İstanbul Maker Faire 7 Ekim’de başlıyor!

11 Ağustos 2016 Perşembe

#makerhareketi, bugün dünyanın bir çok ülkesinde düzenlenen panayırlarla yaygınlaşıyor. Bu panayırda Kendin Yap (Do It Yourself) yaklaşımıyla, sanat, zanaat ve teknolojiyi kullanarak üreten birçok kişi buluşuyor. 7-9 Ekim tarihleri arasında İTÜ Taşkışla Kampüsü’nde düzenlenecek İstanbul Maker Faire’de sanat, mekatronik, elektronik promaker ve outdoor alanlarında ilginç robotlar, drone’lar, 3B yazıcı teknolojileri, elektronik icatlar sergilenecek, seminerler ve atölyeler düzenlenecek

istanbul-maker-faire-7-ekimde-basliyor

Evde oyuncakların içini açıp onlardan başka icatlar çıkarmaya çalışanlar, gördükleri teknoloji karşısında ‘bunu ben de yaparım’ diyenler, atık kutulardan saksılar yapan ve boyayanlar, sanat ve teknolojiyi, yani üretme kabiliyetini asla bırakmayanlar; kısacası başımıza icat çıkaranlara ‘maker’ deniyor. Özellikle son dönem teknolojinin de erişilebilir olmasıyla, bu icatları yapmak gittikçe kolaylaştı. 2006 yılından beri bu hareketi destekleyen Make dergisinin öncülüğünde Maker Faire düzenleniyor. Dünyanın birçok ülkesinde, hatta Barack Obama’nın Maker Hareketi’ne verdiği yoğun destekle Beyaz Saray’da bile düzenlendi.

 

İstanbul Maker Faire bu sene üçüncü kez 7-9 Ekim tarihleri arasında İTÜ Taşkışla Kampüsü’nde düzenleniyor. İstanbul Maker Faire bu sene de, sanal gerçeklik deneyimleri, 3B yazıcılar, elektronik ve robotik kitleri, eğitim alanları, drone yarışları, robot kodlama atölyeleri, seminerler gibi bir çok alanda dolu dolu bir panayır! Kendi icatları olanlar bunları diğer maker’larla paylaşmak isterse ‘makerfaireistanbul.com/basvur’ adresinden ücretsiz başvurabilirler.

 

Çocuklu aileler için adeta bir yaratıcılık parkuru!

Kinetik kumlar, robotlar ve yaratıcılığı tetikleyen türlü icatlarla İstanbul Maker Faire özellikle çocuklar için  unutulmaz bir deneyim alanı. İTÜ Taşkışla Kampüsü’nde düzenlenen panayır, çocuklar için eğlence, aileleri içinse üretim araçlarını tanımaya yönelik bir keşif alanı. Tüm üreten maker’lar bir araya gelip kendi icatlarını sergilerken, bir yandan da bu araçları nasıl kullandıklarını paylaşacaklar. Maker Eğitim Hareketi ise, erken yaşta çocukları üretime teşvik eden oyunları, icatları, kitleri ve bunlarla üretilmiş okul projelerini anlatacak. Aynı zamanda bir çok maker projesinin olduğu Türkiye’nin ilk Make dergisi ücretsiz dağıtılacak.
 Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri