Türk hazır giyim endüstrisi alım devleri ile güven tazeledi

18 Ağustos 2016 Perşembe

İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi Türkiye’den alım yapan küresel ölçekteki 20’ye yakın hazır giyim grubunun temsilcileriyle bir araya geldi. Gelecek planlarını değerlendiren İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, hazır giyim sektörü olarak ara vermeden yatırıma, üretime ve ihracata devam ettiklerini vurguladı

turk-hazir-giyim-endustrisi-alim-devleri-ile-guven-tazeledi

İstanbul Hazırgiyim İhracatçıları Birliği (İHKİB), uluslararası pazarlarda oluşturulmak istenen olumsuz Türkiye algısını kırmak için harekete geçti.

 

Türkiye’den yılda yaklaşık 4 milyar dolar alım yapan küresel ölçekteki 20 civarında hazır giyim devinin temsilcileri İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi’nin ev sahipliğinde bir araya geldi.
Hikmet Tanrıverdi, toplantıda yaptığı konuşmada, dünyanın en önemli üreticilerinden olan Türk hazır giyim sektörünün alım gruplarıyla birlikte çok daha güçlü olduğunun altını çizerek, işbirliklerini her platformda zenginleştirmeye çalıştıklarını söyledi.

 

Yaklaşık 4 milyar dolarlık alım yapan küresel grupların Türk hazırgiyim endüstrisi için vazgeçilmez öneme sahip olduğunu anlatan Tanrıverdi, Türkiye’nin 17 milyar dolar ihracatla dünyanın yedinci, AB’nin ise üçüncü büyük tedarikçisi konumunda bulunduğunu ifade etti.

 

Hazır giyim ihracatı 7 ayda yüzde 3,4 arttı

Tanrıverdi, küresel pazarlardaki sıkıntılara rağmen 2016’nın 7 aylık bölümünde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,4 artış ihracat artışı gerçekleştirdiklerini, yükseliş trendinin ağustosun ilk yarısında da devam ettiğini bildirdi.

7 ayda 10 milyar doları bulan ihracatın yıl sonunda 18 milyar dolara ulaşacağını söyleyen Tanrıverdi, rakamların yüzlerini güldürdüğünü vurguladı. Hikmet Tanrıverdi, sektörel ihracatın yüzde 72-73’ünün AB ülkelerine yapıldığını,  2017’nin 7 aylık diliminde bu ülkelere ihracatta yüzde 2,3 artış kaydedildiğini ifade etti.Söz konusu dönemde özellikle İspanya, Polonya ve Danimarka’ya ihracatta kaydedilen büyük artışa dikkat çeken Tanrıverdi, Türk hazır giyim endüstrisinin Avrupa’da güçlü konumunu sürdürdüğünün altını çizdi.

 

“Ekonomimiz sarsıntılara karşı dayanıklılığını kanıtladı”

“İçeride ve dışarıda yaşanan sarsıntılar karşısında dayanıklılığını ve gücünü kanıtlayan Türkiye ekonomisi,  bu büyük hedefe ulaşmak için emin adımlarla yoluna devam ediyor.  Hazır giyim başta olmak üzere ülke ekonomisine öncülük eden tüm sektörler, yatırımlarına ara vermeden hatta yeni yatırımlar planlayarak gücünü ortaya koyacak.  Uluslararası iş ortaklarımızla çok daha güçlüyüz. Onların da çok yakından takip edip bildiği gibi üretim ve ihracat süreçlerimiz aksamadan sürüyor, taahhütlerimizi kesintisiz yerine getiriyoruz.” Türkiye’nin  sanayi alanında yeni bir dönüşüme hazırlandığını vurgulayan Tanrıverdi, bu sürecin hazır giyim sektörüne yansımalarının paydaşları için de fırsat kapıları aralayacağını vurguladı.

 

Ruble ile ticaret ihracatımızı ikiye katlar
Hikmet Tanrıverdi, bir soru üzerine Ruble ile ticaretin, Türkiye’nin Rusya’ya ihracatını iki katına çıkarabileceğini söyledi. Tanrıverdi, “ Biz bu yönde bir çalışma yapılmasını ve ihracatın en azından belli bir bölümünün Ruble ile gerçekleştirilmesini uzun zamandır istiyor ve bekliyoruz. Bu konuda Merkez Bankası’nın devreye girmesi gerekiyor” dedi. Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri