Perakende Güven Endeksi yüzde 2,3 düşüş yaşadı

25 Ağustos 2016 Perşembe

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ağustos ayı Sektörel Güven Endeksleri verilerini açıkladı

perakende-guven-endeksi-yuzde-23-dusus-yasadi

Ağustos ayında hizmet sektörü güven endeksi yüzde 9,7; perakende sektörü güven endeksi yüzde 2,3; inşaat sektörü güven endeksi yüzde 4,2 düşüş gösterdi. Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi 2016 yılı Temmuz ayında 100,86 iken, Ağustos ayında yüzde 9,7 oranında azalarak 91,06 değerine düştü.


Hizmet sektörü güven endeksindeki bu azalış; son üç aylık dönemde “iş durumunun” iyileştiğini, “hizmetlere olan talebin” arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “hizmetlere olan talebin” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; iş durumu, hizmetlere olan talep ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 9,6, yüzde 9,9 ve yüzde 9,7 azaldı.


Perakende sektörü
Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi Temmuz ayında 103,56 iken, Ağustos ayında yüzde 2,3 oranında azalarak 101,19 değerine düştü. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki bu düşüş; son üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” arttığını, “mevcut mal stok seviyesinin” mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; iş hacmi-satışlar, mevcut mal stok seviyesi ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 4,9, yüzde 1,6 ve yüzde 0,6 azaldı.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri