Üçge Kadınlar Günü Paneli’ne ev sahipliği yaptı

11 Mart 2013 Pazartesi

Üçge, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde ‘Sosyal Hayatta Kadın’ konu başlığı ile düzenlenen panele ev sahipliği yaptı

ucge-kadinlar-gunu-paneline-ev-sahipligi-yapti

Panel öncesinde gerçekleştirilen ebru çalışması ve karikatür çizimi aktiviteleri ile kadın misafirler farklı bir organizasyonla ağırlandı. Bu anlamlı günde CHP Bursa Milletvekili Sena Kaleli organizasyona kısa bir ziyaret gerçekleştirdi. Kadınlarla birlikte ebru çalışması da yapan Kaleli, panele katılan tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü’nü tek tek kutladı.

Panelde konuşmacı olarak Uludağ Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü -Yönetim ve Çalışma Psikolojisi ABD Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Serpil Aytaç, Bursa İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Kırcılar Deri Yönetim Kurulu Üyesi Berna Kırcı Aşiroğlu, Pembe Pusula Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Neslihan Çelik Alkoçlar,  Yeni Dönem Gazetesi Köşe Yazarı Ayşe Aygör ağırlandı.

Alanlarındaki uzmanlıkları ve başarı hikâyeleriyle kadınlara her zaman örnek olan konuşmacılar,  Gurme Şef Ömür Akkor'un moderatörlüğünde bilgi ve birikimlerini paylaştılar.

Kadın araştırmalarıyla ilgili verdiği çarpıcı örneklerle oturuma ışık tutan akademisyen Prof. Dr. Serpil Aytaç “Toplumsal ve öğretilmiş rollerle erkekler bazı değerleri küçük yaşta alıyorlar. Bu konuda kadına önemli rol düşüyor. Aile içi öğreti küçük yaşta başlamalı” diyerek aile içi eğitimin önemini vurguladı.

Tüm kadınlara örnek olacak yaşam ve kariyer hikâyesi ile başarılı gazeteci Ayşe Aygör “10 yaşında engelli oldum ama üniversiteyi de tamamladım ve Olay Gazetesi’nde kendime yer buldum. Gazetecilik sokak mesleği… Kadın ve engelli olarak çok zor bir meslek... Gazetede o dönemde fal yazarak başladım, şimdi röportajlarım var. Yeni Dönem Gazetesi’nde “Söz Hakkı” köşem ile daha iyi bir Bursa ve daha kaliteli bir yaşam için yazıyorum. Kadınlar tüm engellere rağmen mücadele etmeliler ve haklarına sahip çıkmalı” dedi.

Berna Kırcı Aşiroğlu, “ Babam iki kız çocuğu sahibi olarak, bize erkek evlattan daha çok faydalı olduğumuzu söyler. Ben de 5 yaşından itibaren mağazada çalışmaya başladım. Göçmen olduğumuz için sıfırdan bir yere gelmişiz. Ailemizde erkek çocuk yok. Biz de hazır imkanlarla değil de çok çalışarak bugünlere geldik. Çocuklarımıza da bunu öğreteceğiz. Mücadele ederek biryerlere gelmeli ve bunun kıymetini bilmeliler.  İş hayatında yoğun tempoda çalışan bir kadın ve 9 aylık bebek sahibi bir anne olarak işte iş evde ev düşünülmeli ve eve iş götürülmemesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Pembe Pusula Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Neslihan Çelik Alkoçlar, “Gazetecilikte pozitif ayrımcılık var gibi görünür ama tam tersidir. Ülkemizde basın camiasında Yeni Asır Gazetesi dışında kadın genel yayın yönetmeni yok. Bursa’da ise marka kadın gazeteci sayısı çok az” diyerek kadınların iş yaşamında daha aktif rol almaları gerektiğinin önemini vurguladı.

Panel sonunda katılımcılara plaketleri Üçge Yönetim Kurulu Başkanı Gökçin Aras’ın eşi Belgin Aras ile Türkan Aras, Şükran Aras, Yurdanur Varlık ve Üçge İcra Kurulu Üyesi Özden İnce tarafından verildi.

“1236-Selçuklu Mutfağı” adlı yemek kitabı ile 174 ülkeden yaklaşık 10 bin yemek kitabını geride bırakarak, yemek kitaplarının Nobel’i olarak kabul edilen “Gourmand Cookbok Awards-2012” ödülüne layık görülen ve 23 Şubat’ta Paris’te Louvre Müzesi’nde düzenlenen törende dünya birincisi olarak büyük ödülü alan Ömür Akkor, imzaladığı kitaplarını konuşmacılara hediye ederek hoş bir sürpriz yaptı.

Panelin ardından tüm katılımcılar çekilen toplu hatıra fotoğrafı ile günü anlamlı bir şekilde sonlandırdı.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri