Sıvı ambalajlamada yenilik

08 Temmuz 2014 Salı

Primo Ambalaj ve Kimya Sanayi, koli içine konan Alupet torba olarak bilinen “Bag in Box” ve ayakta duran modelleri olan “Doypack” ambalajlarına ilişkin bir üretim hattı kuruyor. Pet şişelere alternatif sıvı ambalaj modeli olarak da nitelendirilen Bag in Box ve Doypack, ABD ve Avrupa ülkelerinde uzun süredir yaygın olarak kullanılıyor. Primo, yeni yatırımıyla bu yenilikçi uygulamayı pek çok avantajıyla birlikte yerli üreticilerin dikkatine sunuyor

sivi-ambalajlamada-yenilik

100 aşkın kategoride, ülkemizde örneği olmayan üretim ve dolum entegrasyon yapılanmasıyla hizmet veren Primo Ambalaj ve Kimya Sanayi, İstanbul Tuzla’daki fabrikasına yeni bir hat ekleyerek, “Bag in Box” üretimine Ağustos ayında başlıyor. 250 bin dolarlık yeni bir yatırımla tesis içinde 12 metrelik bir üretim hattı oluşturuldu. Bu hatta, bobin halinde alınan iki veya üç katmanlı Alupet Bag in Box ürün malzemesi, 1 litreden başlayarak 25 litreye kadar üreticilerin ihtiyacına yönelik değişik boylarda torbalar olarak üretilecek.

Ayakta duran, baskılı Doypack modellerin üretimi ise 1 litre ve 6 litre olarak iki ayrı seçenek ile sunulacak. İstenirse kolay taşınabilmesi için tutamak da ayrıca bu modellere eklenebilecek. 

Koli içindeki torba
Bag in Box olarak tanımlanan ambalajlar; dayanıklı, steril, çok katmanlı iç ve dış torbaların birleştirilip kenarlarından hava almayacak şekilde yapıştırılması ile oluşuyor. Süt, su, meyve suyu, salça, şarap gibi sıvı ürünler ağırlıklı olmak üzere dolumu yapıldıktan sonra talebe yönelik kapak veya musluk tipleri ile dolum ağzına yerleştirilerek içeriğin uzun süre tazeliği korunabiliyor. Bu ambalajlar baskılı bir koliye yerleştiriliyor. Ürün çok basit bir yöntemle ilk kullanıma hazır hale getirebiliyor. Hatta üzerinde mevcutsa musluk yardımı ile hiçbir ek aparata ihtiyaç olmadan direkt tüketebiliyor. Ürünün konduğu koli hem ürünü koruyor ve hem de taşıma görevi görüyor, hiçbir ambalaj malzemesi böylece gereksiz yere tüketilmemiş oluyor. Bag in Box’ların geri dönüştürülebilir malzemeden üretilmeleri de çevreci yönlerini ortaya koyuyor.

Doypack ve Bag in Box ambalajlarda, Pet ve Pe uygulamalara göre yüzde 70’e varan maliyet avantajı söz konusu. Ayrıca üretim öncesinde Doypack ve Bag in Box’lar katlı geldiği için, diğer uygulamalara göre gerek boş ambalajların nakliyesinde, gerek depolanmasında önemli derecede yer tasarrufu ve saklama kolaylığını da beraberinde getiriyor.

Hedef, sıvı ürün işletmecileri 
Primo Ambalaj ve Kimya Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Salvo Bahar, Bag in Box kullanımının yurt dışında çok yaygın olduğunu, ülkemizde de kısa sürede özellikle endüstriyel kullanım ve marketlerdeki genel tüketim ürünlerinde Pet ve Pe’ye alternatif olarak yaygınlaşacağına inandığını söyledi. Bahar, “Sıvı ürün ile ilgili taşıma yapan, bunları saklamak durumunda olan tüm işletmeler burada öncelikli hedefimiz. Özellikle tarımsal ürün işleyen; süt yağ, içecek ürünleri üreten, sağlayan gıda şirketleri açısından Bag in Box, iş akışını hayli kolaylaştıran bir uygulama” dedi.

Öncelikle 10 ve 20 litre aralığındaki Bag in Box hacimlerinin üretimine ağırlık vereceklerini dile getiren Salvo Bahar, Bag in Box ve Doyapack’e geçiş yapacak işletmelere, isterlerse hem ambalajı hem dolum yapabilecekleri makine hattını tedarik edebileceklerini belirtti. Bahar, alternatif olarak fason dolum hizmetini de her zamanki gibi Primo bünyesinde, makine yatırımı yapmadan da sunabileceklerini sözlerine ekledi.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri