Patronlar yüzde 9’luk büyümeyi imkânsız görüyor

19 Aralık 2012 Çarşamba

30 milyar doları yöneten GYİAD üyelerinin yüzde 85’inin 2013 için yeni yatırım planladığını söyleyen GYİAD Başkanı Burcu Akdarı Toprak, “Ancak üyelerimizin sadece yüzde 25’i teşviklerden yararlanmayı düşünüyor” dedi

patronlar-yuzde-9luk-buyumeyi-imkansiz-goruyor

Ekonomi ve Strateji Danışmanlık Hizmetleri tarafından hazırlanan Genç Yönetici ve İşadamları Derneği (GYİAD) 2012-2013 Değerlendirme / Beklenti Anketi,  dünya ekonomisi ve siyaset, Türkiye’de dış politika ve siyaset, Türkiye ekonomisi ve GYİAD üyelerinin ticari faaliyetlerine ilişkin düşüncelerinden oluşuyor. GYİAD Başkanı Burcu Akdarı Toprak, toplam 30 milyar dolarlık ciroya sahip dernek üyeleri arasında gerçekleştirilen ankette genç patronların yüzde 85’inin yeni yatırım düşündüklerinin ortaya çıktığını söyledi.

“İşimiz yüzde 5-15 büyür”
Ankete katılan GYİAD üyelerinin 2013 yılında satış ve bütçelerinde muhafazakar büyüme beklediklerini söyleyen Burcu Akdarı Toprak, “İşlerinde yüzde 5-15 arası büyüme bekleyen üyelerin oranı yüzde 64, yüzde 15 üzerini hedefleyenlerin payı ise yüzde 34. Üyelerimizin yüzde 58’i yeni yılda yatırım yapacağını, yüzde 27’si yıl içindeki gelişmelere göre karar vereceğini belirtti. Toplamda yüzde 85’lik bir kesim 2013’te yatırıma son derece sıcak bakıyor. Bun karşın yüzde 15’i ise yeni yılda yatırım yapmayacağını ifade etti. Yeni yatırım yapacakların teşviklerden yararlanma isteği ise yüzde 25 gibi oldukça düşük bir oran. Yaptığımız çalışmaya göre yeni yılda girişim sermayesi, özel yatırım fonu, melek yatırımcı ve bunun gibi finansal ortaklık arayışı içinde olacakların oranı ise yüzde 25 olarak belirlendi” diye konuştu.

Öte yandan ankette ortaya çıkan sonuçlara göre;

• Üyelerin yüzde 48’i yeni yılın 2012’deki gibi yavaş ve durağan geçeceğini öngörürken, yüzde 30’u daha iyi ve canlı, yüzde 22’si ise 2012’den de kötü geçeceğini düşünüyor.
• Üyelerin yüzde 67’sine göre dünya ekonomisinde yavaş büyüme devam edecek, yüzde 30’una göre ise daha da yavaşlayacak.
• GYİAD üyelerinin yüzde 78’ine göre bundan sonra 8-9’luk büyümeye ulaşılamayacak. Kalan yüzde 22’si ise yeniden bu oranların tutturulabileceğine inanıyor.
• Yüzde 63’lük kesim, enflasyon ve cari açığın 2013 yılında da sorun olacağını düşünüyor.
Bu iki riske ilişkin endişeler devam ediyor.
• Euro bölgesindeki sorunlar 2013’de de ötelenecek, belirsizlik ve dalgalanmalar sürecek.
• Yeni anayasa 2013 yılında referanduma sunulacak ve süreç 2014’e uzayacak.
• Türkiye-AB tam üyelik müzakerelerinde 2013’te de zayıf ilerleme sağlanacak.
• 2013’te PKK terörü daha da artacak. Çözüm ve uzlaşma arayışlarına yoğunlaşılacak.
• Üyelerin yüzde 60’ı yeni yılda Türk Lirası’nın istikrarını koruyacağını öngörüyor.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri