Organizeyiz Organize

01 Nisan 2011 Cuma

İri bakkal konumunda olan dostlar da organizeyim diyor...Farklıyım diye böbürlenen, tek şubeli butikler de...Ve hatta kayıt dışından, kayıt içine gelmeyi, hiç düşünmeyen pazarcı kardeşlerim de bizden organizesi yok derken, kahkaha atmayı ihmal etmiyor...Üstelik onlara, kimse de dokun(a)muyor.Galiba cidden organize olmuşlar.

***Vatan, millet edebiyatından, fikir üretme-kamuoyu oluşturma, dolayısıyla; ses çıkarmada, benzeri bulunmaz bu dostlarımızın...İçimizde-yanı başımızda, her noktada varlar...KDV, Kurumlar Vergisi, sebze-meyve rüsumları ve benzerleri, onlara hiç uğramaz...Çalışanları, yasal haklardan mahrumdur da, yine de devlet bizi korumuyor demekte beis görmezler...Bir gün, niyetleri olmasa da; organize olabilirler mi?***Ve meclis bugünlerde tam gaz seçimlere hazırlık yapıyor. Milletin vekili olmak isteyen adaylar, yağmur olup yağdı sanki. Öyle çoklar ki, vekil olma şansı kimlere gülecek, merak konusu. Nitekim bir gazetemizin başlığı enteresandı doğrusu:- ÖSS bile daha kolay!Kim/ler daha organize? Göreceğiz!***Japonyayı sarsan, dünyaya ben buradayım diyen deprem ve sonrasındaki tsunamiArdından nükleer reaktörlerdeki vahim tablo...Başkent Tokyadan kaçış.Ama panik olmadan... Organize tablo, buVe aynı saatlerde Almanyada sökümü planlanan nükleer reaktörlere karşın, hep birlikte Rusyada Akkuyaya yapılacak reaktör için aman dikkat temennileri. Organize işler***Dünya hızla iyot tüketimine geçiverdi. Fiyatlar tepede, iyot; yok satıyor mübarekSözgelimi, hatırlayın Çinde hükümet, torbadan bir düşünce çıkarmıştı. Her çocuğa süt Tüketim yüzde 25 katlanıverdi.En büyük üretici Almanya ya, bir anda, sütüne yüzde 50 zam yaptı... Napsın reaktörü?***Şaka-maka, bu Çin denen dev; dengeleri tümden değiştirme gücüne sahip.Yarın, hiç bilmedikleri halde, iyi bir tanıtım yapılabilse örneğin zeytin yemeliyiz dedikleri anda, pazar daralmasına giren, haksız rekabet nedeniyle fiyat sorunu yaşayan Gemlik zeytinimiz, bir anda zirve yapar...Ya da, 100 gram fındık, yüzde 100 mutluluk olarak kabul görse, fındık üreticimiz Çini fetih edip, ohhh bee diyebilir.Ama organize olmak şart... ***Her fırsatta, dilimin döndüğünce anlatıyor, fikrimin yettiğince açıkça yazıyorum.Perakende Yasası, bilmem kaç kez alel-acele hazırlanınca, daha organize olanlar dur diyerek frene basıyor. Karşı çıkan da, yasa teklif eden de haklıAncak, birlikte organize ol(a)mamak, en büyük sorun.Organize perakendenin fiyat artışları, sürekli, enflasyon altında gerçekleşirken, organize olmamayı düşünmek cahilce... Yasak yok, sınırlama yok, uzmanlaşma var. Esas olan, verimliliğe yapılacak yatırım-desteği...Organize olmaya yetmez mi?


Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri