Perakendeye adanmışlık....

08 Ekim 2013 Salı

Perakende Sektörü, dinamik, heyecanlı, çıtası yüksek hedefleri olan ve adeta alışkanlık yaratan bir sektör

Çok yönlü düşünebilme düşünürken sürekli fiziksel hareket halinde olabilme sanatı.proaktif düşünmek, hergün yeni kurallar yazabilmek, süreçlerini yazmak ve hızla uygulamak, hergün yeni hedefler koymak, hep enerjik olmak, gülmeyi yüzümüzden eksik etmemeyi bilmek ve buna benzeyen pek çok aksiyon...

Modern şirketler son yıllarda eğitimi döngü olarak ele almaya başladılar. Perakende sektörüne baktığımız zaman özellikle mağaza kanadında bu döngü kritik bir durumda olup, mümkün olduğunca hızlı kurtarılmaya ihtiyaç bulunmaktadır.Uygun zamanda , uygun planlanmış eğitim almış kendi kişisel ve uzmanlık alanında kendini geliştirmiş ve geliştirmeye açık çalışanlar işlerinde fark yaratmaktalar, şirketin yükselişi ilşe kendilerinide yükselişe geçirmektelerdir.

Mağazacılık sektöründe ürün satmak ve müşterilerle iletişime geçmek için personel istihdam edilmekte ve bu personele sektörde iyi olmak, rekabet edebilmek, müşterinin ihtiyaçlarını en iyi şekilde analiz edebilmek, bilinmeyen ihtiyaçlarını karşılamak, sadık müşteri yaratmak için özellikle satış personelini ve yöneticilerini eğitim ile desteklemek gerekir.

Sektörde ciddi bir eğitim boşluğu hatta sıkıntısı olduğunu bir kurumun içinde çalışırken değil  yeni yeni kendi işimi yapmaya başlayınca daha fazla anladım. Bu konuda en büyük tespit ise sektöre sektörden olmayan , yukarıda saydığım pekçok aksiyonu deneyimlemeyen eğitimcilerin sektörel eğitim verme isteği. Fakat perakendede özellikle mağazanın tozunu yutmuş  kişiler bu tozu yutan kişilerin dilini anlayabiliyorlar. (Buradan federasyonumuzada atıfta bulunmak istiyorum, yeni yüzleri tanımalı ve derneklerinizle tanıştırmalısınızki, dernek üyelerinin farklı eğitimcilerle tanışma ve paylaşma imkanı olsun...)

Perakende sektörü için  verdiğim danışmanlık ve eğitimler,
üniversite öğrencileriyle markalar arasındaki köprü olabilme önümüzdeki dönemde ki birincil hedefim. Sektörümüzü biraz daha akademik boyuta taşıyabilme , bu boyuta taşırken sadece kitap değil müşteriyi okuyabilme sanatını edindirebilmek.

Bu sektörde çalışıyorsam ÖNCE İNSAN diyebilmek ve dedirtebilmek. İşimizi yaparken  insan ve yaşam sevgisiyle dolu olup bunu müşterilerimize yansıttırabilmek.

Perakende sektörü cefalı ama bir o kadarda vefalıdır. Çok dostunuz olur, sizi marka yaparlar, size sadık olurlar, siz ayrıldığınızda peşinizden gelirler. Bir ürün sahibi yaparsınız o ürün siz olursunuz bazen. En büyük hakaretleri işitirsiniz ama yinede müşteri haklı diyebilirsiniz.
Birçok şey  yaşarsınız bu sektörde..birçok kişi olursunuz..hayatınızı adarsınız, bayram yılbaşı yaşgünü evlilik yıldönümünü müşterilerinizle kutlarsınız , özel günlerinizi müşterilerinize adarsınız.
İşte bende bu yüzden tecrübelerimi, bilgilerimi, anılarımı bu sektöre ve bu sektörü seven insanlara adamak istiyorum.
Ayrıca geçenlerde şunu keşfettim, bir çok kitap okuyorum.her okunulan kitapta altını çizdiğim ve yeri geldiğinde paylaşımda bulunduğum bölümler var. Bu köşemde bu altı çizilen kısımları sizlerlede paylaşmak ve beraberce hissetmek istiyorum.

Çünkü bizim sektörümüz hissetmeyi gerektirir.

“ Büyük kedi, kuyruğuyla oynayan küçük kediye sormuş neden kuyruğunla oynuyorsun diye. “bir kedi için en güzel sey mutluluk, mutluluğun ise kuyruğum olduğunu keşfettim “ demiş minik kedi.”kuyruğumu kovalıyorum kovalıyorum, biliyorumki onu yakaladığım zaman mutluluğu yakalamış olacağım” yaşlı kedi gülümsemiş “bende senin gibi düşünürdüm genç iken, fakat sonra farkettimki ne zaman onu kovalasam o benden uzaklaşıyor, ne zaman kendi işime baksam o hep benimle geliyor”
Mutluluk kendinizle olan meseledir , işimizde mutluluk ise çok önemlidir.
TIME dergisi son sayısında, mutluluk formülleri arayan mutluluk bilimini kapak yapmış. ABD in bazı üniversitelerinde yapılan araştırmaların ortaya koyduğu sonuçlar oldukça ilgi çekici:
Para, iyi eğitim, yüksek IQ ve gençlik gibi özelliklerin sanıldığı gibi mutluluk getirmediğini tespit eden araştırmacılar şunları tavsiye ediyorlar:
1. Şükredin:
Başınıza gelen güzel şeyleri düşünün.
2- Başkalarına iyilik yapın:
Başkalarına karşı yardımsever olmak hem kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak, hem de sizi başkalarının gözünde yüceltecektir.
3- Hayatın tadını çıkarın:
Anlık zevkleri görmezden gelmeyin.
4- Akıl hocanıza teşekkür edin:
5- Affetmeyi öğrenin:
6- Ailenize ve arkadaşlarınıza zaman ayırın:
7- Vücudunuza  özen gösterin:
8- Zorluk ve stresle baş etmenin yollarını bulun
Andre Gide'nin şu sözü çok hoş:''KENDİN OLMAYA CESARET ET'' diyor.
Ben de kendimi gerçekleştiriyorum.
Perakende markalarına verdiğim danışmanlıklar ve eğitimler,
Üniversite öğrencileriyle markalar arasındaki köprü olabilme misyonumdur.
HAYAT GÜZELDİR hissimle seviyorum yaşamayı ve insanları.
Perakende sektörü çok vefalıdır.
Bir kelime öğrettiğiniz arkadaşınız sizin ömürlük dostunuzdur.
Bunu yaşarsınız sektörde.
Sonra  gittiğiniz şehirlerde daha önce birlikte çalıştığınız markaların mağazalarındaki arkadaşlar yalnız bırakmaz sizi.
Biz Perakende sektöründekiler biliriz birbirimizi,
BİZ ÇOK KİŞİYİZ.
SEVMELİ VE KOLLAMALIYIZ BİRBİRİMİZİ.

Mutlu bir ay dileğiyle...tabiki her zamanki gibi sevgi ile....Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri