Perakende gelenekleri unutulacak

07 Ağustos 2014 Perşembe

Günümüzde perakende dünyasında, “tuğlalardan-tıklamalara”, bir diğer deyişle mağazalardan internet ortamında alışverişe geçişin etkilerini hissediyoruz. Günümüzün alışveriş yapısını şu cümle ile özetlemek mümkün “İnsanlar istedikleri şeyi satın almak istiyor, mağazaların onlara satmak istediklerini değil”

perakende-gelenekleri-unutulacak

EMC, Veri Koruma & Veri Kullanılabilirliği Bölümü Başkanı Guy Churchward, içinde bulunduğumuz İkinci Makine Çağı’nın perakende sektörü üzerindeki etkisi hakkındaki görüşlerini paylaştığı yazısında şunları söylüyor, “Amazon’un dünyanın en büyük perakende firması olmasa da, en büyüğü olmaya çok yakın olduğunu söylemek yanlış olmaz. Amazon’un başarısının altında satın almayı ne denli kolay hale getirdiği ya da genel internet deneyimini nasıl mükemmel kıldığı yatıyor olabilir, ancak kanımca onların esas uzman oldukları unsur şöyle özetlenebilir, “İnsanlar istedikleri şeyi satın almak istiyor, mağazaların onlara satmak istediklerini değil”

Ayrıca Churchward, gelecek neslin komple internet alışverişine yoğunlaşağı düşüncesine sahip. Bu düşüncesini de genç neslin önümüzdeki süreçte alışveriş hakkında neleri bilmeyeceğini anlatarak açığa vurdu. Churcward’a göre gelecek nesil şunları bilmeyecek;

1. Giysi, eşya vs. satın aldıktan sonra yanınızda eve götürmenin nasıl bir şey olduğunu
2. Eskiden Walmart’ın neredeyse ABD Silahlı Kuvvetleri’nde görevli asker sayısı kadar çalışanı olduğunu
3. “Kara Cuma”nın ne olduğunu
4. Mağaza Kartı’nın ne olduğunu
5. Bayram indirimlerinde ve diğer sezon sonu indirimlerde torbalarca alışveriş yapmanın nasıl bir şey olduğunu

Birçok firmanın sonu yenilemediği sistemlerinden gelecek
Churchward, internet deneyimine doğru geçiş yapamayan perakendecilerin geleceğini şu sözlerle tahmin ediyor, “Birçok perakande firması gerçekleşmekte olan bu paradigma kaymasının bilincinde, ancak birçoğu hala ‘envanterleri’ etrafında dönen sistemlerle çalışmaya devam ediyor; fiziksel dünyayla internet dünyasını harmanlama konseptini anlamıyor. Bu nedenle, muhtemeldir ki birçok perakende firmasının sonu finansal durumlarından değil, kullandıkları sistemler ve süreçlerden kaynaklanacak.”

Perakendeciliğin bir sonraki evrimi hakkında da konuşan Churchward, perakendeciliğin bir  sonraki evrimini şöyle tanımlıyor, “Amazon Alışveriş Merkezi’ni düşünün, normal, fiziksel bir alışveriş merkezi. İçinde restoranlar, dondurmacılar vs. bulunuyor. Ancak bu alışveriş merkezindeki tüm mağazalar birer vitrin ve vitrinlerin sahibi de Amazon. Bu bölgeye özel vitrinler, alışveriş yapmaya gelenlerin ürünlere bakmalarına ve dokunmalarına izin veriyor, ziyaretçiler ürünleri üzerlerinde deneyebiliyor, satın alabiliyor. Ancak önemli bir fark var, alışveriş merkezinden, satın aldıkları ürünler ellerinde çıkmıyorlar.   Satın aldıkları ürünler onlara sonradan iletiliyor. Mağaza içi alışverişin karmaşasını yaşamalarına ya da onlarca poşet taşımalarına gerek kalmıyor. Aslında gayet basit. Perakendeciler satış yapmak için yetecek kadar envanter bulunduruyor ve tanınmış, başarılı dağıtım ağları ile çalışarak ürünleri müşterilerine ulaştırıyor. Bu evrimle de internetten online alışveriş yapmayla ilgili geriye kalan tek sorun da ortadan kalkmış oluyor. Güvenlik ve veri koruma bu sektör için de eş değerde yüksek önem taşımaktadır. Kolaylık ve rahatlık için gizliliğimizden daha çok ödün vermek zorunda kalacağız ve dijital ayakizimizi de katlanarak artıracağız.”Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri