Makarna Sanayicileri Gaziantep'te buluştu

31 Ağustos 2012 Cuma

Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği (TMSD) aylık olağan yönetim kurulu toplantısı Gaziantep'te gerçekleştirildi. Beşler Makarna'nın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda, dünyada gıda ürünlerinin genel seyri ve olası handikaplar, küresel pazarda buğdayın durumu, sektörel tanıtımların artırılması ve ihracat hedeflerine ulaşmada izlenecek yol haritaları gibi konular ele alındı

makarna-sanayicileri-gaziantepte-bulustu

Toplantıya ev sahipliği yapan TMSD Yönetim Kurulu Üyesi ve Beşler Makarna Genel Müdürü Kemal Çakmak, 2011'de 400 bin ton ihracat gerçekleştirdiklerini ve 2012 yılında ilk sekiz aylık verilere göre yüzde 25'lik artışla 500 bin ton hedefini yakalayacaklarını söyledi. Çakmak, sektör olarak yılsonu itibarıyla üretim kapasitesinin 2 milyon tona ulaşmasını beklediklerini ve ihracat payını önümüzdeki 3-5 yıl içerisinde 1 milyon tona çıkararak İtalya'yı geride bırakmayı amaçladıklarını belirtti.

Çakmak, Makarna Tanıtım Grubu'nun ve Ekonomi Bakanlığı'nın destek projelerinin hayata geçmesiyle beraber 1 milyon ton hedefine ulaşılacağını umduklarını dile getirdi. Kemal Çakmak, "Türk makarna sanayicileri olarak, 140'a yakın ülkeye ihracat gerçekleştirmekteyiz. Oysa lider konumda bulunan İtalya, Avrupa Birliği olmasa sadece 40-50 ülkeyle sınırlı bir ihracat gerçekleştiriyor. Bizim dünyada liderliği elde edebilmemizde devlet destekleri ve teşvikler bu açıdan büyük anlam taşıyor" şeklinde konuştu.

Çakmak, bir diğer önemli hedeflerinin, Türkiye'de halen 6 kilogram seviyesinde olan kişi başına düşen yıllık makarna tüketim miktarının 10 kilogram seviyesine çıkarılması olduğunu ve bu doğrultuda sektörel tanıtımlara hız vereceklerini sözlerine ekledi. 

Dünya genelinde kuraklığa bağlı olarak gıdada yaşanmakta olan sıkıntının herkes tarafından bilindiğini ifade eden Kemal Çakmak, Türkiye için bu durumun şuanda spekülasyona açık bir halde olmadığını belirtti. Çakmak, mevcut buğday stoklarının ve uygulanacak dengeli fiyat politikalarının sektörün yaşanan küresel krizden etkilenmemesini sağlayacağını düşündüklerini belirtti.

Geçtiğimiz günlerde TMO Genel Müdürü ile bir görüşme yaptıklarını söyleyen Çakmak, "Yaptığımız görüşmede TMO'nun elinde halen 430 bin ton buğday olduğu ve piyasanın aşırı yükselmesi durumunda müdahale yapılarak denge sağlanacağı, her ay DİİB kapsamında 50 bin ton buğday verileceği bilgisini edindik. Ayrıca sektörümüz şuanda yurtdışından 200 bin ton sert buğday ithal etmiş olup ihtiyaca göre ithalata devam edilmesi yönünde çalışmalar sürmektedir" dedi. Kemal Çakmak, sektörün elinde 1 milyon tonluk ithalat hakkı belgesi bulunduğunu sözlerine ekledi.  Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri