Reis Gıda gelenekselliği unutmuyor

07 Kasım 2013 Perşembe

Geçtiğimiz günlerde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Darülaceze Başkanlığı’nda, aşure organizasyonu düzenlendi

reis-gida-gelenekselligi-unutmuyor

Reis Gıda, darülacezedeki büyükleri aşure organizasyonuyla ziyaret etti. Organizasyona, Darülaceze Başkanı Nevzat Bayhan, Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis’le birlikte darülaceze büyükleri katıldı.

Reis Gıda, Muharrem Ayı’nda da, büyüklerin yanında olarak, geleneksel Aşure Günlerinin yaşanmasına katkıda bulunacak.

Aşure Günü, toplumların güçlenmesi için özel bir adım
Sosyal bir varlık olan insanın hatıralarıyla ayakta durduğunu ifade eden Darülaceze Başkanı Nevzat Bayhan, şunları söyledi, “Geçmişin derinliklerine kadar uzanmış kökleri üzerinde doğrulmuş ve geçmişinden beslenen insanoğlunun, bu köklerine olan ilgisinin arttırılması zaman zaman onu hatırlamakla mümkündür. Dünyayı değiştiren onlarca hadisenin vuku bulduğu “Aşure Günü”nde, insanların kaynaşma, dayanışma adına bir arada olması toplumların güçlenmesi için çok önemli özel bir adımdır. Bu güzelliğe vesile olan başta Reis Gıda’nın değerli başkanı Sn. Mehmet Reis başta olmak üzere emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.” 

Komşulardaki dostluk, Aşureyle kaynaşıyor
Dayanışmanın güzel bir örneği olan Aşure Günü’nde, komşularımızla dostlukların aşureyle kaynaştığını ifade eden Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, bu yıl 4 Kasım’da Muharrem (Aşure) ayının başladığını ve 13 Kasım tarihininse Aşure Günü olduğunu belirtti.

“Darülaceze, saygıdeğer büyüklerimizin bir arada yaşadığı çok büyük bir aile” diyerek sözlerini sürdüren Mehmet Reis, bu ailede dostluğun, komşuluğun ve dayanışmanın en güzel örneğinin sergilendiğini anlatarak, şunları söyledi, “Komşularımız, ailemizden sonra, bize en yakın olan sosyal çevremiz. Evimizde, acil bir şeye ihtiyaç duyduğumuzda, yanımızda herkesten önce komşularımız var. ‘Komşu komşunun külüne muhtaçtır’, ‘Ev alma, komşu al’ atasözlerimiz de komşuluğun, kültürümüzdeki önemini vurgulamakta. Kimi zaman yoğun şehir yaşamında, oturduğumuz apartmandaki komşularımızı tanımaya fırsat bulamayabiliyoruz. Muharrem ayı, komşulukların başlaması ve dostluklarımızın pekişmesi için önemli bir tarihtir. Reis Gıda ailesi olarak, böylesine anlamlı bir günde, büyüklerimiz ile bir arada olup, onların anılarını dinlemekten büyük bir mutluluk ve gurur duyuyoruz.”

Aşure ve sağlıklı beslenme
Aşure içerisinde kullanılan bakliyat çeşitlerinin, sağlıklı besleme için gerekli olan temel gıda ürünlerinden oluştuğunu belirten Reis Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Işılay Reis Yorgun, konuyla ilgili olarak, “Aşure içerisinde kullanılan ürünlerin, her bir tanesi yurdumuzun dört bir köşesinden gelen lezzetlerle dolu. Farklılıkların lezzet verdiği bu tadın hikâyesi, sizlerinde bildiği gibi Hz. Nuh’un gemisinde başlar. Geminin tufandan kurtulup, bu kurtuluşu kutlamaları için, geminin ambarında kalan bütün tahıl ve bakliyatlarla bir tatlı yapılır ve bu tatlı herkesle paylaşılır. İşte bu yüzden, Muharrem ayı paylaşım ayıdır. Aşure içerisinde kullanılan bakliyat çeşitleri olan aşurelik buğday, nohut ve fasulye, karbonhidrat, protein, vitamin ve mineral yönünden zengindir, sağlıklı beslenme için gerekli olan temel gıda maddeleridir” şeklinde konuştu.

Konuyla ilgili olarak konuşan darülaceze büyüklerinden Nazmiye Özkul, “Eskiden, Aşure gününe hürmet edilirdi. Çocukken annelerimiz erkenden kalkar, bizleri kaldırır, önce eve su getirmeye gönderirlerdi. Böylelikle, bereketle başlardık. Aşure Gününe hürmeten oruç tutar, bu güne özel üzücü hadiseleri anardık. Suyu özendiren bardaklarda içmemeye özen gösterirdik. Aşureler pişer ve tüm komşulara dağıtır, bugünü beraber yaşardık. Ben de, 6 sene devam ettirdim bu geleneği. Kurumumuzda da bu şekilde devam ettirmek beni çok mutlu ediyor” diye konuştu.

Bir diğer darülaceze büyüğü İhsan Güven’se şöyle konuştu, “Aşure, Anadolu'da sadece Aşure ayında değil, önemli günlerin de paylaşım yiyeceği olmuştur. Bir nevi manevi bağımızdır. Önemli günlerde mahallede isek, evde pişen Aşure tüm komşulara, köyde isek tüm köye dağıtırdık. Şimdi de, bu paylaşımı burada sizlerle ve tüm Darülaceze ailesi paylaşıyoruz.”Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri