Perakende sektöründe sosyal medyayı nasıl kullanmalı?

03 Eylül 2012 Pazartesi

Perakende sektörü oldukça dinamik bir sektör... Sosyal medya iletişimi açısından baktığımızda birçok perakende sektör firmasının sosyal medyanın sağladığı imkanları yeterli ölçüde kullanamadığını görüyoruz. Oysa sosyal medya iletişimiyle daha geniş kitlelere ulaşmak mümkün...

Perakende sektöründe faaliyet gösteren bir marka sosyal medyayı kullanarak nasıl bir yarar sağlayabilir? Öncelikle bunları başlıklar halinde özetleyelim:

• Blog, Facebook, Twitter gibi sosyal ağ platformlarıyla marka daha geniş kitlelere ulaşabilir.

• Marka hedef tüketici grubuyla 7/24 her an iletişim kurabilir.

• Marka müşterilerinin/tüketicilerin beklentilerini anında görebilir/ölçebilir.

• Marka, ürün ya da hizmetlerine ilişkin eleştirileri anında dinleyerek negatif tepkilerin büyümesini önleyebilir.

• Firma, sosyal medya iletişimiyle hangi ürün ve hizmetlerinin beğeni topladığını belirleyerek üretim ve hizmet sürecine yön verebilir.

• Marka, sosyal medya iletişimi ile mutlu müşteri yaratma fırsatı yakalayabilir ve markaya bağlılık duygusunu güçlendirebilir.

• Marka, sosyal medya iletişimi ile ürün ve hizmetlerinin kulaktan kulağa yayılmasına fırsat tanıyarak orta ve uzun vadede de satışlarının artmasını sağlayabilir.

Peki, bu yararları aktardıktan sonra perakende firması sosyal medya politikasını nasıl geliştirmeli ve nasıl bir planlama yapmalı? Bunları da başlıklar halinde özetleyelim:

• Araştırma Aşaması: Marka, sosyal medya iletişimini kavramalı ve şirket organizasyonuna/kültürüne entegre etmek için hazırlık yapmalı.

• Planlama Aşaması: Marka, “Sosyal medya iletişimi için hangi platformları kullanacak; şirket içinde süreçleri hangi personel yönetecek/takip edecek; hangi profesyonel sosyal medya ajansıyla çalışılacak” gibi soruların yanıtlarını bularak planlama yapmalı.

• Uygulama/Yönetim Aşaması: Markanın ihtiyaçlarına göre belirlenen sosyal medya platformları için içerik geliştirilmesi ve istikrarlı biçimde yönetilmeli.

• Takip/Ölçümleme: Marka, belirli periyotlarla sürecin sosyal medya planlarına uygunluğunu denetlemeli, ölçümleme araçlarıyla kaç kişiye ulaştığını, etkileşim oranlarını belirlemeli.

Hangi platformları seçmeli?

Bu planlama çalışmasının ardından sürecin en kritik halkalarından birisi, “hangi sosyal medya platformlarının seçileceği” gelir. Sosyal medya ağları incelendiğince onlarca platform olduğunu görüyoruz. Peki, bunlardan hangilerini seçmeli ve uygulama planı içerisinde kullanmalı?

Dünya geneline bakıldığında farklı coğrafyalarda, farklı sosyal platformların etkin olarak kullanıldığına bakıldığında bazı farklılıklar görülüyor. Facebook 137 ülkeden 126’sında en çok kullanılan sosyal ağ platformu olurken, Türkiye’de de 30 milyonun üzerindeki kullanıcıyla Facebook en çok kullanılan sosyal ağ platformu.

Son birkaç yılın gözde sosyal ağ platformu olan Twitter’da dünya genelinde hızla yükseliyor. Türkiye’de de kesin rakamlar henüz bilinmese de ciddi anlamda kullanıcı sayısını artıran Twitter, Facebook’un ardından en çok kullanılan ikinci sosyal ağ platformu konumunda.

Bir başka önemli platform ise yine milyonlarca kullanıcıyla Youtube.

Dolayısıyla marka için seçilecek sosyal ağ platformları belirlenirken kullanım oranları yüksek ağların seçilmesi önemli.

Birçok perakende markasının geniş bir tüketici kitlesiyle iletişim ve etkileşim ihtiyacı göz önüne alındığında özellikle Facebook planlamasının önemli olduğunu görüyoruz. Özellikle perakende markalarının tüketici mesajlarını (eleştiri, soru, destek) anında takip etmek ve hizmet sunmak açısından da Twitter planlamaları çok önemli.

Markanın video üretme şansı varsa Youtube üzerinde açılacak kanalın da marka için ciddi bir geri dönüşüm sağlayacağını söyleyebiliriz.

Markanızın değerlerini, ürün ve hizmetlerinizin tek tek ayrıntılarını paylaşabilmek için kurumsal blog oluşturmak son dönemin “içerikle pazarlama” (content marketing) stratejilerinin önemli bir parçası haline gelmeye başladı. Özellikle nihai tüketici yüzü sınırlı B2B markaları için blog yönetimi çok önemli bir sosyal medya aracı konumunda.

Markanın içerik yönetim planı nasıl olmalı?

Yine önemli konulardan birisi de “İçerik Planlaması”dır.

Sosyal medyada yer almaya karar verdiniz, araştırmanızı, sonra planlamanızı da yaptınız ve sosyal ağ platformlarınızı seçerek, uygulama aşamasına geçtiniz. Peki, müşterilerinizle, tüketicilerle nasıl bir içerikle, nasıl bir dille iletişim kuracaksınız? Yani, “markanızın sesi” (brand voice) nasıl olacak? Karakteriniz ciddi mi, samimi mi olacak? Diliniz eğlenceli mi, şakacı mı, iğneleyici mi olacak? Tonunuz kurumsal mı, kişisel mi olacak? Amacınız ne olacak? Etkileşim yaratmak mı, yönlendirme mi, bilgilendirme mi olacak?

Perakende markanızın ihtiyaçlarına göre bu listede aktarılan içerik değerlerinden birini kullanabileceğiniz gibi zaman zaman karma da oluşturabilirsiniz. Özellikle marketlerin, mağazaların sosyal medya iletişim planlarında tüketici iletişimleri güçlü olduğu için Facebook ve Twitter kullanımı ve bu platform içeriklerini yönetirken “markanın sesi”ni belirlemek çok önemli.

Özetle, tüm bu aktardıklarımızdan da anlaşılacağı üzere, perakende sektörü markaları için diğer tüm operasyonel birimleri ve planlamalarında olduğu gibi sosyal medya iletişim planlaması ve uygulamaları her geçen gün kritik bir hal alıyor. Çünkü her geçen gün rekabet koşulları zorlaşıyor ve tüketicilere daha etkin ulaşım markalar için hayati bir hal alıyor. Perakende markaları ya bu süreci izleyecek ve rakiplerinin yol almasına imkan tanıyacak, ya da orta ve uzun vadeli bir planlamayla sosyal medyada yer alarak rekabetin bu yeni cephesinde de yer alacak!Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri