Online alışverişte yılbaşı patlaması

24 Aralık 2012 Pazartesi

İnternet üzerinden yapılan alışverişte, yılbaşı nedeniyle adeta patlama yaşanıyor. Ayın son günlerinde pik yapacak satışların etkisiyle aralık ayında sanal pos'lar üzerinden 3.5 milyar TL'lik işlem gerçekleşmesi bekleniyor

online-alisveriste-yilbasi-patlamasi

Türkiye'de sayıları 560'ı bulan özel alışveriş siteleri tüketicilerden yoğun talep almaya başladı. Siteler bir önceki aya göre Aralık’ta satışlarını yüzde 50 artırmayı hedefliyor. Tüketiciler sitelerde en çok yılbaşı gecesine özel kıyafetlere ilgi gösterirken, ayakkabı ve çanta satışlarında da önemli bir artış var.

Mağazalara yaklaştı
Sanal alışveriş siteleri Aralık ayı başından beri yılbaşına özel hazırladıkları kampanyaları mail yoluyla üyelerine duyuruyor. Site yöneticileri, özellikle bu yıl satışlarda yaşanan patlamaya dikkat çekti. Öyle ki internet üzerinden yapılan satışlar mağazaların cirosuna yaklaşmaya başladı. Bu ay internet üzerinden 3.5 milyar TL'lik bir işlem gerçekleşmesi bekleniyor.

E-ticaret Siteleri ve İşletmecileri Derneği (Eticad) Yönetim Kurulu Üyesi Merter Özdemir, yılbaşı hediyelerinin bu yıl büyük bir kısmının internet üzerinden alınacağını söyledi. Özdemir, e-ticaretin çok avantajlı bir döneme girdiğini belirterek, "Geçen yıl aralık ayında 2 milyar 67 milyonluk e-ticaret hacmi yakalamıştık. Bu yıl ise 3.5 milyar TL'ye ulaşacağız. Bu artışta yılbaşının etkisi büyük" diye konuştu.

Satışlar yüzde 45 arttı
Bankalararası Kart Merkezi'nden (BKM) yapılan açıklamada, Türkiye'de son 5 yılda internet üzerinden yapılan kartla alışverişte yıllık yüzde 50'nin üzerinde büyüme oldu. BKM'nin tahminine göre internet üzerinden yapılan alışveriş hacmi yılsonunda 30 milyarı bulacak. 2023'te ise alışveriş hacminin 350 milyar lirayı aşacağı tahmin ediliyor. Türkiye'de geçen yıl aralık ayında 2 milyar 67 milyon TL'lik satış gerçekleşti. Bu yıl ise satışlarda yüzde 45 oranında bir artış olacak. Merter Özdemir, 11 ayda toplam 27.1 milyar TL'lik bir satış gerçekleştiğini belirterek, "Bu yıl 30 milyar TL'nin üzerine çıkılacağı tahmin ediliyor" diye konuştu.

Cazip kampanyalar yapılıyor
Alışveriş siteleri, tüketiciyi bu kanala çekmek için yoğun kampanyalar yapmaya başladı. Özel alışveriş sitesi Limango'nun bağlı olduğu Otto Group Türkiye CEO'su Gülfem Toygar, tüketicilerin sitelerden en çok yılbaşında giyinmek üzere gece elbisesi aldığını söyledi. Toygar, en büyük müşteri grubunun kadınlardan oluştuğunu belirterek, "Kırmızı ve siyah elbiseler çok satıyor. Kozmetik ürünlere de ilgi var. Biz yılbaşına özel altı kampanya yaptık. 'Babalara ve annelere özel' diye çeşitli gruplar oluşturduk. İlgi oldukça büyük... Bu ay satışlarımızda yüzde 25 artış bekliyoruz" diye konuştu.

Ürün bulma sıkıntısı yok
E-ticaretin bu kadar cazip hale gelmesinde fırsat sitelerinin etkisi büyük. Fakat sezon ürünlerini satan sitelerin de cirolarında önemli bir artış var. 1V1Y.com sitesinin CEO'su Levent Hatay, e-ticaret sitelerinin geniş koleksiyona yer verebildiğini, dolayısıyla aranılan ürünün her bedeninin ve renginin bu sitelerde kolayca bulunabildiğini söyledi. Sitenin yılbaşı dolayısıyla yoğun talep aldığını belirten Hatay, bu ay satışlarda yüzde 35 oranında bir artış sağlayacaklarını açıkladı. Hatay, 1 milyon 900 bin üyeleri olduğunu söyledi.

Ciro ikiye katlanacak
Elektronik Ticaret İşletmeleri Derneği Başkanı Hakan Orhun, aralık ayının online satış için çok önemli olduğunu söyledi. Tüketicileri online tarafa çekmek için şirketlerin yoğun hediye ve indirim kampanyaları yaptığını söyleyen Orhun, "Bu yıl talep oldukça yüksek. Diğer aylara göre 2-3 kat fazla bir ciro bekliyoruz" dedi.

Kaynak: Özge Yavuz / SabahGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri