Şölen, kurumsal kimliğini yeniledi

11 Haziran 2014 Çarşamba

Şölen, 25’inci yılında yeni logosuyla tüketicisinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. 2013 yılını 644 milyon TL ciro ile kapatan, ihracatta da 200 milyon dolar çıtasını geçen Şölen, bu yıl yüzde 40 büyümeyle 900 milyon TL ciroya ulaşmayı hedefliyor. Bir yandan Türkiye’nin en fazla ihracat yapan çikolata şirketi konumunu korurken, bir yandan da 16 ülkede marka yatırımlarına devam ettiklerini anlatan Şölen CEO’su Elif Çoban, en büyük hedeflerinin Türkiye ve bölgedeki önemli oyunculardan biri olmak, yeni markalaşma hikâyeleri yaratmak olduğunu belirtti

solen-kurumsal-kimligini-yeniledi

Şölen’in yeni kurumsal kimliği, son dönemdeki çalışmaları, yatırımları ve gelecek hedefleri Şölen CEO’su Elif Çoban ve Şölen Yönetim Kurulu Üyesi Hazım Ellialtı’nın katılımıyla gerçekleştirilen bir toplantıda basın mensuplarıyla paylaşıldı.

Pazarda fiyatla değil kalite ve farklılaşmayla rekabet ettiklerini belirten Çoban, “Markalarımızı ve ürünlerimizi hep bu pencereden değerlendiriyoruz. İhracatta yakaladığımız ivmede bir diğer kritik başarı faktörü de, bulunduğumuz pazarları derinlemesine analiz ederek yerel stratejiler geliştirme yeteneğimiz. İkinci kez Turquality Programı’na seçilmemizin ardından hedef pazarlarımızda güçlü bir şekilde var olabilmek için yurtdışı ofisleri açmaya devam ediyoruz. Şu anda Dubai, Cezayir, Romanya, Azerbaycan, Suudi Arabistan’da ofislerimiz, Levant Bölgesi, Kanada ve Latin Amerika’da bölge müdürlüklerimiz bulunuyor. Uluslararası İş Birimimiz, 16 ülkede marka yatırımlarına devam ediyor. En büyük hedefimiz, Türkiye’de ve bölgede markalaşma hikâyeleri yaratmak. Ozmo ve Biscolata bizim için iki başarılı örnek. Bu örnekleri çoğaltacağız” dedi. 

“Türkiye’nin en çok çikolata ihracatı yapan firmasıyız”
Çikolata, çikolatalı ürünler, bisküvi, kraker, kek, şeker ve lokum pazarlarında her geçen gün yeni ürünlerle yelpazesini genişleten Şölen, dünyanın dört bir yanında bulunan 100’e yakın ülkeye 200’ün üzerindeki çeşidiyle ihracat gerçekleştiriyor. Bu konumda Şölen’i ön plana çıkaran en önemli özelliğin bölgesel markalar yaratmak konusundaki iştahları olduğunu belirten Elif Çoban, ajandalarındaki her işe Türkiye’nin ve bölgenin önemli bir oyuncusu olmak hedefiyle baktıklarını söyledi.

Fabrika yatırımı 280 milyon TL’ye ulaşacak
2013 yılı rakamları ve 2014 hedeflerini paylaşan Çoban, sözlerine şöyle devam etti: “Kurulduğumuz günden bu yana ciroda yakaladığımız çift haneli büyümeyi devam ettirerek 2013 yılını 644 milyon TL ciro ile kapattık. İhracatta da 200 milyon dolar çıtasını geçtik. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin hazırladığı ‘2013 Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçı Firması’ listesinde geçtiğimiz yıla göre 6 basamak daha atlayarak 80’inci sırada yer aldık. İhracatta sektör lideri olarak Türkiye’nin en çok çikolata ihracatı yapan firması olma unvanımızı koruduk. 2014 yılı ciro hedefimiz yüzde 40 büyümeyle 900 milyon TL. Bu ciroya 2 bine yakın çalışanımızla ulaşacağız. 2014 ihracat hedefimiz ise 230 milyon dolar. 2012 yılında Gaziantep’te temelini attığımız, son teknolojiyle tasarlanan ve gıda güvenliği konusunda en üst standartlara sahip olan fabrikamız yakında üretime başlayacak. Bu fabrika için yaptığımız yatırım da 280 milyon TL’ye ulaşacak.”

“Yeni logomuz yıldızlara ulaşma isteğimizi yansıtıyor”
Şölen’in yeni logosuyla ilgili ayrıntıları paylaşan Şölen Yönetim Kurulu Üyesi Hazım Ellialtı, Şölen’in uzun yıllar daha çok sanayici ve ihracatçı kimliğiyle tanındığını söyleyerek, “Yıllarca tüketicinin karşısına ‘Bayramınız Şölen Olsun’ diyerek çıktık. Zaman içinde hayatımıza Biscolata, Ozmo, Luppo, Wapps, Lokkum katıldı. Eşsiz, yenilikçi tatlarımızla hayata mutluluk, renk ve heyecan katmaya başladık. Sadece bayramları değil her günü Şölen’e çevirmek istedik. Yeni kimliğimiz ve bu kimliğin en görünen unsuru olan logomuz bu hedefimizi göstersin istedik” dedi.

Şölen’in cesur, dinamik ve fark yaratan bir şirket olduğunu söyleyen Ellialtı, yeni logoyu şöyle anlattı: “Öyle bir logo yaratmalıydık ki; yediden yetmişe ancak her tüketici kitlesine özel, farklı lezzette seçenekler sunduğumuz görülsün. Pırıltımız, heyecanımız, işimizi yaparken aldığımız keyif belli olsun. Bölgesel, hatta global markalarımız olsun. Türkiye’nin lider çikolata ihracatçısı olarak dünyanın dört bir yanına, Turquality bayrağıyla markalarımızı taşıma arzumuzu yansıtsın. Tüketicilerimize cesur deneyimler vaat ettiğimizi vurgulasın. Ayaklarımız yere sağlam basarken yıldızlara ulaşma isteğimizi anlatsın. Farklı olduğumuzu göstersin. Sıcaklığımızı, yakınlığımızı, coşkumuzu, ulaşılabilir, genç, çağdaş olduğumuzu göstersin. 2 yıla yayılan ve çok titiz yürütülen bir süreci geride bırakıyoruz. Dünyanın önde gelen stratejik konumlandırma şirketleriyle, tasarım ajanslarıyla birlikte çalıştık. Defalarca tüketicilerimize gittik, onların görüşlerini, beklentilerini, beğenilerini kendimize rehber aldık. Artık çalışmamızın sonuçları hayata geçiyor.”


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri