Türkiye’nin ihracat rotası Avrupa’ya döndü

25 Kasım 2014 Salı

Türkiye’nin ayakkabıda pazar lideri olan Rusya’ya ihracatı yüzde 11 düştü. Ayakkabı ihracatı Avrupa ekonomisinin lokomotif ülkeleri olan İngiltere’ye yüzde 63, Almanya’ya yüzde 56, İtalya’ya ise yüzde 10 arttı

turkiyenin-ihracat-rotasi-avrupaya-dondu

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği’nin (TASD) tek liste ile gidilen 14’üncü Olağan Genel Kurulu’nda Hüseyin Çetin yeniden başkanlığa seçildi. Genel Kurulun ardından sektöre ilişkin bir değerlendirme yapan Hüseyin Çetin, 2014’ün pek çok sektör gibi ayakkabı sanayi açısından da zor bir yıl olduğunu belirtti. Çetin, ayakkabı ihracatında en büyük pazarı oluşturan Rusya’da ihracat artışının dibe çakıldığını buna karşın başta Almanya ve İngiltere olmak üzere Avrupa pazarında ise büyük başarı elde ettiklerini söyledi.

Çetin, Türkiye’nin dünya ayakkabı üretim sıralamasında 8’incilikten 7’nci sıraya yükseldiğini vurgulayarak, Ocak-Ekim döneminde bir önceki yıla göre toplamda yüzde 3’lük artış ile 628 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini bildirdi.

Ayakkabı ihracatında pazar lideri olan Rusya’nın Ukrayna ile yaşadığı gerilimin sektörü son derece olumsuz etkilediğini açıklayan Çetin, sözlerini şöyle sürdürdü, “2013 Ocak-Ekim döneminde yaklaşık 114 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiğimiz Rusya’ya 2014’ün aynı döneminde yüzde 11’lik düşüş ile 101 milyon dolarlık ürün satabildik. Başka bir ifade ile Rusya’da dibe çakıldık. Gerilimin diğer tarafı olan Ukrayna’da ise yüzde 8’lik artış ile ihracatımızı 26,2 milyon dolara çıkardık. En fazla ayakkabı ihracatı yaptığımız ilk 10 ülke içinde ihracat düşüşü yaşadığımız ikinci ülke olan Suudi Arabistan’da da yüzde 10’luk bir pazar kaybımız var.”

Cezayir önemli bir pazar
Ülkelerin artış oranları hakkında bilgi de veren Çetin, şunları söyledi, “İlk 10 ülke içinde ihracat artışında bu yıl iki büyük sürpriz yaşıyoruz. Ayakkabı ihracatımız Avrupa’nın iki devi olan İngiltere’de yüzde 63’lük artış ile 28,3 milyon dolara, Almanya’da ise yüzde 56’lık yükselişle 35,6 milyon dolara çıktı. Ayakkabı tasarımının başkenti olan İtalya’ya da ihracat yüzde 10 arttı. Her ne kadar miktarı düşük de olsa Cezayir’e ihracatımız da yüzde 62 artış gösterdi. Ocak-Ekim döneminde 14,2 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğimiz Cezayir önemli bir pazar alternatifi olarak öne çıkıyor. Rusya’nın ardından ikinci sırada yer alan Irak’a ise yaşanan siyasal ve iç karışıklığa rağmen ihracatımızı yüzde 6.6 artırarak ihracatımızı 92.6 milyon dolara çıkarmayı başardık.”

Yılsonunda ayakkabı ihracatında 800 milyon dolarlık psikolojik sınırı aşacaklarını vurgulayan Çetin, 2014 yılının ilk 9 ayı itibari ile ayakkabı ithalatının ise yüzde 7 artış ile 582 milyon dolara yükseldiğini sözlerine ekledi.

2014 – 2016 arasında görev yapacak TASD’nin yeni yönetimi şu isimleri şöyle; Hüseyin Çetin, Kubilay Kaban, Berke İçten, Süleyman Gürsoy, Murat Göl, Ragıp Çevirgen, Muharrem Erdoğan, Levent Gülcan, Erkan Zandar,  Hüseyin Ata, İsmail Topbaş, Ali Başgüden, Çağlar Biberoğlu, Bülent Yurtseven, Çetin Mutluer, İsmet Doğaner, İmdat Çalışkan, Yusuf Çukurçayır.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri