Türkiye’ye bir ‘veda’ daha

17 Ocak 2014 Cuma

Leroy Merlin’in 2010’da ‘5 yılda 40 mağaza’ hedefi ile Bursa’da başlayan Türkiye macerası kısa sürdü. 4 yıl içinde 2 mağaza açan Fransız şirket, beklediği ilgiyi bulamayınca ‘veda’ kararı aldı

turkiyeye-bir-veda-daha

Dünyaca ünlü yapı market zincirlerinden Fransız Leroy Merlin, Türkiye’den çekiliyor. Sürpriz kararı firmanın Türkiye Genel Müdürü Frederic Lamy çalışanlara duyurdu. Edilen bilgiye göre, Frederic Lamy, Bursa’ya bizzat gelerek, çalışanlara yönelik bir konuşma yaptı.

Türkiye’de biri Bursa diğeri de Ankara’da olmak üzere iki mağazayı da istedikleri koşullarda açamadıklarını ifade eden Lamy, ekonomik beklentilerin de gerçekleşmemesi üzerine Türkiye pazarından çekilmeye karar verdiklerini söyledi.

Sendika etkisi yok
Lamy, söz konusu kararda, sendika ile son dönemde yaşanan sorunların etkili olmadığının altını çizerek, birçok ülkede faaliyet gösterdiklerini ve buralarda sendikal faaliyetlerin sürdüğüne işaret etti. Lamy, Bursa’daki 120 civarındaki çalışanın tüm yasal haklarının korunacağını da vurguladı.

Yüzde 70 indirim yolda
Leroy Merlin Türkiye Genel Müdürü Frederic Lamy’nin Türkiye pazarından 6 ay içinde çekileceklerini, bu kapsamda eldeki ürünleri yüzde 70’lere varan yüksek indirim oranlarıyla satma kararı aldıklarını söylediği de öğrenildi. 20 Ocak’tan itibaren başlanması planlanan yüksek indirimli satışlara vatandaşların büyük ilgi göstermesi bekleniyor.

Yeni ürün isteyen müşteriye söyleniyor
Bursa’daki mağazasını 2010 yılının mart ayında faaliyete geçiren yapı market devinin yaklaşık 1 aydan bu yana stokları eritmeye çalıştığı ve yeni ürün almadığı öğrenildi. Çalışanların müşterilerine elde olmayan ürünlerin mağazanın kapatılması nedeniyle getirilemeyeceğini söyledikleri de gelen bilgiler arasında.

Yeni bir sayfa açacaktı
Avrupa’nın önde gelen yapı market zincirlerinden Leroy Merlin’in Türkiye’deki ilk mağazası, Anatolium Alışveriş Merkezi’nde Mart 2010’da hizmete girmişti. 13 bin 700 metrekarelik alan üzerine kurulu mağazanın açılış töreninde konuşan dönemin Mağaza Müdürü Patrick Le Goff, sektörde yeni bir sayfa açacaklarını söylemişti. O dönemin Leroy Merlin Türkiye Genel Müdürü Pascal Lefebvre de, yeni bir ülkede yeni bir projeye adım atıldığı zaman cesaretli olmak gerektiğinin altını çizmişti.

Resmi açıklama çok yakında
Leroy Merlin Türkiye yetkilileri, şirketin ‘Türkiye pazarından çekilme’ kararını doğrularken, şimdilik konuyla ilgili yorum yapmak istemediklerini ifade etti. Yetkililer, kısa süre içerisinde resmi açıklamanın yapılacağını belirtti.

Kaynak: Evren Öztürk / OlayGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri