Vatan: Gelecek yıl Teknosa’yı geçerek lider olacağız

27 Kasım 2012 Salı

Vatan Bilgisayar, gözünü Teknosa’nın elindeki liderliğe dikti. “Pazar liderliği için şu anda tek eksiğimiz müşteriye yakınlık. Onu da mağazalarımızı artırarak kapatacağız” diyen Vatan Bilgisayar’ın kurucusu Hasan Vatan, “2013’de 40 yeni mağazadan ciroya yüzde 40’lık bir artış gelecek. Bu da bizi pazarda liderliğe taşıyacak” dedi

vatan-gelecek-yil-teknosayi-gecerek-lider-olacagiz

Teknoloji perakendeciliğinde 5 yıl kadar önce Türkiye pazarında Avrupa’da hiç olmayan bir şey olmuş, tüm yabancı oyuncular bir araya gelmişti. Fakat yerli perakendecilerin güçlü rekabeti karşısında yabancı oyuncuların bir kısmı dayanamadı. Pazarda liderlik koltuğu için yarış ise Teknosa ile Vatan Bilgisayar arasında devam ediyor.

Masaüstü bilgisayar ve laptop satışlarında lider olan ve teknoloji perakendeciliğinde ciro olarak Teknosa’dan sonra ikinci sırada yer alan Vatan Bilgisayar, mağaza açma atağı yaparak önümüzdeki yıl birinci olmayı hedefliyor.

Vatan Bilgisayar’ın kurucusu Hasan Vatan, teknoloji perakendeciliği pazarını değerlendirdi ve şunları söyledi : “Bu yıl yaz ayları kötü geçti ancak Ağustos sonrası toparlanma oldu. Genelde yaz ayları daha durgun geçer. Sekizinci aydan itibaren ise artış başladı. Dokuzuncu ayda da geçen yıla göre yüzde 43’lük bir artış yaşandı. Bu dönemde pazar yüzde 13 büyüdü, biz pazarın 4 katı üzerinde büyüdük. Halen büyüme devam ediyor.”

Teknoloji perakendeciliğinde zirveye oynayan Hasan Vatan; “Şu anda 2 bin 784 çalışanımız var. Yılbaşında 2 bin 200 kişiydik. Bu sayı yeni mağazalarla birlikte daha da artacak. Şu anda mağaza sayımız 62’ye yükseldi. Önümüzde Bursa, Çorum ve İzmir Karşıyaka var. Yılsonuna kadar daha da artırmayı planlıyoruz. Hedefimiz ise 100 mağazaya ulaşmak. Ortalama her mağazada 50 kişi istihdam ediyoruz. Açılacak 40 yeni mağazaya 2 bin kişi alacağız” dedi.

“Teknosa ile aramızdaki yüzde 20’lik farkı 2013’te kapatacağız”
Pazarda hala ikinci sırada olduklarını belirten Vatan Bilgisayar Genel Müdür Hasan Vatan; “Aralık ayında tek ay bazında birinci sıraya çıkabiliriz. Önümüzdeki yıl da Teknosa’yı geçip pazar lideri olacağız. Aramızda yüzde 20 gibi bir fark var. Biz biraz satış artırdığımızda rakipten de eksiltmiş oluyoruz. Dolayısıyla, satışlarımızı yüzde 15 artırdığımızda rakibi geçebiliyoruz“ şeklinde konuştu.

Pazar lideri olmak için daha çok fiyat odaklı bir strateji izlediklerini açıklayan Hasan Vatan; “Daha uygun fiyatlara teknoloji ürünleri sunabiliyoruz. Önümüzdeki yıl 100 mağazaya ulaştığımızda her mağaza ekstra bir ciro getirdiği için fiyat politikamızı yaygınlaştırmak daha kolay olacak. Bizim avantajlı yanlarımızda var. Reyonlarda her ürün grubu için uzman elemanlarımız var ve bunlar o ürünler hakkında uzman oldukları için iyi hizmet verebiliyorlar. Satış sonrası hizmet desteğimizde gayet iyi... Şu anda tek eksiğimiz müşteriye yakınlık. Onu da mağazalarımızı artırarak, daha çok yaygınlaşarak kapatacağız. Çünkü Etiler’deki bir müşterinin Topkapı’ya gelmesi için fiyatın ucuz olması lazım. Geldiği zamanda görüp devamlı müşterimiz haline geliyor“ dedi.

Ciro 1 milyar TL’yi aştı
Vatan Bilgisayar’ın satış rakamları hakkında da bilgi veren Hasan Vatan şunları söyledi; “Bugün 1 milyar TL ciroyu aştık. Geçen yıla göre ciroda yüzde 38 artış var. Önümüzdeki yıl sadece eni mağazalardan yüzde 40’lık bir artış gelecek. Pazardan daha fazla büyüyoruz. Rakip de büyüyecektir tabii ki ama biz de büyüyüp geçeceğiz. Bizim mağazalarımızla yeni girdiğimiz yerler de fiyatı aşağı çektiğimiz için oradan payı kapıp satış artırmış oluyoruz. Her yeni girdiğimiz yerde rakibin satışlarını yarı yarıya düşürüyoruz.“ 


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri