Yunus Marketler Zinciri Genel Müdürü Fatih Ayhan

25 Ocak 2013 Cuma

Perakendenin önemli oyuncuları arasında yer alan Yunus Marketler Zinciri, 10 ilde toplam 61 mağaza ile müşterilerine hizmet veriyor. Ulusal marka olma yolunda emin adımlarla ilerlediklerini belirten Yunus Marketler Zinciri Genel Müdürü Fatih Ayhan, yeni depo ve lojistik yatırımlarının da katkısıyla 2015 yılında şube sayısını 100’e çıkarmayı hedeflediklerini söylüyor

yunus-marketler-zinciri-genel-muduru-fatih-ayhan

Birgül TELLİ UYSAL

Yunus Marketler Zinciri’nin kuruluş hikayesini paylaşır mısınız?
Yunus Marketler Zinciri 1996 yılında kuruldu. Ama tabii bunun öncesinde ailemizin ticari faaliyetleri devam ediyordu. İlk büyüme hamlemizi 1998’de gerçekleştirdik. 1986 yılından bugüne kadar da perakendenin kabuk değiştirdiği her dönemi çok yakından takip ettik. Başarılı süreçler geçirdiğimize inanıyoruz. 

İlk büyüme hamleniz 1998 yılında gerçekleşti. 10 yıl sonrasında da ulusallaşma çalışmalarınız başladı. Şu an mevcut kaç mağazanız var?
1998 yılından sonra şubeleşmeye başladık. Söylediğiniz gibi 2008 yılında da ulusal bir zincir olma yolunda adımlar attık. Şu an 10 ilde toplamda 61 mağaza ile faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Ankara dışında Tokat, Kastamonu, Çankırı, Kırşehir, Çorum, Bolu, Düzce, Adapazarı, İzmit ve Gölcük’de yani Batı Karadeniz ve İç Anadolu’da mağazalarımız tüketicilerle buluşuyor. 61 mağaza bin 880 çalışan ve 50 bin metrekare satış alanıyla sektörde yer alıyoruz. Ankara’da merkez depomuz ve idari bölümlerin bulunduğu binamız 6 bin 500 metrekare alana sahip. Yeni depo ve lojistik yatırımlarımız da devam ediyor.

“Düzce’de mağaza sayısını 30 çıkaracağız”

Düzce’de bir depo yatırımı yapıyorsunuz. O bölgedeki etkinliğinizi artırmak için önemli bir hamleydi. Yatırım detaylarını alabilir miyiz sizden?
Düzce’de bölge depo olarak kullanacağımız 2 bin metrekare civarında bir lojistik merkezi açıyoruz. Merkez; Gümüşova, Düzce, Adapazarı arasında E-5 otoban çıkışına yakın, stratejik bir noktada yer alıyor. O bölgede 13 mağazamız bulunuyor. Bu yatırımın da getireceği artılarla o bölgedeki mağaza sayımızı yakın dönemde 30’a çıkarmayı hedefliyoruz. Bir de Çorum ve Tokat gibi kuzey mağazaları için de bir depo oluşturacağız.  Hizmet verdiğimiz bölgelerde lojistiği de güçlü koordine etmek zorunda olduğumuzun farkındayız. Bu yatırımların ardından mağazalaşmaya devam edeceğiz. Aksaray, Niğde,  Nevşehir, Zonguldak, Ereğli, Çaycuma ve Akçakoca mağazalarımızla konumlanmak istediğimiz yerler arasında bulunuyor.

Yunus Marketler Zinciri’nin geleceğe yönelik hedeflerini okuyucularımızla paylaşır mısınız?
Yunus özelinde güzel bir yıl geçirdik diyebiliriz. Korkulan senaryoları biz yaşamadık. Hedeflerimizin tuttuğu bir yıl oldu. 2013 yılında yeni yatırımlarımızın da verdiği güçle daha da fazla büyüyeceğiz. 2015 yılında 100 mağazaya ulaşmış olmayı istiyoruz. Perakende birçok değişim yaşasa da asla ölmeyecek; her daim büyüyecek bir sektör. Türkiye de artık uluslararası firmaların yatırım yaparak yerelleri tehdit ettiği bir pazar olmaktan çıkıyor. Yerel perakende çok güçlendi. Özellikle İç Anadolu Bölgesi’nde çok büyük markalar var. Uluslararası bir marka çıkartmamız çok uzak değil. 

 Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri