“Şehrin içinde başka bir şehir”

12 Ekim 2012 Cuma

Pera GYO’nun Denizli’ye kazandırdığı Sümerpark AVM, modern şehircilik anlayışına uygun mimarisi, barındırdığı zengin marka karması, sunduğu avantajları ve gerçekleştirdiği birbirinden eğlenceli aktiviteleriyle kısa sürede Denizli’nin vazgeçilmezi oldu. Aylık 600 bin kişinin ziyaret ettiği Sümerpark AVM’nin Müdürü Zorhan Sancar, Sümerpark’ı ‘‘Şehrin içinde başka bir şehir’’ olarak tanımlıyor

sehrin-icinde-baska-bir-sehir

Fulya B. ÖZTÜRK

Bir yaşam merkezi olarak tanımladığınız Sümerpark’ın iddiasını dinleyebilir miyiz?

Şehrin içinde başka bir şehir hayal edin! Denizli, her ne kadar düzenli büyüyen bir şehir olsa da şehrin konut, alışveriş merkezi, turizm ve sağlık hizmetlerini aynı çatı altında toplayacak bir projeye ihtiyacı vardı. İşte Sümerpark, bu anlamda Denizli'deki en kapsamlı projelerden birisi. Kentsel dönüşüm programı içerisinde mükemmel dizayn edilmiş konutlar, bilindik markaların bulunduğu alışveriş merkezi, SPA ve konferans salonlarını barındıran 5 yıldızlı bir otel, tam donanımlı bir hastane, açık ve kapalı otopark ve eğlence üniteleri ile yepyeni bir yaşam tarzı. Bütün bunların Türkiye'nin başlıca şehirlerinden biri olan Denizli' de olduğunu hayal edin. Denizli Sümerpark projesinde, her yönüyle seçkin bir yaşam sürmek isteyenlere rüyaların ötesinde bir yaşam yaratılması hedeflendi.

Sümerpark’ın pazarlama süreci nasıl işledi? Marka karması nasıl oluşturuldu?
Farklı ve enerjik mimarisiyle Denizli’nin ilk açık konsept alışveriş merkezi olan Sümerpark AVM’nin marka karması oluşturulurken eğlence, kafe ve restoranlarla Denizli’nin, en popüler yiyecek-içecek ve eğlence merkezi haline getirilmesi planlandı. 2013 yılı itibariyle hedeflenen konsepte çok daha fazla yaklaşacak olan Sümerpark AVM, Ege Bölgesi’nin en büyük eğlence merkezi olan “Joypark” ile Denizli’nin gençlerini ve ailelerini Sümerpark’a çekiyor. Giyim sektöründen kozmetiğe kadar geniş bir marka karmasına ev sahipliği yapan Sümerpark AVM’de Denizli’de ilk defa mağaza açan C&A, Electro World başta olmak üzere birçok marka da bulunuyor.

Sümerpark, orta ölçekli esnafı AVM ile tanıştırdı

Sümerpark’ı rakamlarla öğrenebilir miyiz?
Sümerpark AVM’de toplam 49 mağaza ve 3 adet “Kiosk” (Belediye işlemleri yapılabilen dijital ekran) yer alıyor.  Tekzen, Electro World, Tesco Kipa, Joy Park Eğlence Merkezi, 14 adet tekstil mağazası, 3 adet çocuk mağazası, 3 adet ayakkabı mağazası ve 5 adet beyaz eşya mağazası bulunuyor. Kapalı otopark araç kapasitesi, bin 670, açık otopark araç kapasitesi 350 araca hizmet veriyor.

Sümerpark, bir sanayi şehri olan Denizli’nin perakende hayatına neler kattı?
Sanayi şehri Denizli’de Sümerpark AVM’nin açılması perakende yatırımcılarına yatırım imkânı sağlarken, yüzlerce kişiye de iş olanağı doğurdu. Denizli ile ilk defa tanışan markaları bünyesinde barındıran Sümerpark AVM, Denizli’nin perakende hayatına yeni bir boyut kazandırdı. Her işe uygun metrekarelerde dükkânları ve ekonomik kira ücretleri sayesinde orta ölçekli esnafın AVM olgusuyla tanışmasına öncülük etti.

Denizli’nin nüfusundan fazla ziyaretçisi var

Sümerpark’ı ziyarete gelen misafirlerinize, rahat alışveriş edebilmeleri için hangi hizmetleri sunuyorsunuz?
Sümerpark AVM’de müşterilerimizi rahat ettirmek adına 4 adet bebek emzirme odası, mescit, ankesörlü telefon, çeşitli semtlere müşteri servisi, engelli araçları ve danışma ofisi mevcut.

Aylık ortalama ziyaretçi sayınız kaç? Ağırlıklı müşteri portföyünüz kimlerden oluşuyor?
Sümerpark AVM’yi aylık ortalama 600 bin müşteri ziyaret ediyor. Müşteri portföyümüz, orta gelir düzeyi  (C+) ağırlıklı olmakla birlikte bütün sosyoekonomik gruplar. Bunun dışında Sümerpark bütün Denizli’ye hitap ediyor ve her kesim tarafından ziyaret ediliyor.

Denizli’yi “Sümercard” ile tanıştırdınız, “Sümercard” nedir, avantajları nelerdir? Müşteri sadakati yaratabiliyor mu?
Alışveriş merkezlerinin, müşterileri elde tutma ve ürün / hizmet kullanımını teşvik etme amacıyla en çok kullandığı pazarlama araçlarından biri, “Sadakat Kart Projeleri”. Sadakat Kart Projeleri müşteri sadakatini doğrudan etkileyen bir unsur olmakla birlikte temel esas, devamlılık olgusu... Devamlılık esası ile alışveriş merkezine sık gelen ve sık alışveriş yapan müşteriler tanımlanıp, ödüllendiriliyor. Sümercard bu amaçlarla oluşturulmuş, Sümerpark AVM’nin sadık müşteri kartı. Yaklaşık 1 senedir uygulamada olan Sümercad, AVM müşterileri tarafından takdir görüyor. Yaklaşık 15 bin “Sümercard”lı müşteri,  AVM’deki mağazalardan alışveriş yaptıkça puan toplamakta, topladığı bu puanlarla da futbol topundan, motosiklet, küçük ev aletlerinden uçak biletine kadar birçok hediye kazanabiliyor.

Sümerpark’ın Denizli’deki sosyal projeleri desteklediğini biliyoruz. Desteklediğiniz sosyal projelerden bahseder misiniz?
Alışveriş merkezimiz sosyal sorumluluk projeleri adı altında, Denizli Belediyesi Kadın Meclisi üyelerine el işi ürünlerini sergileme ve satışı konusunda yıl boyunca ücretsiz yer tahsis etti. Milli Eğitime bağlı okullara, yılsonu gösterileri ve benzeri etkinlikler için AVM’nin etkinlik alanlarını açarak öğrencilerin yapmış olduğu faaliyetleri destekledi. Denizli’deki dernek ve odalara ücretsiz yer tahsisinde bulunarak tanıtımlarına destek oldu.

Bu röportaj Mağaza dergisinden alınmıştır.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri