Sucuk firmaları yüzde 100 mesaisinde

11 Mart 2013 Pazartesi

Et ürünlerinde karışımı yasaklayan düzenleme 5 Mart’ta yürürlüğe girdi. Düzenlemeyle karışım ürünlerinden yapılmış sucuk, salam veya sosis yasaklanırken, sadece yüzde 100 dana veya yüzde 100 tavuk etinden yapılmış ürünlerin satışına izin veriliyor

sucuk-firmalari-yuzde-100-mesaisinde

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 20 gün önce firmalara gönderdiği Et ve Et Ürünleri Tebliği Uygulama Talimatı ile de kangal ve kasap sucuk dönemi kapanmış oldu. Gıda şirketleri talimat gereği ürün adı olarak ‘kasap sucuk’, ‘mangal sucuk’, ‘parmak sucuk’, ‘kangal sucuk’ gibi ifadeleri ürün etiketlerine yazamayacak. Uygulamadaki tereddütleri gidermek amacıyla 14 Şubat’ta yayınlanan talimata göre ürünlerin etiketlerinde marka dahil olmak üzere ‘yüzde 100, yüzde 100 dana, yüzde 100 göğüs eti ve benzeri’ gibi ifadeler kullanılmayacak.

Tebliğin geçen yılsonunda yayınlandığına dikkat çeken sektör temsilcileri, üç aylık süre boyunca tebliğe hazırlık yaptıklarını, yirmi gün önce çıkarılan talimatın işleri zora soktuğunu ifade ediyor. Bir firma yetkilisi ‘Yüzde 100 dana’ ifadelerini içeren ambalaj bastırdıklarını belirterek, “Tebliğde bu ifadenin yasaklanacağı yoktu. Sonrasında talimatta bu ifadeler yazılınca yasak ortaya çıktı. Şimdi biz önceki düzenlemeye uygun olarak ambalaj yaptırdık, şimdi imha etmemiz gerekecek. Yoksa bakanlık tarafından cezai yaptırım uygulanacak” iddiasında bulundu. Bakanlık kaynakları ise talimatın farklı uygulamalara yol açmamak için çıkarıldığına dikkat çekerek, sektör temsilcilerinin de görüşmelerde yer aldığını vurguluyor.

Et ve Et Ürünleri Tebliği’nin uygulamaya başlamasının ardından sektörde faaliyet gösteren firmalar ulaşabildikleri market, bakkal ve şarküteri reyonlarından ürünlerini büyük ölçüde çekti. Ancak bazı firmaların ürünlerinin toptancılar aracılığıyla birkaç kez el değiştirmesi sebebiyle aracıları bilmedikleri için piyasadan çekme işlemini tamamlayamadı. Kendi ürünlerini piyasadan çekmek için tüm bilgileri kullandıklarını ifade eden bir firma yetkilisi, “Ancak tam olarak çekebildik mi emin değilim. Van’daki bir bakkalda bizim ürünümüz ortaya çıkarsa ne olacak? Hem 12 bin liralık ceza ile karşılaşacağız hem de kamuoyuna firmamız teşhir edilecek. Bunun için market dolaşarak kontrol yapıyoruz.” dedi.

İdari para cezası ve teşhirin yanı sıra karışım tebliğine aykırı hareket edenler üretici şirketler hakkında cumhuriyet savcılığına da suç duyurusunda bulunulacak. Et ürünleri firmaları, kullandıkları etiketlere ‘yüzde 100 dana’ gibi ifadeleri yazamasa da ‘Domuz eti ve yağı içermez’ ifadesini kullanabilecek. Gıdanın sevki sırasında zorunlu etiket bilgilerinin gıdanın yanında bulunması gerekirken, satış sırasında da tüketicinin görebileceği yerlerde bilgiler satın alan kişiye sunulacak. Talep edilmesi halinde zorunlu etiket bilgileri ürünü satın alan kişiye sunulacak.

Tebliğ kapsamında yer alan ürünlerin üretiminde ‘et aroması’ ise kullanılmayacak. Onun dışında her türlü aroma verici ve verme özelliği taşıyan gıda bileşeni TGK Aroma Vericiler ve Aroma Verme Özelliği Taşıyan Gıda Bileşenleri Yönetmeliği’ne uygun olmak şartıyla kullanılabilecek.

Kaynak: Ercan Baysal / ZamanGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri