TGSD Başkanı: Avrupa’ya pahalı jean satıyor ama karlılıkta eriyoruz

02 Kasım 2012 Cuma

Türk hazır giyimcileri olarak talep edilen yüksek katma değerli üretimi başka hiçbir sektörün yapamadığı ölçüde gerçekleştirdiklerini vurgulayan TGSD Başkanı Cem Negrin, “Çin, Bangladeş, Pakistan, Tunus, Kamboçya ve Vietnam gibi rakiplerimize fark atıp, onların fiyatının 2 kat üzerinde rakamlarla Avrupa’ya denim jean satıyoruz” dedi

tgsd-baskani-avrupaya-pahali-jean-satiyor-ama-karlilikta-eriyoruz

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Cem Negrin, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve İngiltere’nin yaptığı jean ithalatında rakip ülkelere göre ortalama 2 kat daha pahalı ürün sattıklarını belirterek, “Bizden istenen yüksek katma değerli ürün ihracatında üzerimize düşeni yaptık. Şimdi sıra karlılığımızı sürekli eriten maliyetlerin düşürülmesini sağlayacak adımların atılmasında” dedi.

Ekonomi ve Strateji Danışmanlık Hizmetleri’nin TGSD için hazırladığı Hazır Giyim Endeksi’nin Ağustos ayı raporu yayınlandı. Raporun sonuçlarını paylaşan Cem Negrin, denim jean başta olmak üzere yüksek katma değerli ürün ihracatında rakip ülkelere fark attıklarını söyledi. Negrin, bu ayki raporda özellikle jean ihracatını masaya yatırdıklarını belirterek, Cotton Council International’den alınan verilerin ortaya çarpıcı rakamlar çıkardığını kaydetti. Negrin şöyle devam etti:

“Türk hazır giyimcileri olarak bizden talep edilen yüksek katma değerli üretimi başka hiçbir sektörün yapamadığı ölçüde gerçekleştiriyoruz. Çin, Bangladeş, Pakistan, Tunus, Kamboçya ve Vietnam gibi rakiplerimizin fiyatının 2 kat üzerinde rakamlarla Avrupa’ya denim jean satıyoruz.

İngiltere jeani dünyadan 6, bizden 15 euro’ya alıyor
Fransa’ya erkek denim pantolon ortalama 8 euro’ya satılırken, bu ürünü Türkiye 13 euro’ya pazarlıyor. Aynı ürünü İspanya dünyadan 8 euro’ya bizden 12 euro’ya alıyor. İngiltere ise 6 euro’ya 15 euro gibi neredeyse üç katlık yüksek bir fark ödüyor. En büyük hazır giyim pazarımız olan Almanya’da bu rakam 8’e 16 euro gibi tam iki kat farka ulaşıyor. Modanın kalbinin attığı İtalya’da da durum çok farklı değil. Dünya genelinde erkek pantolona 12 euro ödeyen İtalyanlar Türk firmalarından ise 19 euro’dan alım yapıyorlar. Kadın ve çocuk giyiminde de paralel rakamlar görüyoruz.

Ancak aşırı yükselen maliyetlerimiz nedeniyle bizim yarı fiyatımıza ürün satan ülkelerin karlılığını yakalayamıyoruz. 2008 Aralık ayında 100 birim olan karlılığımız 2011 Ağustos’unda 79, bu yıl Ağustos ayında ise 73 birime düştü. Yüksek katma değer konusunda biz üzerimize düşeni yaptık. Şimdi sıra maliyetlerimizin düşürülmesi için adım atması gereken kurum ve yöneticilerde.”

Bizde maliyet 100’ken Bangladeş’te 51 birim
Hazır giyim üretim maliyetleri endeksinde Türkiye 100 dolarken, Fas’ın 85, Çin’in 73, Mısır’ın 69, Hindistan’ın 64, Vietnam’ın 57, Bangladeş’in ise 51 dolar olduğuna dikkat çeken Cem Negrin, böylesine önemli uçurumların olduğu bir pazarda bu baskıyı sonsuza kadar taşımalarının beklenmemesi gerektiğini dile getirdi.

Negrin, Avrupa’nın önemli ülkelerinin hazır giyim ticaretine ilişkin de bilgi verirken, euro bölgesinin önemli tedarikçilerinden Çin, Pakistan ve Bangladeş’te son bir yılda büyük kapasite düşüşü yaşandığını bildirdi.

6’ncı bölge yüzde 15-20 avantaj sağlar
İspanya’nın kriz nedeniyle fiyat odaklı alıma yöneldiğini bildiren Negrin, “Çin’in sattığı aynı üründe Almanya alımlarını yüzde 50 düşürürken İspanya’da ise artış görüyoruz. Biz 6’ncı bölgedeki teşviklerle bir imalat bölgesi yaratabilirsek, en azından İspanya gibi fiyattan dolayı kaçmayı tercih eden ülkeleri yakalayabiliriz. 6. Bölgenin sağlayacağı avantajlar ile örneğin aramızda ortalama yüzde 15-20’lik fiyat farkı bulunan Fas gibi rakiplerimizin pazarlarına da girebileceğiz” dedi.

Cem Negrin, ihracat sigortası konusunda sektörün uyanmaya başladığına da dikkat çekerek, düşük karlılık ortamında Coface gibi firmalarla çalışarak bu riskin ortadan kaldırılması gerektiğini sözlerine ekledi.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri