Milano Expo’ya Türkiye’nin yöresel tatları damga vurdu

28 Ekim 2015 Çarşamba

Türkiye, Milano Expo’da geleneksel gıdalarıyla büyük ilgi topladı. Bereketin sembolü nar ile temsil edilen Türkiye pavyonu, 5 milyon kişiyle en çok ziyaretçiyi çekmeyi başardı

milano-expoya-turkiyenin-yoresel-tatlari-damga-vurdu

Dünyanın 145 ülkesini bir araya getiren Milano Expo 2015’te yarattığı açık alanla 5 milyon ziyaretçiyi ağırlayan Türkiye pavyonu, geleneksel gıdalarıyla öne çıktı. Gezegeni Beslemek, Yaşam için Enerji teması ile 1 Mayıs - 31 Ekim arasında gerçekleştirilen Milano Expo 2015’e Türkiye, “Geleceğin Gıdası İçin Tarihin İrdelenmesi” teması ile katıldı.


Türkiye, 4 bin 100 metrekare açık alan üzerine kurulu pavyonunda, gıda ve beslenme konusunda 12 bin yıllık tarihinin getirdiği öğreti ve zenginlikleri dünya ile paylaştı. Bereketin sembolü “nar” ile temsil edilen Türkiye pavyonunda, Expo süresince bir milyondan fazla lokum, on binlerce baklava, fındık, nar şerbeti, kayısı, kuru üzüm, Türk kahvesi ve çayı, tarhana, mantı ikram edilirken, Türk bayrağı, nazar boncuğu, Gülsuyu, çiçek ve çeşitli objeler ziyaretçilere dağıtıldı. Türkiye pavyonunda dünyanın ilk tapınağı olarak gösterilen Göbeklitepe’yi replikasının yanında, dev çınar ve nar ağaçları, Çeşm-i Bülbül, geleneksel şadırvan Türk evleri, kerpiç ev ve bahçeler de yer aldı. Türkiye’nin Milano EXPO 2015 Yüksek Komiseri ve Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Vekili Tarık Sönmez, “Toplam ziyaretçi sayısı 20 milyona ulaşan Milano Expo’nun en fazla ziyaretçi çeken ülkelerinden biriyiz.” dedi.


Türkiye’nin sistemini kullanacaklar
Milano Expo 2015’te ziyaretçilerin rahat edebileceği bir ortam hazırladıklarını söyleyen Tarık Sönmez, şunları kaydetti: “Expo 2015’te ülkelerin çoğunun pavyonlarını kapalı, giriş-çıkışı kontrollü bir biçimde yapması, uzun kuyruklara neden oldu. Expo 2015 Yönetimi’ne gelen şikâyetlerin başında ise kuyruklar var. Türkiye ise insanların istediği gibi girip çıkabileceği, isterlerse kısmen dolaşabileceği bir pavyon yaptı. EXPO’nun üst kuruluşu olan Bureau of International Expositions’ın yetkilileri, bize açık alanın ziyaretçi açısından ne kadar rahatlatıcı olduğunu Türkiye sayesinde gördüklerini söyledi. Bağlayıcı olmayacak ama bundan sonra Expo’larda pavyonların açık alan olması için tavsiyede bulunacaklarını söylediler.”


Hafta sonları 70 bin ziyaretçi sayısına ulaşıldı
Tarık Sönmez, Türkiye pavyonunu gezen 5 milyon ziyaretçinin gelecekteki planlamalarında, Türk malı ile ilgili olarak algılarını olumlu anlamda değiştirdiklerini inandıklarını belirterek, “Türk ihraç ürünleri ve turizm, dizi, film, mimarlık, müteahhitlik gibi hizmet sektörümüze yönelik ilgiye bir anlamda katkıda bulunabildiysek, ne mutlu bize. Milano’da bulunmak, ihracatımıza, hizmet sektörümüze ve ülkemizin tanıtımına katkı sağladı.” dedi.


Milano Expo 2015’te Türkiye Pavyonu’nun mimari konsept, tasarım, etkinlik yönetimi, işletim ve genel imalat işlerinden sorumlu olan Dream Design Factory’nin (dDf) Kurucu Ortağı Esra Ekmekçi de, “Pavyonumuzun bütün merkezi noktalarını gören kamera sistemimiz var. Hesaplamalar yaptık. Buna göre hafta sonları ortalama 70 bin ziyaretçi sayısına ulaştık.” dedi. Milano Expo 2015 boyunca Türkiye kültürünü yansıtan gösteriler yaptıklarını da belirten Ekmekçi, “Bunların arasında en çok horon gösterisi sevildi.” diye konuştu. Türkiye pavyonunda döner standı ve ebru gösterisi de dikkati çekti.

 

Bu haber 28 Ekim günü Mithat Yurdakul’un Milliyet gazetesinde yayınlanan özel haberinden alıntıdır.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri