Sosyal Marka Zirvesi’nin 5’incisi düzenlendi

12 Mayıs 2017 Cuma

Dijitalleşmenin markalar üzerinde yarattığı etkilerin ve markalaşma sürecinde dijital platformların öneminin tartışıldığı Sosyal Marka Zirvesi’nin bu yıl 5’incisi düzenlendi

sosyal-marka-zirvesinin-5incisi-duzenlendi

11 Mayıs Perşembe günü gerçekleşen zirvenin açılış konuşmasını T.C Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka gerçekleştirdi. Aka konuşmasına markalaşmanın artık salt isim koymanın ötesine geçtiğini belirterek, “markalaşmanın ‘yenilikçi’ stratejiler uygulayanların ulaşabildiği bir nokta olduğunu” söyledi. Aka, markaların artık insanların düşündüğünü düşünmesinin, hissettiğini hissetmesinin bir zorunluluk olduğunu vurguladı.

 

“Hızlı dünyaya ayak uydurmak için iletişimi yakalamamız lazım”

 

Vestel Tüketici Elektroniği Pazarlama Müdürü Osman Badur, yerli üretim gücünün gururunu marka iletişimlerinin merkezine koyduklarını belirterek, “son 3 yıldır ‘gururla yerli’ sloganıyla hareket ediyoruz. Bu kararlılığımız sayesinde yüzde 46’lık bir oranla pazarın üzerinde bir büyüme gösterdik. Vestel almayı reddedenlerin sayısını yüzde 2’ye düşürdük.” dedi.


Badur, ayrıca: “Dünyada, iletişimde sert kadın imajı, filtresiz gönderiler ve gündemi yakından takip etmek gibi bazı trendler var, hızlı dünyayı yakalamak için bunları takip etmeliyiz. Biz pazarlama stratejimizde 360 derece iletişimi kullanıyoruz.” dedi.

 

“Sürdürülebilirlik endeksinde yer alan ilk perakende şirketiyiz”

 

Migros Marka İletişimi ve CRM Direktörü Kına Demirel, Migros olarak sürdürülebilirlik endeksinde yer alan ilk perakende şirketi ve en aktif 1’inci marka olduklarını belirterek, “artık müşterilerin dikkatlerinin minimum düzeyde olduğunu” belirtti. Demirel: “Müşterilerin dikkat seviyesinin u kadar düşük olmasının sebebi çok farklı kanallarda aktif olmaları. Bu yüzden sadakatlerini kazanmak için ilgi çekmeliyiz.” dedi.


Demirel, ayrıca: “Dijital TV, mikro hikayeler ve özellikle wov (words of mouth) denilen kulaktan kulağa yayılma tekniğini pazarlama stratejimiz olarak kullanıyoruz.” dedi.

 

“Sosyal medya işinizde çok kritik bir etkiye sahip”

 

Socialbakers Satış Müdürü Urs Henrik Klimburg zirvenin 2’inci oturumdaki konuşmasında sosyal medyada 2017 yılının son trendlerini anlattı. Dünya değiştikçe iş tanımlarının da değiştiğini ve yeni iş kollarının meydana geldiğini söyleyen Klimburg: “Herhangi bir şirketin toplam gelirinin yaklaşık yüzde 11’i pazarlama bütçesine ayrılıyor. Pazarlama bütçesinin yüzde 30’u ise dijital ve sosyal medya stratejilerine ayrılıyor. Kısacası, sosyal medya ve dijitalleşme işinizde çok büyük bir etkiye sahip.” dedi. Sosyal medyanın potansiyelinden uzak duran şirketlerin rakiplerinin gerisine düşmesinin kaçınılmaz olduğunu açıklayan Klimburg: “sosyal medyayı kullanan rakipleriniz daha büyük ve etkili bir kitleye hitap edecektir. Bu da onların pazar paylarının büyümesine yardımcı olur.” dedi.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri