Mısır'daki Türk yatırımları beklemede

16 Ağustos 2013 Cuma

Mısır’da iç karışıklığın artması bölgede 2 milyar dolar civarında yatırımı olan 250 Türk şirketi tedirgin etti. Eroğlu, bölgedeki üretiminin bir kısmını Türkiye’ye kaydırma kararı aldı. Ülker de Hi Food'da üretimi durdurdu

misirdaki-turk-yatirimlari-beklemede

Mısır’da iç karışıklığın artması bu ülke ile ticaret yapan Türk şirketlerin tedirginliğini daha da artırdı. İç savaşın başlama riski nedeni ile olağanüstü hal ilen edilen ve sokağa çıkma yasağı konan Mısır’da üretim yapan bazı şirketler üretiminin bir kısmını Türkiye’ye kaydırma hazırlığında. Söz konusu şirketlerden Eroğlu Holding, şu an için sıkıntı olmadığını ama karışıklığın artması durumunda kendi markaları için yapılan üretimi Aksaray’daki üretim tesislerine kaydırabileceklerini açıkladı. Ülkede yaklaşık 250 Türk şirketinin 2 milyar dolarlık yatırımı bulunuyor ve iki ülke arasında geçtiğimiz yıl 5 milyar dolarlık ticari hacim gerçekleştirilmişti.

İhracat yapanlarda şimdilik sıkıntı yok
Mısır’ın Türkiye için önemli bir ülke olduğuna dikkat çeken Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk Mısır İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield, ülkedeki Türk şirketleri için şu an için çok büyük sıkıntı olmadığını belirterek, “Mısır, bölgede bir köprü. Mısır’ın alacağı şekil, Afrika ve Arap coğrafyasını da şekillendirecek. Kargaşanın bir an önce sakinleşmesini beklemek gerekiyor” dedi. Orada kimi şirketlerin tesislerini kapattığına yönelik söylentilerin olduğunu fakat kendilerine resmi bir bilgi gelmediğini dile getiren Mansfield, iç tüketme yönelik üretim yapan firmalar için sıkıntı olsa da ihracat yapan şirketler için bir sıkıntı olmadığını yineledi.

Eroğlu Aksaray’da kapasite artıracak
Üretiminin yüzde 25’ini Mısır’da gerçekleştiren Eroğlu Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şahin Eroğlu da, şu an için işletmelerini sıkıntıya sokacak bir durum ile karşılaşmadıklarını söyledi.

Olağanüstü hal, sokağa çıkma yasağı, metro ve limanların kapanmasından ve bu durumun uzamasından endişeli olduklarını dile getiren Şahin Eroğlu, “Sevkiyatların sekteye uğramasından endişeliyiz. Oradaki üretim tesisimiz daha çok yurtdışına çalışıyor. Limanlar 30 gün ya da daha uzun gün kapatılırsa sevkiyat yapılamayacak demektir. Şu an yapabileceğimiz bir şey yok bekliyoruz. Ama görüntü iyiye gitmiyor” dedi. Bu kaygılar nedeni ile Aksaray’daki üretim tesisleri ile ilgili çalışma başlattıklarını anlatan Eroğlu, şöyle devam etti: “Aksaray’da kapasitemizi artırıyoruz. Aksaray’da 800-900 kapasitesi var 2 bin kişiye çıkarmayı düşünüyoruz. Sorunlar devam ederse kendi markalarımız için olan üretimleri ülkemize kaydırırız. Yabancı markalar ise kendi çözümünü kendi belirler. Orada en fazla GAP’a çalışıyoruz. Sorunlar devam ederse oradaki üretimini başka ülkeye kaydırabilir. Biz bu sorunlar arttıkça Türkiye’deki yatırımları hızlandıracağız. Mısır’da, Pakistan’da Bangladeş’te problem oldukça buradaki yatırımlarımız hızlanarak artacak.”

Ülker, Hi Food'da üretime ara verdi
Mısır'daki üretimine bölgedeki iç karışıkllıklar nedeni ile ara veren bir diğer şirket ise Ülker. Ülker'den yapılan açıklamaya göre Mısır’daki Hi Food bisküvi fabrikası, ülkede uygulanan sokağa çıkma yasağı gereğince, çalışanları da korumak amacı ile üretime bir süre ara verdi. Hi Food, 910 çalışanı ile Ortadoğu, Kuzey ve Batı Afrika ülkeleri için bisküvi üretimi yapıyor. Fabrikanın 4 bisküvi hattı ile yıllık üretim kapasitesi 30 bin ton seviyesinde.

"Türk şirketler durgunluğun ardından düzlüğe çıkacak"
İKV Genel Sekreteri Çiğdem Nas, Türkiye ve Mısır arasındaki ilişkileri "Afrika’daki en önemli ticaret ve yatırım partnerimiz" sözleriyle değerlendirerek, Mısır'da son günlerde yaşanan gelişmelerle ilgili, "Mısır’daki karışıklık henüz Türkiye’nin ticari ve ekonomik çıkarlarına büyük ölçüde zarar vermese de yakın zamanda siyasi ortam durulacak gibi gözükmüyor. Karışıklığın Suriye gibi bir iç savaşa dönüşmesi şu an için muhtemel olmasa da siyasi istikrarın sağlanması zaman alabilir. Bu da Türk şirketlerinin durumu yakından izlemesi ve oradaki yatırımlarını herhangi bir kayba karşı korumalarını gerektiriyor" açıklamasını yaptı. Bu süreçte diplomatik girişimlerin de önemine değinen Nas, "Türkiye’nin ekonomik ve ticari çıkarlarını korumak için diplomatik girişimler de önem taşıyor. Türkiye şu andaki rejime destek vermiyor ve sivil halka karşı yapılan katliamı da en sert şekilde kınadı. Ancak Türkiye’nin yatırımları Mısır için de önemli. Bir iki yıldır ekonomik olarak da zor durumda olan Mısır için Türkiye ile işbirliğini devam ettirmek büyük fayda sağlayacaktır. Mısır’da ordunun konumu da oldukça güçlü olduğundan, durumun kısmen de olsa kontrol altına alınacağını ve Mısır ile iş yapan firmaların bir durağanlığın ardından tekrar düzlüğe çıkabileceğini düşünüyorum" dedi.

Dış ticaret hacmi 212 yılında 5.16 milyar dolara ulaştı
Türkiye ile Mısır'ın dış ticaret hacmimizin artış eğiliminde olduğu görülüyor. 2009 yılında yaşanan küresel krize rağmen Mısır’a olan ihracatımız yüzde 83 oranında artarak 2,62 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2010 yılında Mısır’a olan ihracat yüzde 14 azalma gösterirken, bu ülkeden olan ithalat ise yüzde 44,4 artış gösterdi. Türkiye’nin ihracatında meydana gelen azalma büyük ölçüde inşaat demirinden kaynaklandı. 2011 yılında ise Mısır'a olan ihracat yüzde 22,6 oranında büyüyerek 2,76 milyar dolar olarak gerçekleşti. Türkiye’nin ihracatında meydana gelen artış büyük ölçüde benzinden kaynaklandı. 2012 yılında da Türkiye’nin Mısır’a ihracatı yüzde 33 oranında büyüyerek 3,68 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2012 yılında Mısır’a yapılan ihracatın toplam ihracatımızdaki payı yüzde 2,41 olup, en fazla ihracat yaptığımız ülkeler arasında 11. sırada yer aldı. Ülkemizin Mısır’ın toplam ithalatı içindeki payı ise 2012 yılında yüzde 5 olarak gerçekleşti. İki ülke arasındaki ticaret hacmi 2012 yılı itibariyle 5,16 milyar dolar düzeyindi. Mısır'a ihracatımızdaki önemli sanayi ürünleri; benzin, demir/ çelik yarı mamuller, inşaat demiri, çimento, pamuklu mensucat, araba lastiği olarak sıralanırken, ihraç ettiğimiz önemli tarım ürünleri ise kırmızı mercimek ve fındık olarak gerçekleşti. Türkiye’ye Mısır’dan ithal edilen önemli ürünler ise petrol yağları, amonyak, karbon, gübreler ve pamuk ipliği olarak gerçekleşti.

Kaynak: Yener Karadeniz / DünyaGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri