Mayıs ayında ciro endeksi yılın en yüksek seviyesine ulaştı

02 Temmuz 2013 Salı

Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research tarafından oluşturulan AVM Endeksi’nin Mayıs ayı sonuçları açıklandı. Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre ciro endeksi 2012 yılı Mayıs ayına göre yüzde 13,1’lik artış göstererek 147 puana ulaştı. İstanbul ve Anadolu ciro endeksi de 2012 Mayıs ciro endeksine göre artış gösteriyor

mayis-ayinda-ciro-endeksi-yilin-en-yuksek-seviyesine-ulasti

İstanbul’da ciro endeksi, 2012 yılı Mayıs ayına göre yüzde 11,5 artarak 145 puana ulaştı. Anadolu’da ciro endeksi ise, 2012 yılı Mayıs  ayına göre yüzde 14,6 artarak 149 puan oldu. M2 ciro verimlilikleri ise İstanbul’da 651TL’ye, Anadolu’da ise 502TL’ye ulaştı.  

Tüm ürün kategorilerinde endeksler 2012 mayıs ayına göre yükseliş yaşadı
Geçtiğimiz yılın Mayıs ayına göre 2013 Mayıs ayında tüm ürün kategorilerinde endeks yükseldi. Ayakkabı/çanta ciroları yüzde 20, yiyecek/içecek alanlarının ciroları yüzde 15, teknoloji market/elektrikli eşyalar ciroları yüzde 14, giyim ciroları yüzde 13, hipermarket ciroları yüzde 11 ve AVM’lerdeki diğer alanların ciroları yüzde 7 artış gösterdi.

Ziyaret sayısı endeksi
Ziyaret sayısı endeksinde, Mayıs ayında, geçtiğimiz Nisan ayına göre endeks değerinde yüzde 1,1’lik artış yaşandı. İstanbul’da ve Anadolu’da ziyaret endeksine bakıldığında yine geçtiğimiz Nisan ayına göre 1 puanlık artış yaşandı.

Ziyaret sayısına ait Mayıs ayı endeks değeri 95 puan olurken, İstanbul’da 88 puan, Anadolu ise 106 puan olarak gerçekleşti.

AVM Endeksi Mayıs ayı sonuçlarını değerlendiren AYD Başkanı Hulusi Belgü, “Yeni sezon alışverişlerinin etkisi ile Mayıs ayında tüm kategorilerde ciro artışı yaşandı ve cirolar yılın en yüksek değerine ulaştı. Özellikle ayakkabı-çanta cirolarının yüzde 20 oranında artış göstermiş olması gelirlerin tasarrufa değil harcamaya yöneldiği anlamına geliyor.”Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri