Wal-Mart ile anlaşan Elit, Güney Afrika'ya uzandı

23 Ağustos 2012 Perşembe

Özel ambalajları ile global perakende devi Wal-Mart'ın da dikkatini çeken Elit, Brezilya ve Meksika'dan sonra Güney Afrika mağazası için de anlaşmaya vardı

wal-mart-ile-anlasan-elit-guney-afrikaya-uzandi

Endüstriyel ve perakende alanında çikolatanın devleri arasında yer alan Elit, Türkiye'de reklam faaliyetlerini hızlandırırken, yurt dışında da yayılmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl 'Reklamın acemisiyiz' sloganı ile tarihinde ilk kez bir reklam kampanyasına imza atan Elit, marka bilinirliliğini yüzde 200 artırdı. Özel ambalajları ile global perakende devi Wal-Mart'ın da dikkatini çeken Elit, Brezilya ve Meksika'dan sonra Güney Afrika mağazası için de anlaşmaya vardı.

Şirketin Pazarlama Müdürü Tolga Halimoğlu, reklam kampanyası sonrası hızlanan çalışmalarına ilişkin bilgiler verdi. Halimoğlu, 87 yıldır ilk kez bir reklam kampanyası ile müşterilerinin karşısına çıktıklarına işaret ederek, bu alanda önemli bir başlangıç yaptıklarını aktardı. Burada farklı bir konsept ile piyasada bir farklılık yaratmak istediklerini anlatan Halimoğlu, "Burada nasıl bir farklılık yaratabileceğimize baktık. Piyasada dönen reklam filmlerinden çok farklı bir şey yapmak istedik. Biz de reklamda acemi çikolatada usta konsepti ile yola çıktık. Bugüne kadar yanlış bir iletişim stratejisi izlemdik. Yıllardan beri ürünler sergileniyor ama reklamda ilk kez olduğumuz için nasıl bir farklılık olabileceğini düşündük. Marka bilinirliği yüzde 200 oranında yükseldi. Katıldığımız en önemli reklam yarışması alan Kristal Elma'da da 5 dalda ödül aldık. Bunun dışında Jüri tarafından verilen büyük ödülü aldık" bilgilerini verdi.

Wal-Mart ile Güney Afrika'ya girecek
Halimoğlu, yaklaşık 55 ülkeye ihracat yaptıklarını anlatarak 3-4 ülkeyle de farklı anlaşmaların gündemde olduğunu iletti. Halen en büyük pazarlarının Ortadoğu ülkeleri olduğunu kaydeden Halimoğlu, planları ile ilgili şu açıklamaları yaptı: "Bunun dışında İran çok büyüyor. Genel ihracatta Libya, Arap Emirlikleri de ön plana çıkıyor. Toplam satışlarımızın yüzde 10-15'i ihracat gidiyor. İhracatta en fazla tercih edilen ürünler hediyelik kutular ve draje. Bizim ihracatta Wal-Mart Brezilya ve Meksika'ya da ürünler gidiyor. Wal-Mart bizim ambalajlarımızı özellikle çok beğendi. Bu çerçevede Wal-Mart Güney Afrika ile de anlaşmaya vardık."

Bayram satışlarında Anadolu'da şeker ürünlerinin ağırlığını koruduğuna işaret eden Halimoğlu, İstanbul gibi büyükşehirlerde ise daha çok çikolatanın tercih edildiğini iletti. Halimoğlu, yaz döneminin de satışlar üzerinde herhangi kötü bir etki yaratmadığını anlatan Halimoğlu, "Yaz döneminde çikolata tüketimi azalır gibi bir algı olsa da son 3 bayramdır hiç böyle şeyler gözlemlemedik. Rakamlar tam tersini söylüyor. Yazın da farklı ürün gruplarında satış artıyor. Bayram bizim için çok önemli. Tüketimin zirve yaptığı bir dönem... Bu bayram için ciddi ürün gamımız var" diye konuştu.

Kaynak: KobidenGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri