Sektörde Dernekler Açısından En Belirleyici Dönem Yaşanıyor

27 Kasım 2008 Perşembe

Yerli gıda ve hızlı tüketim perakendecileri AMPD'nin kendilerini temsil etmediğini söyleyip ayrı dernek ve federasyonlarını kurmuşken, şimdi aynı cephe içinde bir de AYD kuruldu. Peki AYD, AMPD'ye tepki olarak mı kuruldu?

sektorde-dernekler-acisindan-en-belirleyici-donem-yasaniyor
Emre DURDU AMPD, BMD, TMD, 'PERDER'ler, TPF, İHKİB, TGSD... Hergün bir açıklama geliyor, hepsi basında yer alıyor... Bunları okuyan aklı başında herhangi bir tüketicinin perakende sektörünü kimin temsil ettiğini anlaması doğal olarak mümkün değil... Gazetecilerin de kafası iyice karışmış durumda. Zaten ulusal basında perakende konusunda deneyimli ve ihtisas sahibi çok az sayıda isim olduğu ve de genelde ekonomi - finans muhabirlerini perakende haberlerine gönderdiklerini biliyoruz. Birkaç gazeteci, yereli kim temsil eder, markayı kim temsil eder, AVM'yi kim temsil eder, ihracatçıyı kim eder biliyor gibi... Ancak en bilenler bile, 'perakendeyle ilgili bir konu için kimden görüş almak doğrudur' diye artık iki defa düşünüyor. Aslında uzun zamandır AMPD kanadından yerellerin de sorunlarını dinleyecek, yerli perakendecilerle iletişim kuracak bir komisyon, herhangi bir girişim kurması bekleniyordu. Aynı şekilde markaların AVM yöneticileriyle kira ve giderlerle ilgili yıllardır yaşadığı problem ortada. Buna karşın yerel zincirler konusunda AMPD ciddi bir adım atamadı ve o kanat tamamen kendi çizgisine döndü. Öte yandan markalarla ilgili başrolü de, başkanlığını hareketli ve dinamik yürüten Ekrem Akyiğit sonrasında BMD'ye kaptırdı. İkisi gittikten sonra AMPD'de perakendeyi temsil adına kalan ne? Tabi ki geriye kalan AVM'ler ancak şimdi de AYD kuruldu. Peki bundan sonra ne olacak. Özellikle de her alanda etkinliğini başka derneklere teslim eden AMPD'ye ne olacak? Dün gerçekleştirilen toplantıda Hakan Kodal bir soru üzerine AYD'nin Alışveriş Merkezleri ve Perakendecileri Derneği'ne (AMPD) karşı kurulmuş bir oluşum olmadığına da değinerek şunları söyledi: 'AMPD bizim çatı örgütümüz. Yatırımcılar olarak AMPD'nin bir federasyona dönüşmesi ve diyalog platformu haline gelmesini istiyoruz. AMPD'den ayrılmak gibi bir niyetimiz yok. Aksine onun içinde daha da güçlenmek istiyoruz. Nasıl perakende örgütlerinin AMPD çatısı altında dernekleri varsa, biz de yatırımcılar olarak görüşlerimizi daha homojen bir şekilde ortaya koymak için bu derneği kurduk' AMPD'nin bu şartlar altında nasıl bir yapıda gideceğini, AYD, BMD ve PERDER'e karşı nasıl bir duruş sergileceğini ise zaman gösterecek.


Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri