Türk patronlar satın almaya devam ediyor

20 Kasım 2013 Çarşamba

Türk patronlar, Avrupa'da şirket avına çıktı. Yılbaşından bu yana 26 yabancı firmayı alan Türkler dün listeye 3 şirket daha ekledi. Metyx Macaristan, Alarko İtalya, Kalonebel ise İspanya'da şirket aldı

turk-patronlar-satin-almaya-devam-ediyor

Ekonomik krizde derin yara alan Avrupa'da şirketler ayakta kalmak için Türk patronların kapısını çalıyor. 2013'ün 10 aylık döneminde farklı coğrafyalarda toplam 26 şirketi bünyesine katan Odak noktasıysa Avrupa ülkeleri olan Türk patronlar, dün 3 ayrı ülkeden 3 şirketi daha bünyelerine kattılar. Sabah'ın haberine göre, ilk satın alma haberi Macaristan'dan geldi.

Geçen yıl İtalya'da LEDA ve ACT adlı iki kompozit şirketini alan Manisalı Metyx, ABD'nin en büyük otobüs firmalarından North American Bus Industries'in (NABI) Macaristan'daki tesislerini satın aldı. 230 bin metrekarelik alana kurulu tesisler için 6 ay önce görüşmelere başladıklarını söyleyen Metyx'in patronu Uğur Üstünel, “Ünlü yatırım fonu Cerberus'a ait NABI, ABD'nin en büyük ikinci otobüs üreticisi. Macaristan'da ürettiği otobüsleri Amerika pazarına satıyor” dedi.

230 kişilik istihdam
Otobüslerin benzerlerine göre 2.5 ton daha hafif olduğunu anlatan Üstünel, "NABI'nin teknolojisini hem Türkiye hem de Avrupa'da farklı sektörlere de uygulayacağız" diye konuştu. Metyx'in aldığı tesiste 230 kişi çalışıyor.

Alarko'ya İtalyan şirket
Alarko Holding, bu yöndeki ilk operasyonuna İtalya'da başladı. Türkiye'nin girişimsel kardiyoloji alanındaki tek dünya markası olan Alarko Holding bünyesindeki Alvimedica, İtalya'nın en önemli tıbbi cihaz şirketlerinden CID'i bünyesine kattı. Alvimedica CEO'su Cem Bozkurt, “CID'in 170 olan çalışanı da bünyemize katılacak” dedi. Alarko Grubu Yönetim Kurulu Başkanı İshak Alaton ise Silikon Vadisi'nde yer alan ABD'nin en büyük üniversitelerinden birinden 'ismimizle hastane kurun' teklifi aldıklarını söyledi. Alaton, “60 milyon dolarlık yatırımla Çatalca'da hastane kurmaya hazırlanıyoruz. 2015'te hayata geçireceğimiz bir proje olacak” diye konuştu.

Kalenobel’den İspanyol firma alımı
Esnek ambalaj firması Kalenobel, İspanyol Big Drum'ın ambalaj üretim varlıklarını satın aldı. İspanya ve Almanya'da tesisi bulunan Big Drum'ı alan Kalenobel, yıllık kornet kapasitesini 4 milyara çıkararak Avrupa dondurma ambalajı sektöründe ilk sıraya yükseldi. 50 yıllık bir marka olan Kalenobel Ambalaj'ın ortağı ve CEO'su Olcay Hephız, “Aldığımız şirket Unilever, Mondelez, Eti, Ülker, Golf, Pepsi, Danone, Nestle, Perfetti, Kahve Dünyası gibi markalarla çalışıyor” diye konuştu.

Kaynak: MilliyetGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri