Nejat Güllü Amerika’da 2,5 milyon dolarlık yatırım yaptı

02 Eylül 2010 Perşembe

Başta baklava olmak üzere ulusal lezzetleri Kâğıthane’den dünyaya taşıyan Nejat Güllü’nün Güllüoğlu markası, Hollanda’dan sonra Libya ve Kuveyt şubelerini de açıyor. Şu an itibarıyla Türkiye’de 16 şubesi bulunan firma, yurt dışında toplam 7 şube ile hizmet veriyor. Yurt dışında büyümeye hız veren Nejat Güllü, Amerika’da daha fazla yayılabilmek için 500 bin dolarlık ek yatırım ile New York Astoria’da 750 metre küplük bir üs kurdu. Firmanın Amerika yatırımları bu gelişme ile 2 milyon 500 bin dolarlık bir büyüklüğe ulaştı

nejat-gullu-amerikada-25-milyon-dolarlik-yatirim-yapti

Haziran ayında Bursa Nilüfer’de ikinci Güllüoğlu şubesini açtıklarını ve menü yelpazesini de zenginleştirdiklerini belirten Baklavacı Güllüoğlu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Güllü, Bursa şubesi ile eş zamanlı olarak Hollanda’da ve hemen akabinde de Kuveyt ve Libya’da yeni Güllüoğlu şubelerini açma hazırlıklarını tamamladıklarının bilgisini verdi. Nejat Güllü, şu an yurt içinde Bursa’daki yeni şube ile 16, yurt dışında ise 7 şube ile hizmet verdiklerini belirterek, “Yılsonuna kadar yurt içinde 2 şube daha açmayı hedefliyoruz. Yurt dışında Amerika’da New York (Manhattan, Brooklyn) Kaliforniya ve Kuzey Irak’ta Erbil ve Hollanda’da şubemiz var. Kuveyt ve Libya’daki yeni şubelerimiz ile yurt dışı şube sayımız 7’ye ulaştı. Bulgaristan, Libya, Romanya ve Kanada’da da yeni şubeler açmaya hazırlanıyoruz. Yılsonuna kadar 3 farklı ülkede 3 yeni şube daha açmayı hedefliyoruz. Türkiye’de de yeni noktalar için araştırmalarımız sürüyor” açıklamasında bulundu.

“Lojistiğimizi kendimiz sağlıyoruz”
Nejat Güllü, lojistik altyapı yatırımı yaptıklarını belirterek, “Lojistik anlamda yatırımımızı öncelikle Kağıthane merkezimize yapıyoruz. Pasta için makine parkurumuzu genişlettik, soğuk hava depolarımızı yüzde 150 oranında büyüttük. Lojistiği de kendimiz sağlıyoruz. Dükkânlarımızın soğuk hava depolarına da yatırımlar yapıldı. Bunu soğuk zinciri koruma anlamında yapıyoruz. Bize ait 15 aracımız bulunuyor. Bu araçların 4’ü dipfrizli. Ürünleri yurt dışına gemi ve tır ile gönderiyoruz. Amerika’da da 1 adet soğuk aracımız bulunuyor. Hollanda’da da soğuk hava bölümü olan araç yaptırdık. Amerika’da 750 metre küplük bir soğuk hava deposunu New York Astoria’da kurduk. Bunun maliyeti yaklaşık 500 bin dolar civarında. Şu an Amerika’da 2 milyon dolarlık yatırımımız var ve bunun üzerine 500 bin dolarlık daha ek yatırım yapmış oluyoruz” dedi.

Şanlıurfa’ya 2011 yılında üretim tesisi
Nejat Güllü, gelecekteki yatırımlarına dair şunları söyledi: “2011 yılında Şanlıurfa’da kendi sütümüzü, peynirimizi ve yağımızı üretebileceğimiz bir tesis açmak için çalışmalara başladık. Proje ile bölgede hayvancılık canlanacak. Yörede hayvancılık iyice geliştikten sonra da biz oradan ayrılacağız. Şanlıurfa’da 2’nci Organize Sanayi Bölgesi’nde tesis için hazırlıklara başladık. 20 dönümlük bir arazide üretim yapmayı planlıyoruz” dedi. Nejat Güllü Şanlıurfa’daki tesis ile süt işleme tesisi hedeflediklerini belirterek, “Şanlıurfa’da modern ve entegre bir şekilde yağ üretimi gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Baklavanın ve diğer ürünlerin imalatında kullandığımız Urfa sadeyağı, beyaz peynir, kaşar, yoğurt ve süt için Şanlıurfa’da Güllüoğlu Süt Entegre İşletme Tesisleri şirketini kurduk. Bu ürünlerin üretimi için günlük 35 ton kapasiteli bir tesis kuracağız” açıklamasında bulundu. 5 milyon dolarlık bu yatırımla toplam 75 kişinin istihdam edileceğini belirten Güllü, “Bu yatırımla 3 bin baş koyun alacağız ve yıllık 2 milyon dolarlık ihracatımızı yüzde 100 artırmayı hedefliyoruz” dedi.

2010 yılı ihracat hedefimiz 3 milyon TL
Kâğıthane’de bulunan üretim tesislerinin sektördeki ve dünyadaki en büyük baklava üretim tesisi olduğunu hatırlatan Nejat Güllü, 2009 yılında 18 milyon lira ciroya ulaştıklarını söyledi. Şubelerle birlikte 325 kişiye istihdam sağladıklarını belirten Güllü, ihracat ile ilgili olarak, “Krize rağmen üretim seviyemiz düşmedi ve yatırımlarımız devam etti. 2008 yılı ihracatımız 2 milyon 245 bin TL, 2009 yılında 2 milyon 450 TL’ye yakın ihracat gerçekleştirdik. Kriz olmasına rağmen bu rakamlarda artışlar oldu. 2010 yılı ciro hedefimizde ise diğer yıllara oranla yüzde 10’luk bir artış öngörüyoruz. 2010 yılı ihracat hedefimiz 3 milyon TL’dir. Üretimimizin yüzde 10’unu yurtdışına gönderiyoruz. Şube sayısı arttıkça bunu yüzde 20-30’a çıkarmayı hedefliyoruz. Yurt dışında açtığımız her şube Türkiye’de imalatta yeni istihdam, yani en az 5 kişiye iş anlamına geliyor” açıklamasında bulundu. 

Nejat Güllü’den sektörün ilkleri 
Sektöre kazandırdıkları yenilikleri anlatan Nejat Güllü, usta yetişmesine ve üretim tesislerine yatırım yaptıklarını belirterek, “Kağıthane merkezimizde baklava ustası yetiştirilmesi yönünde çalışmalar yapıyoruz. Ancak biz el işçiliği kadar üretimde teknolojinin de yer alması gerektiğini düşündük. Bu anlamda üretimde süreçleri kısaltan ve kaliteyi artıran makinelere 2 milyon dolarlık yatırım yaptık. Fıstık-ceviz serpme makinesi, baklava kesme makinesi, su böreği hattı ve baklava hamurunu fitil yapma, yumak kesme, yassılama, pazı açma,  büyütme ve tekleme yapmada kullandığımız vargel makinesinin baklavaya uygulanmasını ilk bizim geliştirdiğimiz ve bu sektöre kazandırdığımız yenilikler olarak sayabiliriz. Bugün bu cihazlar yapılan işi yüzde 25-30 oranında hızlandırmış ve zaman kaybını ise büyük ölçüde azaltarak standardizasyonu sağladık.”

“Yurt içine franchise vermiyoruz”
Nejat Güllü; “Yurt içinde franchise ile büyüme stratejisi uygulamıyor, kendi şube yatırımlarımızı yapıyoruz. Bunun nedeni Güllüoğlu ismi aile firması olduğu için yetki sadece bizde değil, diğer Güllü ailesi üyelerinde de bu var. Fakat yurt dışı için kendi geliştirdiğimiz franchising modeli ile büyüme ve gelişmeyi sürdürüyoruz” dedi. Yurt dışında New York’taki Brooklyn ve Manhattan şubelerinin kendi işletmeleri olduğunu belirten Güllü, diğer beş şubenin franchise yatırımı olduğunu kaydetti.

Nejat Güllü ayrıca, Güllü ailesinin hayatını ve Güllüoğlu markasını anlattığı “Tepsideki Altın” kitabının tanıtımını yaptı. Güllü, kitabın tarihi belge niteliği taşıdığını ve köklü Güllü ailesinin bir buçuk asırlık bir döneme şahitlik ettiğini hatırlatarak, kitabın satışından elde edilen gelirin, kurulma aşamasındaki Güllüoğlu Eğitim ve Yardım Vakfı’na bağışlayacağını açıkladı. Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri