Reis Gıda’dan stokçulara uyarı

05 Eylül 2014 Cuma

Kuru gıda fiyatlarının inişe geçmesinin ardından Reis Gıda’dan stokçulara uyarı gedi. Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, “Dünyada, pirinç ve buğday üretiminde geçen yıla oranla üretim artışı var. Kimse fiyat artışı beklentisi içinde olup, stok yapmasın” dedi

reis-gidadan-stokculara-uyari

Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, “Bu yıl ülkemizde yoğun olarak gündeme gelen kuraklık, kuru gıdayı abartıldığı kadar etkilemedi. İç tüketime yetecek kadar üretim yapıldı. Fasulye ve pirinç hasadı yapılmaya başladı ve fiyat düşüşünün yüzde 30’ları geçeceği öngörülüyor” dedi. Fasulye ve pirinçte fiyatların düştüğünü ifade eden Reis, şunları söyledi: “Geçtiğimiz yıl, fasulye üretim bölgelerinde 6 TL’ye kadar çıkan dermason fasulyenin fiyatı, bu yıl yeni mahsulün alınmasıyla, yüzde 30’un üzerindeki düşüş ile 4 TL civarına geriledi. Pirinç fiyatlarına baktığımızda; geçtiğimiz yıl çeltik fabrikalarındaki toptan satış fiyatı 5 TL’ye kadar yükselen baldo pirinç, yeni mahsulün piyasaya gelmesiyle birlikte yüzde 20’ye yakın düşüşle 4 TL oldu. Yine, geçtiğimiz yıl çeltik fabrikalarındaki toptan satış fiyatı 3 bin 800 TL olan Osmancık pirinci, yüzde 20’nin üzerinde düşerek 3 TL’nin altına indi” dedi.

“Kuru fasulyedeki gümrük vergisinin geri dönmesi, fiyatları artırmayacak”
Kuru fasulyedeki aşırı fiyat artışından dolayı, 21 Ocak’ta gümrük vergisi sıfırlanmıştı. Bakanlar Kurulu’nun 1 Eylül’de aldığı kararın ardından, yeni mahsulün çıkmasıyla birlikte kuru fasulye ithalatında yüzde 19.3 gümrük vergisi uygulaması başladı. Kuru fasulye ithalatında gümrük vergisinin geri dönmesinin, fiyat artışına neden olmayacağına işaret eden Mehmet Reis, konuşmasına şöyle devam etti: “Fasulye üretimi yapan bölgelerden aldığımız bilgilere göre, bir önceki yıla göre daha fazla ekim yapıldığı ve iç tüketimi fazlasıyla karşılayacak ürün toplanılması beklenmektedir. Dolayısıyla halkımız, daha ucuza fasulye tüketecektir. Kuru fasulye ithalatında gümrük vergisi uygulaması, fiyat artışına neden olmaz” diye konuştu.

“Buğdayda, abartıldığı gibi kayıp yok”
Mehmet Reis, konuşmasına şöyle devam etti: “Kuraklık nedeniyle buğdayda, abartıldığı kadar bir ürün kaybı yok. Bazı bölgelerde üretim kaybı yaşandı doğrudur, ama bazı bölgelerde de üretim artışı olmuştur. Ülkemizde, son 10 yılın buğday üretimi ortalaması, 19 ile 20 milyon ton civarındadır. Bu sene de, 18 milyon tonun üzerinde buğday üretimi gerçekleşmesi beklenmektedir. Devir stoklarıyla birlikte, iç tüketimi karşılayacak miktardadır. Bu arada Türkiye, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, bir miktar kaliteli buğday ithalatı yapabilir” şeklinde konuştu.

“Buğday ve pirinç stoğu yapmayın”
Uluslararası Hububat Konseyi’nin 29 Ağustos’taki raporuna da değinen Mehmet Reis, şunları belirtti: “Uluslararası Hububat Konseyi’nin geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamaya göre; dünyada bu yıl, geçtiğimiz yıla oranla buğday ve pirinçte üretim artışı var. Rapora göre dünyada, yaklaşık 713 milyon tonun üzerinde buğday ve 476 milyon tonun üzerinde pirinç üretimi beklentisinin olduğu belirtiliyor. Özetle, hem dünyada hem ülkemizde, pirinç ve buğday üretiminin, tüketimi karşılayacak düzeyde olması beklenmektedir. Ülkemizde yatırım aracı olarak fiyat artışı beklentisi içinde olan bazı spekülatörler, boşuna heveslenmesin” diyerek sözlerini tamamladı.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri