Mapic doludizgin devam ediyor

14 Kasım 2013 Perşembe

Fransa'nın Cannes kentinde gerçekleştirilen dünyanın en büyük uluslararası gayrimenkul ve perakende fuarı Mapic Fuarı’nın ikinci günü sürüyor

mapic-doludizgin-devam-ediyor

Oğuz Toraman/Fransa - Cannes

Her yıl düzenlenen dünyanın en büyük uluslar arası gayrimenkul ve perakende fuarı Mapic, Fransa’nın Cannes kentinde ziyaretçilerini ağırlıyor. Bu yıl fuara 66 ülkeden, 700 firma katılırken katılımcı firmaların 233’ü stantla katılım gösteriyor. Bu durumda stantla katılım gösteren firmalara bu yıl 76 firma daha eklendi. Uluslar arası perakendecilerin de yoğun ilgi gösterdiği Mapic Fuarına, bu yılsa bin 400 marka katılıyor. Bu markaların 400’üyse ilk kez bu yıl fuarda yer alıyor.

Alkaş’ın 2006 yılından bu yana Türkiye temsilciliğini yürüttüğü Mapic’e, bu yıl katılan ülkeler arasındaysa Türkiye katılımcı sayısıyla ilk onda, 10’uncu ülke olarak bulunuyor. Türkiye’den Mapic’e 101 firma ve 300 temsilci katılırken, Emaar Türkiye, Saf GYO, Dumankaya İnşaat, Rönesans, Öncüoğlu Mimarlık ve Simit Sarayı’da stantla katılım gösteriyor. Türkiye’nin ve Türk iş dünyasının tanıtımında da önemli rol oynayan Mapic Fuarı’nda Alkaş’ın katkılarıyla gerçekleşen Türkiye programında dün akşam (13 Kasım) Majestic Hotel’de Alışveriş Merkezleri Yatırımcıları Derneği önderliğinde uluslararası yatırımcılarla Türk yatırımcı ve perakendecilerin buluştuğu özel bir akşam yemeği düzenlendi.

Geçtiğimiz yıl 65 ülkeden 8 bin 600 katılımcı, 2 bin 400 perakendeci, 410 yeni marka, 870 yatırımcı ve 250’ye yakın Türk ziyaretçiyi ağırlayarak rekor bir sayıya ulaşan, perakende ve gayrimenkul sektörünün lider firmalarını bir araya getiren Mapic Fuarı, ilk gününde gördüğü yoğun ilgiyle, geçen yıldan daha çok ziyaretçiye ulaşmayı hedefliyor.

Simit Sarayı lezzetleri Mapic’te
Bu yıl ilk kez Mapic’e katılan Simit Sarayı, Fuar’ın Riviera ana giriş kapısında yer alan karavanda ve Lerins’teki standında, Türk kahvesi ve Türk çayı eşliğinde gerçekleştirdiği Türkiye’nin simgesi simit ve diğer geleneksel lezzetlerden oluşan ikramlarıyla katılımcıların büyük beğenisini topladı.
Geçtiğimiz yıl 65 ülkeden 8 bin 600 katılımcı, 2 bin 400 perakendeci, 410 yeni marka,  870 yatırımcıyı ağırlayan Mapic, bu yıl 81 ülkeden 2400 perakendeciyi ağırlıyor. 2006 yılından bu yana Alkaş’ın Türkiye temsilciliğini yürüttüğü Mapic Fuarı’nda Türkiye’yi temsil etmekten büyük mutluluk duyduklarını söyleyen Simit Sarayı İcra Kurulu Başkanı Abdullah Kavukcu, fuar ile ilgili değenlendirmesinde, "Gayrimenkul ve perakende sektörünün en büyük buluşması olan Mapic, biz perakendeciler için pek çok fırsatı bir arada sunuyor. Simit Sarayı olarak, Mapic Fuar’ına bu yıl ilk kez katılıyoruz. Fuar sayesinde perakende trendlerini yakından izleme, aynı zamanda da sektörün nabzını tutma imkanı yakaladık. Marka olarak, simidi ve diğer geleneksel tatlarımızı dünyaya tanıtmak, Türkiye’den bir dünya markası çıkarmak ve diğer markalara öncü olmak hedefimize her geçen gün daha da yaklaşıyoruz. Mapic’in bu hedeflerimize ulaşmamız konusunda bizlere büyük destek sağlayacağına inanıyorum” dedi.


Türkiye'ye yatırım yapmak
Alkaş ve AYD’nin birlikte organize ettiği "Türkiye’ye Yatırım Yapmak -Uluslararası Perakendeci Perspektifi" adlı oturum AYD Başkanı Hulusi Belgü moderatörlüğünde gerçekleştirildi.Oturumda, Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Kamu Özel Sektör İşbirliği Daire Başkanı Arda Ermut, Kidzania Yönetim Kurulu Üyesi Meral Molinas, Hamleys Londra Uluslararası İş Geliştirme Direktörü Helen Barnish, Yves Rocher Doğu Ülkeleri Direktörü Henri-Bernard Bedoin oturumda söz aldı.

Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Kamu Özel Sektör İşbirliği Daire Başkanı Arda Ermut, Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’nın faaliyetleri ile ilgili bilgiler vererek Türkiye Ekonomisine ait rakamları katılımcılarla paylaştı. Kidzania Yönetim Kurulu Üyesi Meral Molinas, Akasya AVM’de açılacak Kidzania Çocuk Dünyası ile ilgili bilgiler verdi.

Yine Akasya AVM’de yatırım yapacak Hamleys’in Uluslararası İş Geliştirme Direktörü Helen Barnish, Türkiye’ye yatırım gerekçelerini katılımcılılarda paylaştı. Yves Rocher Doğu Ülkeleri Direktörü Henri-Bernard Bedoin, Flormar’ın yüzde 50’sini satın alarak Türkiye’ye yatırım yapan uluslararası bir perakende markası olarak deneyimlerini aktardı. 2023 için hedeflerinin 200 mağaza çıkmak olduğunu belirtti.

Haberin foto galerisi için:
http://www.perakende.org/foto-galeri/mapic-2013-50/1Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri