Rusya’nın ürün alacağı firmalar belli oldu

21 Ağustos 2014 Perşembe

Bir hafta önce Türkiye'ye gelen Rus heyet, yumurta ve kanatlı eti ürünlerini temin edebileceği firmaların listesini aldı

rusyanin-urun-alacagi-firmalar-belli-oldu

Ukrayna ile savaşın eşiğine geldiği için AB, ABD ve Kanada ile ilişkileri gerilen Rusya, bu ülkelerin ürünlerine ambargo uygulayınca, yumurta, kanatlı eti, jelatin, süt ve süt ürünlerini acil olarak Türkiye’den sağlamak için harekete geçmişti. Geçen hafta Türkiye gelen Rus heyet Tarım, Gıda, Hayvancılık Bakanlığı yetkililerine Türkiye’den acil olarak yumurta, kanatlı eti, süt ve süt ürünleri ithal etmek istediklerini, bu konuda yoğun prosedürler içinde boğulmak istemediklerini, Türkiye’den ithal edilecek ürünler için bürokrasiyi kolaylaştıracaklarını aktardı. Bakanlık yetkilileri de önceki gün sektör temsilcilerini Ankara’ya çağırarak, Rusya pazarındaki fırsatlar konusunda bilgi verdi. 

Bürokrasi kolaylaştırılacak 

Bakanlığın önceki gün Rusya pazarıyla ilgili düzenlediği toplantıya katılan Kanatlı Tanıtım Grubu Başkan Yardımcısı ve Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Bedri Girit, yetkililerin Rusya pazarıyla ilgili sunduğu havanın çok olumlu olduğunu belirterek, “Rusya, çok fazla prosedürler içinde boğulmadan, 15 Eylül'e kadar bürokrasiyi kolaylaştırarak Türkiye’den ithalata başlamak istiyor.” dedi. Rusya’nın bu yıl Türkiye’deki mevzuata bağlı kalarak ithalat yapacağını, 2015'ten itibaren ise kendi mevzuatına göre ürün tedarikini düzenleyeceğini vurgulayan Bedri Girit, “Rusya, gıda ürünleri ithalatında çok sıkı kurallar uygulayan bir ülke. Ancak, Batı ülkelerine uyguladığı ambargo nedeniyle ülkesinde toptancılarda panik hali var. Özellikle gıda fiyatlarının spekülatif etkilerle artmasından çekindiği için boşluğu hızlı bir şekilde Türkiye’den ithalatla doldurmak istiyor. Bu nedenle Türkiye’deki tedarikçilerini yoğun mevzuat içinde boğmak istemiyor. Bu yıl Türkiye için basitleştirilmiş bürokratik uygulamaları devreye sokacak.” dedi.

Hamdi Ekiz: Devlet desteği biraz yetersiz

Rusya’ya ilk kez yumurta ihraç edileceği için heyecanlı olduklarını aktaran Ekiz Tavukçuluk Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Ekiz de şunları söyledi: “Rusya, ağırlığı Avrupa’dan olmak üzere yıllık 300 milyon doların üzerinde yumurta ithal ediyor. Şimdi AB ve Ukrayna pazarları kapalı ve boşluğu Türkiye dolduracak gibi görünüyor. Bu pazardan Türkiye yumurta sektörü payını alacak. Rusya, Türkiye’den Bakanlığın denetlediği çiftliklerden yumurta alırım şartını öne sürüyor. Bu konuda da İsrail’e ihracat yapan firmalara öncelik veriyor. Biz de birçok üretici firmanın tarım il müdürlüklerine başvurarak denetime tabi olmak istediğini duyuyoruz. Büyük çiftliklerin şansı daha fazla. Ancak Rusya’ya ihracatta, devlet desteği biraz yetersiz. Desteğe ihtiyacımız var. Yoksa fiyat tutturamayız.”

 

Sedat Alp'in Dünya gazetesi intenet portalında 21.08.2014 tarihinde yayınlanan haberinden alınmıştır.


Fotogaleri Bulunamadı!

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri