Makarnayı çocuk istiyor anne yapıyor

21 Ekim 2014 Salı

Akademetre, 25 Ekim’de kutlanan ‘Dünya Makarna Günü’ne özel yaptığı araştırma ile tüketicilerin makarna tercihlerini ve tüketimini mercek altına aldı

makarnayi-cocuk-istiyor-anne-yapiyor

Akademetre’nin yaptığı araştırmaya göre çocuk sahibi ailelerde makarna türünün seçimi aşamasında çocukların tercihe etkisi yüzde 62,6’iken, evde kimin isteği ile makarna yapılır sorusuna verilen cevapların yüzde 48,7’sinin annelerin isteği üzerine olduğu göze çarpıyor.

Araştırma sonucunda makarna seçimini anne-babadan çok çocukların yaptığını belirten tüketicilerin en çok tercih ettiği makarna türü ise yüzde 56,1 oranı ile burgu olarak dikkat çekiyor. Burgu makarnayı yüzde 43,8 oranı ile spagetti makarna takip ediyor.

Makarna yardımcı yemek olarak görülüyor
Araştırma katılımcıların yüzde 37,4’unun makarnayı ana yemeklerin yanında yardımcı yemek olarak, yüzde 35,5’inin ise pratik olmasından dolayı kurtarıcı yemek olarak gördüklerini gözler önüne serdi. Yüzde 51,9 oran ile en çok sebze yemeklerinin yanında tercih edilen makarna, yüzde 61,2 oran ile salçalı olarak tüketiliyor. Araştırmaya katılan 40- 44 yaş aralığındaki erkeklerin yüzde 38’i ise makarnayı ana yemek olarak görüyor.
                                                           
Araştırma aynı zamanda sosyo-ekonomik statüye göre sofrada makarnanın rolünün değiştiğini de gösteriyor. Buna göre; makarnanın AB grubu sofrada ana yemek rolü yüzde 21,4 iken, DE grubunda bu oran yüzde 33,2’ye çıkıyor.

Akademetre’nin yaptığı araştırmada sorgulanan bir diğer başlık ise paketsiz/ açık biçimde satılan makarnanın tercih edilip edilmeme durumu. Araştırma sonuçları, tüketicilerin yüzde 92,2’si paketsiz/ açık biçimde makarnayı sağlıksız, güven duyulmaması ve çabuk bayatlaması düşüncesiyle satın almama eğilimi gösterirken, yüzde 6,4’ü uygun fiyat, denemek ve ailenin büyük olması nedenleriyle açık makarna aldıklarını ortaya çıkarıyor.

Tüketicilerin yüzde 53,8’i makarnanın pahalı olmayan, herkesin yiyebileceği ucuz bir yemek olduğunu, yüzde 45.8'i makarnanın özel günlerde sunulabilecek bir yemek olmadığını, yüzde 52.1 ise ana yemek yerine yardımcı yemek olarak tükettiğini belirtiyor.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri