İstanbul, AVM liginde Avrupa birincisi

21 Haziran 2012 Perşembe

ABD'li danışmanlık şirketi CBRE'nin araştırmasına göre İstanbul, AVM liginde dünyada 5'inci, Avrupa'da birinci sırada yer aldı. Çin'den beş kentin yer aldığı sıralamada Ankara 8'inci oldu

istanbul-avm-liginde-avrupa-birincisi

 

Emlak ve perakendede Avrupa'nın en hızlı büyüyen kentleri arasında yer alan İstanbul, alışveriş merkezleri liginde de üst sıralarda. Geçtiğimiz aylarda küresel perakende raporunu açıklayan ABD merkezli danışmanlık ve araştırma şirketi CB Richard Ellis Group (CBRE) alışveriş merkezlerine yönelik de bir rapor hazırladı. AVM'leri metrekare bazında listeleyen çalışmaya ekonomisi büyüme rekorları kıran Çin'den 5, Türkiye'den 2 kent girdi. 2011 yılı alışveriş merkezleri piyasası ve 2012 yılı beklenti raporunda İstanbul, Avrupa'da en fazla AVM'nin açıldığı kent oldu.

Ankara, Avrupa ikincisi
AVM'leri alan bakımından listeleyen çalışmada Çin'in Shenyang, Wuhan, Chengdu, Guangzhou kentleri ilk dört sırada yer aldı. 1.05 milyon metrekareyle Shenyang'ın açık ara lider olduğu raporda İstanbul, 410 bin metrekare ile 5'inci oldu. Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur 400 bin metrekare ile altıncı sırada yer alırken, Hindistan'ın Mumbai şehri 380 bin metrekare ile yedinci, Ankara 320 bin metrekare ile sekizinci sırada bulunuyor. Listeye göre İstanbul ve Ankara Avrupa ülkeleri arasında ilk iki sırada yer alıyor. Dünya genelinde 12'inci olan Londra ise yaklaşık 200 bin metrekare ile kıta genelinde üçüncü.

'Devam ligi'nde 19'uncu
AVM projeleri ve inşaatları devam eden kentler liginde ise Çin'in Tianjin ve Shenyang kentleri sırasıyla 2.5 ve 1.9 milyon metrekareyle listenin ilk iki sırasında yer aldı. İstanbul bu kategoride 19'uncu, Ankara ise 40'ıncı sırada bulunuyor.

Listede iki Türk kenti var
İstanbul'un beşinci olduğu CBRE 'nin hazırladığı raporda Ankara 8'inci oldu. Sıralamada Çin'den 5, Türkiye ve Hindistan'dan ikişer kent yer alıyor.

Kaynak: Kerim Ülker / SabahGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri