Perakendenin mobil büyüklüğü belli oldu

12 Aralık 2014 Cuma

Türkiye’de mobil cihazlar üzerinden yapılan perakende satın alımları yüzde 17’ye ulaştı

perakendenin-mobil-buyuklugu-belli-oldu

Performans pazarlama teknolojileri şirketi Criteo, mobil tüketici davranışlarına ışık tutan 2014 4’üncü çeyrek Mobil Ticaret Raporu (Mobile Commerce Report)’nu yayınladı. Tüm dünyada yapılan e-ticaret işlemlerinin yüzde 30’unun mobil üzerinden gerçekleştirildiği sonucuna ulaşan rapor, farklı sektörlerle ilgili Türkiye bazında rakamları da içeriyor. Criteo Mobil Ticaret Raporu’nda yer alan veriler, mobil ticaretin artık geleneksel yöntemleri geride bıraktığını çarpıcı bir biçimde gözer önüne seriyor. Criteo’nun üç binden fazla bireysel e-ticaret, perakende ve seyahat reklam verenlerinden aldığı işlem seviyesi verilerine dayanarak hazırlanan raporda öne çıkan dikkat çekici veriler ise şu şekilde sıralanıyor:

Türkiye için Bulgular
-Türkiye’de seyahat kategorisindeki satın alımların yüzde 19’u mobil cihazlar üzerinden gerçekleştiriliyor.
-Seyahat kategorisinin ardından mobil satın alımları, yüzde 17 ile en çok perakende alanında görülüyor.
-Mobilden yapılan seyahat ve perakende alımlarını sırasıyla yüzde 11,28 ile güzellik/sağlık, yüzde 7,66 ile fiyat karşılaştırmaları, yüzde 5,8 ile spor ürünleri, yüzde 4,65 ile ev gereçleri/dekorasyonu ve bahçe işleri izliyor.
-Mobil satın alımlarında yüzde 3 ve altında seyreden kategoriler ise sırasıyla büyük mağazacılık/perakende grupları (yüzde 3,71), moda/lüks tüketim ürünleri (yüzde3,44), bilişim/ileri teknoloji ürünleri (yüzde 3,11) ve çiçekçilik/hediye (yüzde 2,09) olarak karşımıza çıkıyor.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri