Marketim Oktaylar’da yeni nesil görevde

05 Eylül 2014 Cuma

İki şubesiyle Zonguldak’ın Devrek ilçesinde çalışmalarını Marketim Oktaylar’da bayrağı üçüncü nesil devraldı. Aynı zamanda Batı Karadeniz PERDER Başkanı olan Şakir Oktay marketin yönetimini Burçin Oktay, Benin Oktay ve Abdullah Oktay’a bıraktı. Çekirdekten marketçi olan yeni nesil Devrek’in son durumunu Perakende.org’a anlattı

marketim-oktaylarda-yeni-nesil-gorevde

Marketim Oktaylar’ı üçüncü kuşak olarak sizden dinleyebilir miyiz?
Burçin Oktay: Marketim Oktaylar olarak Zonguldak’ın en eski perakendecilerinden birisiyiz. Geçmişimiz 1930’lara dayanıyor. Toptancılıkla başlayan bir işimiz zamanla marketçiliğe dönüştü. Devrek ilçesinde yer alan 2 şubede toplam 750 metre karelik bir satış alanına sahibiz. 20 personelimizle en kaliteli hizmeti vermeye çalışıyoruz. Biz marketin üçüncü kuşak yöneticileriyiz. Babamız Şakir Oktay’ın desteğiyle kardeşlerimle birlikte yüksek öğrenimimizi tamamladık. Şimdi marketlerin idaresini biz yapıyoruz.

Yer aldığınız lokasyonu biraz değerlendirir misiniz?
Abdullah Oktay: İş sıkıntısından ötürü bölge son 10 yıldır çok fazla göç veriyor. Dolayısıyla küçülen bir bölgede bulunuyoruz. Göç edenler genelde yeni nesil olduğu için Devrek emekli ağırlıklı bir bölgeye dönüştü. Hedef kitlemiz de emekliler olduğu için genelde temel ihtiyaç ürünlerini daha hızlı satıyoruz. Eski alışkanlıklara sahip insanların oturduğu bir bölge olduğu için biz hala çuvalla şeker, 18 litrelik yağ satabiliyoruz. Fakat şunu belirtmeliyim ki yaz aylarında Devrek’in nüfusu yaklaşık 1,5 katına çıkıyor. Gurbetçi sayımız fazla, onlar geldiği zaman ilçemizin nüfusu artıyor.

Perakendeciliğin zorlukları nelerdir?
Abdullah Oktay
: Küçük bir ilçede yaşadığımız için müşterilerin ihtiyaçlarını çok iyi analiz etmemiz ve bunun sonucunda onların ihtiyaçlarına en hızlı şekilde cevap vermemiz gerekiyor. Yeni bir ürün çıktığında ürünler önce ulusal marketlerde görülüyor. İster istemez müşteri oraya kayıyor. Kış ve yaz arasında nüfus farkı çok olduğu için kışın tamamen küçülüyoruz. Sene içerisinde ayın 22 ve 27’si arasında yoğun oluyoruz. Emekli maaşlarının yattığı bu tarihler arasında iş yapmazsak o ay bizim için kötü geçmiş sayılır.

Eleman sıkınıtısı Karadeniz perakendesini sardı

Sektörün en büyük sıkıntısı sizce nedir?
Burçin Oktay: Sektörümüzün en büyük sıkıntısı eleman. Yeni nesil artık eski mesleklere rağbet etmiyor. Bölgemize gelen yetkililere de bu eksikliği bildiriyoruz. Sıkıntısı çekilen meslek alanında yeni nesiller yetiştirecek, onlara o meslekleri tanıtacak ve özendirecek kurslar açılmasını talep ediyoruz.

Gelecek dönemdeki hedefleriniz nelerdir?
Benin Oktay: Biz her zaman en fazla ürünü en uygun şekilde müşterilerimize sunmaya çalışıyoruz. İlçede “bulunur” bir market olmak istiyoruz. Müşterilerimizin isteklerini karşılayabilmek adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ancak ileriye daha umutla bakabilmemiz için ilçedeki göç sorununun çözülmesi gerekiyor. Nüfusla direkt bağlantılı olduğumuz için göç verdiğimiz sürece hedeflerimizi büyütemiyoruz. Burası küçük bir yer. Burada şubeleşmeyi düşünebilmek için bölgedeki nüfusu artıracak, alım gücünü artıracak ekonomik faaliyetlerin yapılması gerekiyor. Yüz ölçümü olarak da alan sınırlı olduğundan şubeleşme planlarımız yok. Her yer yürüme mesafesinde olduğu için açılan yeni şubeye kendi müşterilerimizden almamız anlamına geliyor. Farklı bölgelere açılmak istemiyoruz. Aslen de buralı olduğumuz için insanları tanıyoruz ve onları anlayıp beklentilerine cevap vermemiz kolay oluyor. Farklı bölgelere girersek müşterilere burada verdiğimiz cevabı orada veremeyeceğimizi düşünüyorum.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri