhtiyaç halinde uygulama sonrasında veriyi yorumlama, analiz etme ve fırsatları ortaya çıkartma adına müşterilerimize de gerekli yönlendirme ve danışmanlık hizmetlerini sunuyoruz.

Trafik dönüşümü ve kişi sayma yöntemi

Trafik dönüşüm analizi yönteminin çalışma biçimini anlatır mısınız?
Mağazaya ziyaretçi çekebilmek ve bu ziyaretçilerin hangi oranda müşteriye dönüştüğünü ölçmek çok önemli. Bu performans göstergesinin sürekli ve anlık olarak takip edilmesi gerekir. Reteyes olarak sunduğumuz çözüm ile mağaza giriş-çıkış, mağaza önü, özel reyonlar, teşhir, kasa ve deneme kabinlerinde trafik ölçümlemesini, tekil, grup, çocuk yetişkin ayrımı yaparak gerçekleştirirken, ihtiyaca göre gerçek zamanlı veya dakika detayında yapabiliyor. Bu veriler analiz edilerek dönüşümdeki kopukluklar tespit edilir ve dönüşümü arttıracak aksiyon planları çıkartılır. En basit hesaplamalarda bile dönüşümü sadece yüzde 1 arttırmanın, ciroyu yüzde 4 arttıracağı hesaplanabilir. Diğer taraftan alışverişe dönüştürülemeyen ziyareti de iyi anlamak gerekir. Mağazaya gelmiş bir ziyaretçinin aradığı ürünü mü bulamadığı, yoksa verilen servisin mi yetersiz olduğu veya uygun deneme kabini bulamama, kasada uzun süre bekletildiği için mi alışverişten vazgeçtiği anlaşılmaya çalışmalıdır. Benzer şekilde satış noktası özelinde yapılan analiz çalışması, mağaza grubu, bölge, ülke bazında karşılaştırılmalı, zaman ekseni üzerinde analiz edilerek düzenli olarak gözlemlenmelidir. Böylelikle satış noktalarının gerçek performansı izlenmeli, başarılı olan satış noktalarının başarıları analiz edilerek diğer mağazalara modeller oluşturulmalı, düşük performans gösteren mağazalar için ise başarısızlığın arkasındaki sebepler araştırılarak problemler çözüme kavuşturulur. Tüm satış noktalarında en iyi uygulama örnekleri yaygınlaştırılır.

Kişi sayma yöntemine ne zaman ihtiyaç duyuluyor?
Tüketiciye ürün ve hizmet sunan veya etkileşim içinde bulunan tüm işletmeler gerek operasyonel etkinliği arttırmak gerekse gelir artışı sağlayabilmek için trafik ölçmeye ve kişi saymaya her zaman ihtiyaç duyuyor. AVM’ler, mağazalar, marketler, müzeler, konser alanları, sinemalar, bankalar, restoranlar, eğlence merkezleri, toplu ulaşım, kısaca insan trafiğinin olduğu her alanda kişi saymak, kendini ispatlamış faydalar sağlar. Perakende sektörü özelinde kişi saymak, yöneticilere, sadece trafiği değil, tüketici davranışları ve deneyimi ile ilgili değerli bir kaynak yaratıyor. İleri raporlamalar ile müşteri akışı ve davranışlarına yönelik gerçek zamanlı ve doğruluk payı yüksek veriler elde edilebiliyor. Satış noktasındaki trafiği etkin bir şekilde ölçümlemek, diğer noktalarla karşılaştırma yapılabilmek, dönüşüm oranları hesaplamak satış noktasının performansını iyileştirme fırsatlarını ortaya çıkartıyor. Bunun dışında ürün ve ürün çeşitliliği, fiyatlandırma, lokasyon seçimi merkezi operasyonların da iyileştirmek için de ışık tutuyor. Ölçümleme yapan ve operasyona yansıtabilen işletmeler rakiplerine karşı her zaman bir adım önde olmuş olur. Etkin bir ölçümleme, daha çok görmeye ve daha fazla bilgi sahibi olmaya imkân verir. Daha fazla bilgi, yönetim kabiliyetini geliştirir. Sonuç olarak daha etkin bir yönetim için etkin ölçümlemeye ihtiyaç duyuluyor.

Mağaza yoğunluk ve hareket analizi doğru ve buna uygun çözümler sunulduğunda işletmeye hangi faydalar sağlanabiliyor?
Bir perakendeci için en değerli şey mağaza diğer bir deyişle satış alanıdır. Diğer taraftan en büyük gider kalemlerinin bir tanesi de yine mağazaların kiralarıdır. Bu sebeple gelirin üretildiği satış alanlarında optimizasyon şart. Yapılan araştırmalar ve vaka çalışmalarında, mağaza hareket ve yoğunluk analizleri, mağaza içi pazarlama faaliyetleri ile mağaza yerleşiminde önemli fırsatları ortaya çıkardı. Ölçümleme, vitrin düzenlemesi, reyon, müzik, görsel uygulamalar, dekorasyon, teşhir ve tanzim gibi mağaza içi pazarlama bileşenlerinde iyileştirme imkanı verir. Tecrübe edilmiş benzer çalışmalarda pazarlama bileşenlerinin iyileştirilmesi ile ilgili satış noktasında yüzde 14’lere kadar ciro artışı sağladığı gözlemlendi. Ayrıca doğru kampanya ve pazarlama aktiviteleri mağaza personeli verimliliğinde de artış sağlandığı görüldü. Diğer taraftan mağaza içi alan analizleri ile mağaza yerleşimi ve reyon yerleşimleri revize edilerek yüzde19’lara kadar ciro artışı sağlanabiliyor. Yine yapılan projelerde ortalama yüzde 5 dönüşüm artışı sağlanırken, mağaza için yapılan benzer yatırımlarda da yüzde 50’ye kadar yatırım tasarrufu sağlandığı gözlemlendi. Reteyes, kendini ispatlamış, ölçeklenebilir, ileri teknolojiye sahip, ilk günden itibaren perakendecilere somut değer katan yüksek performanslı çözümler ile gerçek güç ve değer katar.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri