Microsoft, LinkedIn’i satın almaya hazırlanıyor

14 Haziran 2016 Salı

Microsoft, biraz önce LinkedIn’i (hisse başına 196 dolardan) satın almak için anlaşmaya vardığını açıkladı

microsoft-linkedini-satin-almaya-hazirlaniyor

Microsoft, LinkedIn’i 26,2 milyar dolara satın alıyor. Apple’ın WWDC 2016 etkinliğine saatler kala gelen açıklamaya göre Microsoft, şu anda yaklaşık 17 milyar dolar borsa değerine sahip olan LinkedIn’i satın alıyor. Tamamı nakit olarak ödenecek anlaşmaya göre Jeff Weiner LinkedIn’in CEO’su olmayı sürdürecek ve Microsoft CEO’su Satya Nadella’ya raporlama yapacak.


LinkedIn’in kurucu ortaklarından olan ve şu anda şirket başkanlığını yürüten Reid Hoffman’ın da satın almaya olur verdiği paylaşılıyor ve anlaşmanın bu yıl sonunda resmi olarak tamamlanması bekleniyor.
Dünyanın en büyük profesyonel ağı olan LinkedIn’in hisseleri bir yıl önce 269 doları görecek kadar uçsa da bu yıl başında 100 dolar seviyesine kadar düşmüştü. 2015 sonunda 13 milyon dolar cezaya çarptırılan Linkedin’in çeşitli sorunlarla boğuşması da hisse düşüşünün arkasındaki nedenlerden olabilir.


Paylaşılan resmi rakamlara göre:
• LinkedIn’in üye sayısı 433 milyon, yıllık büyüme oranı yüzde 19
• Aylık tekil ziyaretçi sayısı 105 milyon, yıllık büyüme oranı yüzde 9
• Yüzde 60 oranında mobil kullanım var ve büyüme oranı yüzde 49
• Çeyrek başına 45 milyardan fazla sayfa görüntüleme sayısı, yıllık büyüme oranı yüzde 34
• 7 milyondan fazla aktif iş ilanı var ve yıllık büyüme oranı yüzde 101


Microsoft Office 365 ve Dynamics tarafında Linkedin’den faydalanacağını öğrendiğimiz Microsoft, elbette kurumsal taraftaki gücünü artırmak için de Linkedin’den faydalanabilecek. 2015 ortasında Lynda.com’u 1,5 milyar dolara satın alan LinkedIn’in çevrimiçi eğitim tarafında da Microsoft’a güç katacağını pekala söyleyebiliriz.


Satın alma haberi üzerine Twitter hisselerinin yüzde 5 kadar yükselmesi ise işin daha sonra konuşulması gereken diğer bir boyutu. Microsoft CEO’su Satya Nadella ve Linkedin CEO’su Jeff Weiner’ın anlaşmayla ilgili ilk paylaşımlarını buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

 

Bu haber Webrazzi'de yer alan Fırat Demirel'in haberinden alıntıdır.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri