Vakko ortağı büyük sosyal sorumluluk projesine imza atacak

25 Temmuz 2016 Pazartesi

Vakko’nun ortakları arasında yer alan Rıfat Elhadef, ihtiyacı olanlara ayakkabı dağıtan Toms’un cafesini Türkiye’de açacak. Açılacak bu cafedeki projeyle de ayakkabı, gözlük ve bebek çantasından sonra bir fincan kahve ile bir kişinin bir haftalık su ihtiyacının karşılanması hedefleniyor

vakko-ortagi-buyuk-sosyal-sorumluluk-projesine-imza-atacak

Ayakkabı firması Toms, dünyada ihtiyacı olanlara ayakkabı dağıttığı gibi Toms Cafe’lerle de dünyada suya ulaşamayanlara yardımcı oluyor. Toms’un sosyal sorumluluk projelerinin Türkiye’deki gönüllüsü de Vakko’nun sahiplerinden Rıfat Elhadef. Elhadef 3 yıldır Toms’un hem Türkiye’deki hem de dünyanın farklı ülkelerindeki operasyonlarında gönüllü görev alıyor. Bugüne kadar Türkiye’de 100 binden fazla çocuğa ayakkabı dağıtılmasını sağlayan Elhadef yakında Toms Cafe de açacak. Bu cafe’lerde bir fincan kahve alan su sıkıntısı çeken coğrafyalardaki bir haftalık su ihtiyacını karşılayacak. Kırım’dan Peru’ya kadar ihtiyacı olanlara yardımları ulaştırmak için gezen Rıfat Elhadef’le Hürriyet muhabirlerinden Elif Ergu konuştu.


Siz nasıl bu işe girdiniz?
Toms markasını biliyordum. Biz de satıyoruz. Kurucusuyla tanıştım. Bu ayakkabı dağıtma işini 3 yıldır yapıyoruz. Bu yıl Toms’un 10’uncu yılı. Blake Mycoskie markanın kurucusu Arjantin’de tatile gittiğinde ayakkabısı olmayan çocukları görüyor ve bu kampanyayı başlatıyor. Hem girişimci ruhundan hem de ortaya çıkardığı bu projeden çok etkilendim. Bu marka her ayakkabı satıldıkça bir çocuğa ayakkabı veriyor. Üretim sistemini de buna göre kuruyor. Gittiği yerlerde sivil toplum örgütleriyle birlikte hareket ediyor. Toms’ta çalışan herkes bu operasyonun parçası. Herkes bu misyon için orada. İhtiyacı olanlara el uzatmak öncelikli iş.


Kaç ülkede dağıtılıyor ayakkabılar?
Bu zamana kadar 69 farklı ülkede ayakkabı dağıtıldı. Apayrı bir dünyada yaşayan adamlar tarafından yönetilen bir marka. Sanırım bana da iyi bir format attılar, Toms’un ayakkabı işini tamamen büyük bir istekle yürütüyorum. Türkiye’de de etkinlikler yapıldı. “Ayakkabısız bir gün” diye etkinlikler düzenledik 2 yıl üst üste. Türkiye 3 yıl öncesine kadar yardım paketinin içinde yoktu. 69 ülke içine Türkiye de girdi. Dünyada nerede ihtiyaç varsa oraya yardım ediliyor.


Ayrıca üretim yapılıyor değil mi?
Evet. Bir üretim ağı var. Numaralar alınıyor, o numaralara göre kutulara ayakkabılar konuluyor. Uzakdoğu’da üretiliyor, çok iyi denetleniyor. Dünyada ayakkabıya ihtiyaç neredeyse oraya gidiyorlar. Ekip sürekli geziyor.


Bu yıl Türkiye’de 200 bin çocuğa ulaşmak hedefleniyor
Türkiye’de ne kadar ayakkabı dağıttınız?

Hem Türkiye’de çocuklara dağıttık hem de Suriyeli çocuklara. 100 binin üzerinde ayakkabı dağıtıldı. Dünyada 10 milyondan fazla çocuğa ayakkabı dağıtıldığını biliyorum. Çocuğun dini, ırkı hiç önemli değil. Türkiye’de son TEGEV’le görüştük. Çok sayıda çocuk okutuyor TEGEV. Bu yıl Türkiye’de 100 bin ayakkabı verecektik, TEGEV ile görüştük, onların 150 bin çocuğu varmış, ayrıca AÇEV’le de görüştük. Bu yıl Türkiye’de 200 bin çocuğa ayakkabı vermek istiyoruz.


Türkiye’de de yeni bir kahve zinciri mi doğacak?
Amerika, Yunanistan, Japonya, Hong Kong ve Hollanda’da açıldı. Türkiye’de de açacağız. Yer bakıyorum. Bir fincan kahve içtiğinizde bunun bir anlamı olacak. Bir fincan kahveyle su yardımı yapacaksınız. Toms insanları iyiliğe çağırıyor, bence en önemli özelliği de bu.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri