Perakende satış hacminde artış yaşandı

08 Ocak 2015 Perşembe

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan açıklamaya göre, perakende satış hacmi 2014 Kasım ayında bir önceki yıla göre yüzde 0,6 arttı

perakende-satis-hacminde-artis-yasandi

TÜİK’ten gelen açıklamaya göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2014 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 0,6 arttı. Aynı ayda  gıda, içecek ve tütün satışları aynı seviyede kalırken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0,5 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,7 arttı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde  bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 1,0 azaldı, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 2,1 arttı, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 0,6 arttı, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 1,1 arttı, posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 3,3 arttı.

En büyük artış sanal alışverişte
Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2014 yılı Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,8 oranında arttı. Aynı ayda  gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,9, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 10,0 arttı.
Gıda dışı sektörlerin bir önceki yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde  bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 2,9 azaldı, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 1,4 arttı, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 5,9 arttı, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 8,3 arttı, posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 25,7 arttı.

Ciro arttı
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2014 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 1,1 oranında arttı. Aynı ayda  gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 2,1, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0,8 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,6 arttı.

Ciro bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,5 arttı
Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2014 yılı Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,5 oranında arttı. Aynı ayda  gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 13,6, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 8,5 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 3,1 arttı.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri