Otel-AVM kardeşliği işletmeleri sevindirecek

16 Ağustos 2013 Cuma

Geçen yıl ilk kez Dubai’de denenen otel-AVM işbirliği giderek tüm Orta Doğu’yu sarıyor. Otel-AVM kardeşliğinin örnekleri Türkiye’de de görülmeye başlandı

otel-avm-kardesligi-isletmeleri-sevindirecek

İstanbul’a gelen turist sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2 artarken, bu rakam otellerin doluluk oranına yansımadı. Bayramın ardından eski parlak günlerini arayan işletmeler, arkalarına yeni bir rüzgar alarak çıkış yakalamak için formül araraken, geçen yıl ilk kez Dubai’de uygulanan Otel-AVM kardeşliği umut oldu.

AYD Başkanı Hulusi Belgü, “Günümüzde AVM ya da otel yapılması söz konusu olduğunda, bu iki yatırımın yan yana olmasına önem verilmeye başlandı. Seyahat acentaları ile anlaşma yapılıp AVM’ler şehir turunun bir parçası haline getiriliyor. Örneğin şu an İstanbul’da Viaport’un yanındaki Grandplaza buna bir örnektir. Gaziantep’te AVM yapıyoruz, onun yanında NovOtel var. Diyarbakır’da Ceylanlar bir AVM projesine başladı, onun yanında da bir otel var. Her iki yapı birbirine destek olsun diye yapılıyor. Yan yana olmaları her ikisine mutlak fayda sağlar” dedi.

“Alışveriş turizmi canlılık getirir”
Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, “Gezi parkı olaylarının yoğun yaşandığı Haziran ayının ardından sektörümüz açısından düşük dolulukların yaşandığı bir dönem olan ramazan ayı başladı. Bayramın gelmesiyle beraber İstanbul’da kimse kalmadı. Herkes sahil şeridine akın etti. Şehrimizde mevcut doluluk ortalamamız yüzde 40-50 arasında kaldı“ ifadelerini kullandı.

Bu tarz trendlerin turizmi canlandıracağına dikkat çeken Bayındır “Alışveriş turizmini, İstanbul’da gelişmekte olan bir turizm çeşidi olarak nitelendirebiliriz. Bunun adına otel-AVM kardeşliği veya sinerjisi denilebilir. İstanbul’un kent merkezindeki AVM’lerde gerçekleşen cirolarda turistlerin payı da hatırı sayılır bir seviyeye çıkmıştır” diye konuştu.

Kaynak: Melih Kocagil / DünyaGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri