Porselenden sonra ev tekstilinde de Karaca imzası

12 Mart 2013 Salı

Türkiye’nin köklü firmalarından Karaca, 60 milyon TL’lik yatırımla girdiği ev tekstilinde de iddialı. Karaca Home Genel Müdürü Bahadır Örsoğlu, Türkiye’de 20, yurt dışında ise 15 mağaza açmayı hedeflediklerini anlatıyor

porselenden-sonra-ev-tekstilinde-de-karaca-imzasi

Fulya B. ÖZTÜRK

Karaca, porselen sektöründe önemli bir oyuncu. Ev tekstili sektörüne girme fikri nasıl doğdu?
1973 yılından bu yana yakından tanıdığınız Karaca’nın sektördeki deneyiminin büyük bir etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Bu deneyim ile zaten bildiğimiz tüketici beklentilerini ve onlardan gelen talepleri bir araya getirerek, onlara farklı bir sektörde daha hizmet sunmayı hedefledik. Güçlü bir ekibin yoğun çalışmasıyla 6 ay gibi kısa bir sürede tüm hazırlıkları yaparak koleksiyonumuzu hazırladık.

Peki, porselenin yanı sıra ev tekstilinde iddianız nedir?
Karaca Home markasına 60 milyon TL yatırım yaptık ve koleksiyon hazırlıklarımız altı ay sürdü. Ev tekstili konusundaki deneyimimizle hızlı hareket ettik ve birbirinden şık tasarımları tüketicilerin beğenisine sunduk. 2013 ‘ün ilk yarısının sonunda Türkiye’de en iyi ev tekstili markası olmak hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kalite ve tasarımlarımızdan aldığımız güçle 5 yıl içinde dünyada en iyi 5 ev tekstili markası arasında yer almak için çalışıyoruz.

Türkiye genelinde nasıl bir organizasyona sahipsiniz? Mağaza sayınız nedir ve daha çok hangi bölgelerde bulunuyorsunuz?
Yurt genelinde bulunmayı hedeflediğimiz tüm illerde Karaca Home Corner olarak adlandırdığımız satış noktalarımız var. Aralık ayının sonu itibarı ile sahadaki satış noktası sayımız 410‘a ulaştı ve her geçen gün de artarak büyümeye devam ediyor.  Diğer yandan da Karaca Grubu’na ait AVM mağazalarından 18’inde de Karaca Home ürünlerinin satışı yapılıyor. Öte yandan Karaca Home olarak AVM içinde mağazalar açmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda anlaşması yapılan 5 AVM mağazası da mevcuttur. Hem caddede hem de AVM içinde büyümeye devam ediyoruz.

Üretim tesisleri hakkında bilgi alabilir miyiz? Ürünlerin sadece tasarımları mı ithal ediliyor yoksa tümü mü? Ürünler mağazaya gelene dek hangi aşamalardan geçiyor?
Koleksiyon ürünlerinin ambalajında kullanılan kurumsal rengimiz ürünümüzün stilini öne çıkarıyor, koleksiyon hakkında bilgi veriyor. Bu özenle hazırlanmış koleksiyon ambalajının tasarımı, raftaki yerleşimi ve hatta etiketinin dikişine kadar her dokusunda ayrı bir emek taşıyor. Koleksiyon ürünleri ise Türkiye’de üretiliyor. İtalya, İspanya, Hollanda ve İngiltere stüdyolarından seçilmiş özel tasarımcılar tarafından hazırlanan ürünler, İstanbul, Bursa, Denizli ve Uşak’taki üretim tesislerinde üretiliyor.

Ürün yelpazenizi öğrenebilir miyiz?
Karaca Home’ un ev tekstili tasarımları 9 farklı konseptte sunuluyor. Sektörde bu kadar çok konsepti bir arada sunan başka bir marka yok. “Handmade”, “Ranforce”, “City”,” Saten”, “Teenage”, “Bebek  ve Genç”, “Banyo”, “Solid-Örgü Battaniye” ve “Yatak Örtüsü” konseptlerinde bin 500’e yakın artikel bulunuyor. Yüzde 100 pamuk, bambu pamuk, bambu penye ve yüzde 100 penye kullanılan ürünler, kalite ve estetik tasarımı bir araya getiriyor. Farklı tarzları bir araya getirdiğimizden her kesime ulaşabiliyoruz ve doğru orantılı olarak yoğun ilgi görüyoruz.

Karaca Home’ un yeni koleksiyonları hakkında bilgi alabilir miyiz?
Yeni koleksiyonlarımızda sadelik ve zerafet var. 2013’te yazın renkli coşkusu ve kültürel çeşitliliği vitrinlerimize yansıyacak. Şu günlerde yoğun bir çalışma ile hazırlandığımız Yaz koleksiyonumuzda minimal ve iç huzurunu yansıtan desenler var. Karaca Home’ da yeni sezonda yeni projeler, yeni mağazalar ve detaylar var.

2013 yılından beklentileriniz nelerdir? Karaca Home, 2013’ü nasıl geçirecek?
Karaca Home olarak Türkiye’de 20, yurt dışında ise 15 mağaza açmayı hedefliyoruz. Bu süre zarfında zincir mağazalar ve çeyiz mağazaları olmak üzere Türkiye genelinde 800 satış noktasına ulaşmayı hedefliyoruz. Ayrıca yine ev tekstili içerisinde farklı ürün grupları için de çalışmalarımız devam ediyor. Yıl içinde girişimcilere sürpriz yeni mağazacılık yatırımlarımız olacak. Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri