Sapro büyük düşünüyor

28 Ocak 2013 Pazartesi

20 bin metrekarelik kapalı alanda kişisel bakım, ev temizliği ve endüstriyel kullanım alanlarına yönelik ıslak mendil üretimi yapan Sapro Temizlik Ürünleri, 2012 için belirlediği hedeflere ulaştı. Geçtiğimiz yıl yüzde 20 büyüme gerçekleştirdiklerini aktaran Sapro Özel Markalar ve Projeler Müdürü Didem Sayın, uzun vadede hammaddelerini kendi tesislerinde üretme hedefinde olduklarını söyledi

sapro-buyuk-dusunuyor

Uğur TATLI

Sapro Temizlik Ürünleri olarak 1997’de ıslak mendil üretimine girdiğiniz temizlik ve hijyen ürünler pazarında geçen 15 yılda ıslak mendil kategorisi nasıl bir gelişim gösterdi? Bu gelişimde Sapro’nun aldığı rolü öğrenebilir miyiz?
Islak mendil kategorisi son 15 yılda çok büyük bir gelişim kaydetti. Bilinirliği ve kullanım alanı çok yaygınlaştı. Önceden sadece bebekler için kullanılan ıslak mendiller arabalarımıza, evlerimize hepimizin çantalarına girerek genel amaçlı bir temizlik malzemesine dönüştü. Daha önceki yıllarda ucuz ve isimsiz ürünlere yoğun bir talep varken son 1,5 yılda tüketiciler daha kaliteli ve sürekliliği olan ürünlere yönelmeye tercih ettiler. Ayrıca çok değişik uygulamaları çıktı; ıslak tuvalet kâğıdı, otomobiller için torpido parlatma mendili, gözlük temizleme mendili gibi son derece fonksiyonel günlük hayatı kolaylaştıran ürünler hayatımıza girdi. Bu gelişim sırasında teknoloji ve inovasyon anlamında da pazara yenilikler sunduk. Bu yenilikler ve gelişmeler sektörün ilerlemesine önemli katkılar sağladı. Islak mendil üretiminde, malzeme ve kimyasal üreticileriyle eğitim ve işbirliği içersindeyiz. Örneğin yıllar önce Türkiye’de ilk defa non alerjen parfüm üretimi için tedarikçilerimizi yönlendirerek bir ilki gerçekleştirdik. Islak tuvalet kâğıdını Türk tüketicisi ile ilk buluşturan firma olan Sapro, bebek havlu üretiminde annelere kullanım kolaylığı sağlamak amacı ile interfold katlamayı ve inline moisturising teknolojisini kullanan ilk marka oldu.

2012, şirketiniz açısından nasıl geçti? Belirlediğiniz hedeflerin neresindesiniz?
2012 yılı için yüzde 20 büyüme hedefimiz vardı. Kasım sonu itibari ile bu hedefimizi dünyada cereyan eden bütün olumsuz şartlara rağmen gerçekleştirdik.

40’a yakın ürün çeşidi

Sapro’nun iç piyasadaki markası Hops’un ürün çeşitliliğinden bahsedir misiniz?
Hops sadece iç piyasada değil, dış pazarda da güçlü bir marka. Türkiye’de pazara sunduğumuz ve iç pazara sunmayıp sadece ihraç ettiğimiz birçok ürünümüz bulunuyor. 40’a yakın ürün çeşidimiz arasında; parabensiz ıslak bebek havlusu, yeni doğan bebekler için ıslak havlu, gözlük temizleme mendili, makyaj temizleme mendili, ıslak tuvalet kağıdı, kurutma makineleri için yumuşatıcı mendil, tıraş sonrası rahatlatıcı mendil, deodorantlı mendil ve anti bakteriyel ıslak mendil gibi ürünler yer alıyor. Ayrıca tüm çeşitlerimizi, kolay taşınabilirlik yaratmak adına tekli ambalajla da tüketicilerimize sunuyoruz.

Hops markasına hangi satış kanallarından ulaşılabilir?
Ürünlerimize büyük kurumsal ve yerel mağazaların hepsinden ulaşılabiliyor.

Üretim tesisleriniz ve kapasiteleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
20 bin metrekare kapalı alanda ıslak mendil üretimi için yapılmış olan binada entegre bir tesiste üretim yapıyoruz. Aynı tesis içerisinde koli ve ambalaj üretim şirketimiz Tetra AŞ, plastik üretim şirketimiz Multipack, ıslak mendil üretim fabrikamız Sapro AŞ ve Hops markası, pazarlama şirketimiz Lotus AŞ bulunuyor. Bu bağlamda kolimizi, kapağımızı, teşhirlerimizi üretebilme rahatlığını yakalayarak müşteri ihtiyaçlarına son derece esnek cevap verebilme yetisine sahibiz. Sapro AŞ, ileri teknolojisi ile AB standartlarına uyumlu olarak üretim yapıyor. Kalite kontrol ve Ar-Ge bölümümüzde; 23 adet kimya mühendisi ve  2 adet mikrobiyolog görev alıyor. Toplamda 478 çalışanımızla üretim yapıyoruz.

AB ülkelerine ihracat

Türkiye, 2023 rotasını belirledi ve 500 milyar dolarlık bir ihracat hedefi ortaya koydu. Bu bağlamda Sapro’nun ihracat çalışmalarıyla ilgili neler söylersiniz?
Biz kurulduğumuz günden beri üretiminin ortalama yüzde 80’ini ihraç eden firma konumundayız. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin her yıl yayınladığı “Türkiye’nin İlk 500 İhracatçısı” sıralamasında her yıl yükselerek yerimizi muhafaza ediyoruz. Sürekli olarak büyümemizin en büyük destekleyici gücü ihracat kanalımızın güçlü olması… İhracatımızın büyük bir kısmını da AB ülkelerine gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin toplam ıslak mendil ihracatının ortalama 100 milyon dolar olduğunu düşünürsek bunun 45 milyon dolarını tek başına Sapro yaparak bu konuda diğer firmalara da öncülük ediyor.

Sapro, private label pazarında da önemli bir paya sahip. Son yıllarda hızla ilerleyen market markalı ürünlere bakışınızı öğrenebilir miyiz?
Türkiye’de ıslak mendil kategorisinde ilk market markalı ürün Sapro tesislerinde gerçekleştirildi. Dia, Carrefour, Migros, Tansaş, Bim, A101, Gratis gibi marketlerin markalarını, kendi markalarıyla ürün yapmaya karar verdikleri ilk günden beri kesintisiz olarak üretiyoruz. Bu marketlerin haricinde Türkiye’de pazar lideri konumunda bulunan birçok marka ve THY’nin tekli mendilleri de yıllardır Sapro tesislerinde üretiliyor. Ayrıca, Avrupa’daki birçok süper marketinde özel markalı ürününü üretiyoruz. Burada özellikle dikkat çekmek istediğim nokta şudur ki, tüm bu saydığım markaların ilk günden itibaren kesintisiz olarak Sapro’ya üretim yaptırmış olmaları, sürekliliğin ve kalitenin bir göstergesi. Ürün güvencesi, doğru malın doğru zamanda doğru yerde olması, kalite kontrol yönetimi ve zamanlama yönetimini de beraberinde sağlamamız, müşterilerimizle uzun yıllardan beri çalışmamızı sağlıyor.

Şirketinizin gelecek perspektifinde neler olacak? Kısa ve uzun vadede neler hedefliyorsunuz?
Kısa vadede, Avrupa ve Amerika’da ulaştığımız penetrasyonu artırmayı ve dünyanın geri kalan ülkelerinde de ulaşmayı hedefliyoruz. Uzun vadedeki hedeflerimizden en önemlisi ise koli, kapak ve teşhirlerden sonra ana hammaddemiz olan spunlace’i de kendi tesislerimizde Sapro güvencesiyle üretmek.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri